Argint pentru România la ștafetă combinată 4×100 m liber, cu David Popovici în prim-plan! Ungaria le-a „suflat” aurul

Antena Sport Publicat: 2 septembrie 2022, 7:00 / Actualizat: 15 ianuarie 2024, 18:18

Argint pentru România la ștafetă combinată 4×100 m liber, cu David Popovici în prim-plan! Ungaria le-a „suflat aurul

România, în finală la ștafetă combinată 4x100 m liber, cu David Popovici în prim-plan

Update 07.00: Ştafeta combinată de 4×100 m liber a României, cu David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu în componenţă, a câştigat medalia de argint la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, la Lima.

Cei patru români au înregistrat timpul total 3:30.29. Pe primul loc s-a clasat Ungaria, cu timpul 3:30.03, iar poziţia a treia a fost ocupată de Italia (3:32.54)..

În proba de 800 m liber, Vlad Stancu a obţinut medalia de bronz, cu timpul 7:56.14. Pe primele două trepte ale podiumului au urcat spaniolul Carlos Garach Benito (7:52.73) şi turcul Batuhan Filiz (7:55.61).

La 100 m liber feminin, Bianca Costea s-a clasat pe lcul patru, cu timpul 56.21. Medalia de aur a fost câştigată de Nikolett Padar din Ungaria (55.11).

La 50 m liber, Patrick Sebastian Dinu nu s-a calificat în finală, clasându-se pe locul 14 în semifinale.

Știrea inițală

România s-a calificat în finala probei de ștafetă combinată 4×100 m liber, de la Campionatul Mondial de juniori de la Lima, cu David Popovici în prim-plan.

Ștafeta combinată de 4×100 m liber a României s-a calificat în finala Campionatul Mondial din Peru cu cel mai bun timp din serii.

România s-a calificat în finală la ștafetă combinată 4×100 m liber, cu David Popovici în prim-plan!

Update 19.40: Alcătuită din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, ștafeta României nu a avut nicio problemă în serii și și-a încheiat evoluția cu timpul de 3:31.58 min.

Cu primul timp din serii, ștafeta României avansează în finala care va avea loc la noapte, de la ora 3:43, ora României.

Seriile pentru ștafetă combinată 4×100 m liber, din a 3-a zi de concurs, vor începe la ora 19:16. Finala probei este programată la noapte, de la ora 3:43, ora României.

Cu puțin timp înaintea startului de la ștafetă combinată 4×100 m liber, Patrick Dinu s-a calificat în semifinale la altă probă, 50 m liber, cu timpul de 23.31 secunde. Alexandru Constantinescu a participat și el în seriile probei respective, dar n-a obținut calificarea în semifinale.

David Popovici, lecție de modestie după ce a câștigat medalia de aur la proba de 200 metri liber

David Popovici a oferit o lecție de modestie după ce a câștigat medalia de aur la proba de 200 metri liber. Campionul nostru a avut un mesaj special după prestația de senzație de la Campionatul Mondial de Juniori de la Lima.

David Popovici n-a avut rival în finala de la 200 de metri liber, unde a terminat cu timpul formidabil de 01:46.18. La final, acesta a oferit o reacție modestă.

David Popovici le-a mulțumit susținătorilor din public, care i-au oferit o motivație în plus. Chiar dacă a doborât recordul competitiei în finala de 200 de metri liber, ”Regele Natației” a descris performanța ca fiind ”destul de bună”.

„Mă distrez, publicul mă ajută mult, cu siguranță. A fost o cursă destul de bună, sunt fericit și e totul bine”, a declarat David Popovici, potrivit voyo.ro.

David Popovici a câştigat medalia de aur și în proba de ştafetă 4×100 de metri liber, alături de Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu. Echipa României a obţinut o performanţă incredibilă la Campionatul Mondial de juniori de la Lima.

Ştafeta de 4×100 de metri liber l-a avut în frunte pe David Popovici, care a intrat primul în bazin. 47.07 a fost timpul cu care „Regele Natației” a schimbat după 100 de metri, având un avans considerabil.

Au urmat ceilalți tricolori, care au fost amenințați de Franța și Lituania în lupta pentru primul loc. Echipa formată din tinerii sportivi a obţinut timpul formidabil de 03:18.84.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

David Miculescu, ratare monumentală în FCSB – Oţelul! Atacantul nu a putut înscrie din câţiva metri, cu portarul aflat pe jos!

22:20

Decizia incredibilă luată de marele rival al lui David Popovici de la Jocurile Olimpice 2024, cu 3 zile înainte de marea finală

22:10

LIVE TEXTFCSB – Oţelul 0-0. Ratare monumentală a lui David Miculescu! Mai mulţi titulari, menajaţi

22:09

„Sunt cu tot sufletul alături de voi!” Edi Iordănescu, mesaj superb pentru Team Romania în ziua deschiderii Jocurilor Olimpice!

22:06

Marius Şumudică, variantă „de rezervă” la naţională! Răzvan Burleanu are planul făcut, în cazul unui refuz al lui Gică Hagi

22:05

FotoFestivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024 a început! România, reprezentată de 106 sportivi la Paris

1 VIDEOLando Norris, cel mai rapid în a doua sesiune de antrenamente din Marele Premiu al Belgiei, live în AntenaPLAY 2 Programul complet al sportivilor români la Jocurile Olimpice 2024 3 VIDEOMaribor – Universitatea Craiova 2-0. Dezastru pentru olteni în Conference League! Meciul a fost în AntenaPLAY și pe Antena Stars 4 FotoIubita lui Denis Alibec și-a uluit fanii. Fosta gimnastă Anca Surdu, o nouă imagine virală alături de starul naționalei! 5 VIDEOCallum Voisin va pleca din pole-position în cursa de Formula 3 din Belgia, live în AntenaPLAY 6 VIDEOPaul Aron va pleca din pole-position în cursa de Formula 2 din Belgia, live în AntenaPLAY