Închide meniul
NEWS ALERT

David Popovici a câștigat aurul la Sette Colli. Românul rămâne regele probei de 100 de metri liber

Alex Masgras Publicat: 24 iunie 2023, 20:10

David Popovici a câștigat aurul la Sette Colli. Românul rămâne regele probei de 100 de metri liber

ProfiMedia

David Popovici a câștigat aurul la Sette Colli. Românul rămâne regele probei de 100 de metri liber. El a terminat cursa în 48.10 secunde.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În concursul desfăşurat la Foro Italico, David Popovici s-a impus cu timpul de 48:10 secunde, record al competiţiei, fiind urmat în clasament de italianul Alessandri Miressi (cu timpul de 48:27 secunde) şi de britanicul Matthew Richards (48:28 secunde).

Andrei Anghel s-a clasat pe locul al treilea în finala probei de 50 m spate, la puternica întrecere de la Roma, Sette Colli Trophy. Calificat în finală cu al doilea timp, elevul lui Marius Grigore a încheiat cursa din această seară în 24.98 secunde.

David Popovici a câștigat aurul la Sette Colli! Anghel, locul 3 la 50 m spate

Update 20:24: David Popovici a câștigat medalia de aur la Foro Italico! La proba de 100 de metri liber, el a terminat cu 48.10 secunde.

Update: Andrei Anghel a obţinut locul 3 în finala 50 m spate de la Sette Colli. Românul a înotat în 24.98 secunde. Primul loc a fost obţinut de italianul Thomas Ceccon, care a încheiat cursa în 24,69 de secunde, în timp ce grecul Apostolos Christou a încheiat pe locul secund, cu 24,92 secunde. Finala lui David Popovici de la 100 m liber va avea loc la ora 20:10.

Reclamă
Reclamă

David Popovici a participat în a patra serie de calificări şi a încheiat cursa cu un timp de 48,35 de secunde.

De altfel, Popovici a bifat cel mai bun timp din calificări, cel mai aproape de el fiind Matthew Richards, care a înregistrat timpul de 48,36 de secunde.

Finala probei de 100 de metri liber, de la Sette Colli, va avea loc în această seară, de la ora 20:10.

Reclamă

La Sette Colii, David Popovici va participa şi în proba de 200 m liber.

Pe lângă David Popovici, în această seară va participa şi Andrei Anghel în finala probei de 50 m spate. Românul s-a calificat în finala probei cu al doilea timp.

Ce a declarat David Popovici, înainte de Sette Colli

David Popovici a vorbit înainte de Sette Colli Trophy, ce va avea loc la Roma, la finalul acestei săptămâni. La Roma, anul trecut, David Popovici a stabilit recordul mondial la 100 de metri liber.

„Iubesc acest bazin! Prima oară când am venit aici aveam doar 16 ani, eram un băiețel atunci, încă sunt tânăr, dar nu mai sunt un copil. Am amintiri grozave și sper să-mi fac și altele aici.

Să câștig nu e niciodată parte din plan când merg la o competiție. Ideea este să fiu bun în fiecare zi, la antrenamente, să fac o cursă de calitate, indiferent de locul pe care îl ocup.

Dacă este o cursă curată, având în spate toată pregătirea, se poate întâmpla un record mondial. Dacă sunt mulțumit de felul cum am înotat, puțin îmi pasă de locul pe care îl ocup la final. Cred că asta e o abordare mult mai sănătoasă”, a spus Popovici, la conferinţa de presă.

David Popovici participă la Sette Colli Trophy

A 59-a ediție a puternicului concurs de înot Sette Colli Trophy va avea loc la finalul acestei săptămâni, în perioada 23-25 iunie 2023, la Roma, iar David Popovici este unul din starurile prezente.

768 de sportivi, din 29 de țări, de pe cinci continente, vor concura timp de trei zile în superba arena Stadio del Nuoto, de la Foro Italico, din Roma. Printre aceștia se vor număra și nouă sportivi români, componenți ai lotului național, după cum urmează: David Popovici (100 și 200 m liber), Andrei Anghel (50, 100 m spate, 50 m fluture), Alexandru Stoica (50 şi 100 m liber), Daniel Nicuşan (50, 100 şi 200 m bras), Denis Popescu (50 şi 100 m spate, 50 m fluture), Tobias Dumitrache (50, 100 şi 200 m fluture), Andrei Ungur (50 şi 100 m spate, 50 m fluture, 100 m liber), Daniel Martin (50 şi 100 m fluture) și Mihai Gergely (50, 100 m liber, 200 m mixt)”, a anunţat Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:12

VideoJurnal Antena Sport | Andreea Ogrăzeanu, dublă campioană europeană, prinde viteză către Los Angeles

23:02

Marius Lăcătuş, verdict despre transferul lui Denis Alibec la FCSB. Ce a spus despre concurenţa cu Daniel Bîrligea

23:00

UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii

22:41

Moment tensionat la Roland Garros. Holger Rune a cerut evacuarea unui fan nervos

22:36

Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni

22:34

Gică Hagi e gata să plece de la Farul! Pe cine vrea să aducă pe banca tehnică

1 VIDEOPiloţii McLaren, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Spaniei. Cursa e duminică, pe Antena 1 (16:00) 2 Condiţia pusă de Denis Alibec pentru a semna cu FCSB! Ce i-a cerut lui Gigi Becali 3 “Negociaţi cu Rapid?” Răspunsul direct dat de Mircea Rednic 4 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 5 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 6 Ce au decis oficialii de la Parma, după şedinţa cu Cristi Chivu. Anunţul făcut de italieni
Citește și