David Popovici va participa la Campionatele Naţionale în bazin scurt. Anunţul făcut de antrenorul Adrian Rădulescu

Dan Roșu Publicat: 6 noiembrie 2023, 13:58

David Popovici va participa la Campionatele Naţionale în bazin scurt

David Popovici, la finalul unei curse - Profimedia Images

David Popovici va participa la Campionatele Naţionale în bazin scurt. Anunţul a fost făcut de antrenorul Adrian Rădulescu. Dublu campion european la 100 şi 200 m liber, Popovici va lua startul la patru probe.

El se va prezenta la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber şi 100 m mixt la ediţia 2023 a Campionatelor Naţionale de seniori, tineret şi juniori în bazin scurt de la Otopeni (9-12 noiembrie), o ultimă repetiţie cu public înaintea Europenelor de seniori (5-10 decembrie) din acelaşi complex olimpic de nataţie.

La sfârşitul lunii octombrie, David Popovici, 19 ani, a suferit o uşoară accidentare la cot în timpul participării la Memorialul ”Marek Petrusewicz” de la Wroclaw (Polonia) şi s-a retras înaintea probelor de 100 m liber şi 50 m fluture, după ce anterior s-a impus la 200 de metri liber şi a încheiat pe locul 5 la 50 de metri liber.

Antrenorul Adrian Rădulescu a declarat pentru agerpres.ro că accidentarea nu a perturbat programul de pregătire al lui David Popovici pentru Naţionalele şi Europenele în bazin scurt: „David este bine, n-a fost nimic grav şi pregătirea decurge normal. Va concura în patru probe la Campionatele Naţionale, iar pentru Campionatele Europene vom decide după Naţionale”.

David Popovici, de la CS Dinamo, va înota câte o probă în fiecare zi, cu calificări în sesiunea de dimineaţă (9:00 – 12:00) şi finale după amiază începând cu ora 17:30. El va lua startul pe 9 noiembrie la 100 m liber (finala la ora 18:40), pe 10 noiembrie la 200 m liber (finala la ora 18:20), pe 11 noiembrie la 100 m mixt (finala la ora 19:20) şi pe 12 noiembrie la 50 m liber (finala la ora 17:30).

În bazin scurt, David Popovici are în palmares o medalie de argint (200 m liber) şi un loc patru (100 m liber) la Mondialele de la Melbourne (2022) şi o medalie de aur (200 m liber) la Europenele de la Kazan (2021).

La Naţionalele în bazin scurt din 2022, David Popovici a concurat în cinci probe în care s-a clasat pe primul loc la 100, 200 şi 400 m liber, respectiv locul 2 la 100 m mixt şi 100 m fluture.

David Popovici nu participă la Mondialele de la Doha

Reamintim că David Popovici nu va concura la Mondialele de la Doha (2-18 februarie) pentru a se concentra pe pregătirea Jocurilor Olimpice din 2024 de la Paris. La Mondialele de la Fukuoka, din luna iulie, Popovici a fost al patrulea la 200 m liber respectiv al şaselea la 100 m liber, pierzând titlurile mondiale cucerite la Budapesta în 2022.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021, David Popovici, la numai 16 ani, a ocupat locul patru la 200 m liber şi locul şapte la 100 m liber.

16:40 VIDEOEduard Ionescu, Elena Zaharia şi Ioana Sîngeorzan, victorii pe linie la Saudi Smash 2024, în AntenaPLAY! 16:33 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 mai 15:44 Germania va avea 5 echipe în Liga Campionilor, în sezonul următor 15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj 13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate 13:09 Adevărul din spatele relaţiei tensionate dintre Simona Halep şi Sorana Cîrstea: „A existat o rivalitate!” 12:30 Chefi la cuțite, lider de audiență! Echipa lui Chef Alexandru Sautner a câștigat battle-ul de aseară Vezi toate știrile