Andrei Ungur, medalie de bronz la Campionatele Europene de înot în bazin scurt. A dat recital în direct în AntenaPLAY!

Alex Masgras Publicat: 8 decembrie 2023, 20:10 / Actualizat: 12 decembrie 2023, 15:49

Andrei Ungur s-a calificat în finală la 100 m spate

Andrei Ungur, la finalul unei curse / Profimediaimages

Andrei Ungur a obţinut o medalie de bronz la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, în AntenaPLAY! A dat recital în proba de 100 de metri spate. Este prima medalie obţinută de România. Şi David Popovici a ridicat în picioare publicul prezent la Otopeni.

David Popovici s-a calificat cu cel mai bun timp în finala de la 200 de metri liber. Este mare favorit la cea mai strălucitoare medalie. Lupta pentru aur se dă sâmbătă, de la ora 18:06, în direct în AntenaPLAY şi pe AntenaStars.

Vezi AICI live cursele de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt!

Andrei Ungur a obţinut o medalie de bronz la Campionatele Europene de înot în bazin scurt! Programul de azi al competiției

Update 19.50: Brigitta Vass a încheiat pe ultimul loc cea de-a doua semifinală de la 200 de metri mixt.

Update 19.25: Darius Coman, pe locul 7 în semifinala la 200 m bras.

Update 18.40: David Popovici a câştigat seria din semifinale la 200 de metri liber şi va continua lupta pentru AUR! Finala este sâmbătă la ora 18.06, în AntenaPLAY. Mihai Gergely a fost pe locul 8.

Update 18:20: Andrei Ungur a încheiat cursa cu timpul de 50.04, acelaşi pe care l-a avut Lorenzo Mora. Amândoi vor primi medalia de bronz. Francezul Mewen Tomac a cucerit aurul, iar conaţionalul său Yohann Ndoye-Brouard a lua argintul.

Update 18:18: Andrei Ungur a cucerit medalia de bronz! Prima medalie pentru România la Europene!

Update 18:12: Urmează finala în care este românul Andrei Ungur. Este repartizat pe culoarul al 3-lea.

Update 18:00: A început sesiunea de seară de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, care poate fi urmărită LIVE în AntenaPLAY.

Update 17:00: Programul românilor din sesiunea de seară:

• Andrei Ungur – finală la 100 m spate – ora 18:13
  • David Popovici şi Mihai Gergely – semifinala 2 la 200 m liber – ora 18:33
  • Darius-Ştefan Coman – semifinala 1 la 200 m bras – ora 19:21
  • Brigitta Vass – semifinala 2 la 200 m mixt – ora 19:36

Update 10:45: S-a încheiat sesiunea de dimineaţă de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt!

Update 10.42: Andrei Anghel şi Vlad Mihalache nu s-au calificat, din păcate, în semifinalele probei de 50 m fluture.

Update 10:33: Andrei Anghel s-a clasat pe locul 3, în timp ce Vlad Mihalache s-a clasat pe locul 4!

Update 10:32: Vlad Mihalache şi Andrei Anghel vor înota în seria a 3-a a probei de 50 m fluture!

Update 10:27: Brigitta Vass s-a clasat pe locul 8 în seria a 3-a de la 200 m mixt. Sportiva de 16 ani a înregistrat timpul de 2.14.73 şi s-a calificat în semifinalele probei, care se vor desfăşura de la ora 19:31, în sesiunea de seară de azi.

Update 10:25: Brigitta Vass va înota de pe culoarul 1 al seriei a 3-a de la 200 m mixt feminin.

Update 10:11: Daniel Nicuşan a fost descalificat din proba de 200 m bras! Darius Coman s-a calificat în semifinalele probei, care vor fi live în AntenaPLAY, de la ora 19:21.

Update 10:10: Darius Coman a încheiat pe locul cinci în seria lui, cu timpul de 2.09.99.

Update 10:02: Darius Coman va înota de pe culoarul 1 în seria a 2-a a probei de 200 m bras.

Update 9:53: David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 200 m liber cu al treilea timp! Şi Mihai Gergley a prins un loc în semifinale! Semifinalele vor avea loc în această seară, de la 18:33.

Update 9:51: David Popovici a încheiat pe locul trei, în spatele lui James Guy şi Richards! Românul a înregistrat timpul de 1.42.39. Nagy şi Stoica au încheiat pe locurile 8, respectiv 9.

Update 9:49: David Popovici va înota de pe culoarul al patrulea în seria a 4-a! Nandor Nagy va înota de pe culoarul 0, în timp ce George Stoica va înota de pe culoarul 9!

Update 9:49: Rapsys a câştigat seria a 3-a, cu timpul de 1.42.58.

Update 9:46: Mihai Gergely a încheiat seria pe locul 4, cu timpul 1.43.17. McMillan a câştigat seria, cu timpul de 1.42.46.

Update 9:43: Mihai Gergely va înota de pe culoarul al şaptelea în seria a 2-a a probei de 200 m liber!

Update 9:40: Au început seriile probei de 200 m liber!

Update 9:39: Daria Silişteanu a încheiat seria a 3-a de 100 m spate pe locul 9, cu timpul de 1.01.48. Din păcate, nu a reuşit să se califice în semifinale. Nici Aissia Prisecariu nu s-a calificat în următoarea fază.

Update 9:36: Daria Silişteanu se pregăteşte să înoate în seria a 3-a, de pe culoarul 0.

Update 9:35: Aissia Prisecariu, în vârstă de 15 ani, a încheiat seria a 2-a pe locul 8, cu timpul de 1.00.33.

Update 9:34: Aissia Prisecariu va înota în seria a doua de la 100 m spate! Va înota de pe culoarul opt.

Update 9:31: Au început seriile probei de 100 m spate!

Update 9:30: A început sesiunea de dimineaţă de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt!

Sesiunea de dimineaţă

Semifinalele probei în care va lua startul David Popovici vor avea loc tot vineri, în sesiunea de seară. Semifinalele probei de 200 de metri liber sunt programate de la ora 18:28.

Ziua va fi deschisă de Aissia Prisecariu şi Daria Şilişteanu, care vor participa în seriile probei de 100 de metri spate feminin. Tot la 200 de metri liber va mai participa şi Mihai Gergely.

În seriile probei de 200 de metri bras vor lua startul Darius Coman şi Daniel Nicuşan, în timp ce la 200 de metri mixt feminin va participa Brigitta Vass. Sesiunea de dimineaţă se încheie cu seriile de la 50 de metri fluture masculin în care vor participa Vlad Mihalache şi Andrei Anghel.

În sesiunea de seară, la 18:13, Andrei Ungur va lupta pentru o medalie, în proba de 100 de metri spate masculin.

Sesiunea de seară (de la ora 18:00)

8:42 Florin Manea, anunț ferm despre viitorul lui Radu Drăgușin: „Dacă va fi în continuare rezervă, nu va rămâne la Tottenham!” 8:21 „M-am simțit teribil!” Max Verstappen a avut probleme în calificările cursei de sprint a Marelui Premiu de la Miami! 8:14 Primul transfer de titlu pe care îl face Dan Petrescu la CFR Cluj! Atacantul a refuzat-o pe FCSB și este într-o formă de senzație 0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3
23:57
Mihai Stoica a anunţat o schimbare majoră la FCSB: „Poate chiar se va ajunge să se voteze!”
3
22:55
„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Mesaj dur despre scandările xenofobe
3
22:45
„Nu le-am dat nicio șansă” Reacții categotice din tabăra lui Sepsi după 4-1 cu Farul! Ce s-a spus despre performanța de la Ovidiu
3
22:37
Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”