Închide meniul

“Foro Italico a înnebunit!” Volumul decibelilor în momentul în care David Popovici a doborât recordul mondial: “Zgomot ca  al unui avion care decolează?!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 13 august 2022, 23:10

Comentarii
Foro Italico a înnebunit! Volumul decibelilor în momentul în care David Popovici a doborât recordul mondial: Zgomot ca  al unui avion care decolează?!

Profimedia

Volumul decibelilor în momentul în care David Popovici a doborât recordul mondial. David Popovici a stabilit un nou record mondial la 100 de metri liber, după o cursă fabuloasă în finala Campionatului European de nataţie de la Roma, iar finalul a fost unul electrizant şi în tribune.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Federaţia Europeană de Nataţie (LEN) a marcat recordul mondial reuşit de David Popovici în proba de 100 m liber la CE de la Roma prin mai multe postări pe Twitter, în unul dintre mesaje chiar dezvăluind câţi decibeli a avut reacţia publicului la performanţa românului.

Bun venit în universul lui Popovici. După ce a doborât recordul competiţiei şi recordul european în a doua zi a Campionatului European, David Popovici a doborât acum recordul mondial cu timpul 46.86, laa 100 m liber”, a notat LEN.

Volumul decibelilor în momentul în care David Popovici a doborât recordul mondial

Moment istoric la Roma! Timpul a încremenit când David Popovici a doborât recordul mondial în proba masculină de 100 m liber, cu timpul 46.86”, a mai scris forul continental.

Reclamă
Reclamă

“Zgomot ca  al unui avion care decolează? La 117,5 decibeli, Foro Italico a INNEBUNIT după ce l-a văzut pe David Popovici doborând recordul mondial la 100 m liber”, a menţionat LEN.

David Popovici, campion european la 100 de metri liber

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de nataţie de la Roma, cu un nou record mondial, 46 sec 86/100.

Reclamă

Maghiarul Kristof Milak a câştigat argintul, în 47 sec 47/100, iar bronzul a revenit italianului Alessandro Miressi, în 47 sec 63/100.

Popovici (17 ani), campionul mondial en titre la 100 şi 200 m liber, reuşise vineri, în semifinale, un nou record european, cu timpul de 46 sec 98/100.

Vechiul record mondial al probei era deţinut de brazilianul Cesar Cielo Filho (46 sec 91/100), din 2009.

Popovici deţine astfel la 100 m liber, recordul mondial de seniori şi juniori, recordul european de seniori şi juniori, precum şi recordul competiţiei, scrie agerpres.ro.

David Popovici a devenit al doilea român care cucereşte un titlu european într-o probă masculină, după Robert Glinţă, care a luat aurul în 2021, la Budapesta, la 100 m spate. David Popovici va mai concura la Roma şi în probele de 200 m liber, 400 m liber şi ştafetă 4×100 m liber.

România este reprezentată la Europene de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial. Sportivii români vor participa în probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:23 8 dec.
Leo Grozavu, încântat după Botoșani – Rapid 0-0: „Jos pălăria”
23:21 8 dec.
Valeriu Iftime a criticat arbitrajul după FC Botoşani – Rapid 0-0: “O ruşine mare”. A fost contrazis de Săpunaru
23:12 8 dec.
Valeriu Iftime, ironie supremă la adresa FCSB-ului: „Dacă pui un antrenor acolo, faci o echipă bună”
22:57 8 dec.
Costel Gâlcă, mesaj categoric despre ratarea lui Petrila! A identificat şi marea problemă a Rapidului: “O preocupare pentru mine”
22:46 8 dec.
Claudiu Petrila și-a turnat cenușă în cap, după ratarea cu Botoșani: „Sper ca meciul următor să mă revanșez”
22:37 8 dec.
Ianis Hagi, cea mai bună notă în Alanyaspor – Antalyaspor! Cum s-a descurcat internaţionalul român
1 Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus 2 Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului 3 Motivul real pentru care Costel Gâlcă l-a exclus din lot pe Antoine Baroan, înaintea meciului cu Botoşani 4 Ce jucător a remarcat Mihai Stoica după ce Universitatea Craiova a remizat cu CFR Cluj. Mesajul scurt transmis 5 Tatăl lui Louis Munteanu a dat cărţile pe faţă despre negocierile cu Gigi Becali. Motivul pentru care a picat transferul la FCSB 6 FotoLando Norris, petrecere pe măsură după ce a devenit campion mondial. Alături de cine a fost surprins în club
Citește și