Închide meniul

Prima reacție a lui Andrei Anghel, după ce s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri spate: „M-am speriat puțin!”

Viviana Moraru Publicat: 29 iulie 2023, 11:36

Comentarii
Prima reacție a lui Andrei Anghel, după ce s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri spate: M-am speriat puțin!”

Andrei Anghel, în timpul unei probe/ Getty Images

Andrei Anghel a oferit prima reacție, după ce s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri spate, la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka. Sportivul de 25 de ani susține că a reușit cel mai rapid start din întreaga carieră.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Andrei Anghel s-a calificat cu al nouălea timp în semifinala probei de 50 de metri liber. Anghel se va lupta pentru un loc în finală de la ora 15:11, exclusiv în AntenaPLAY.

Prima reacție a lui Andrei Anghel, după ce s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri spate

Andrei Anghel s-a declarat foarte mulțumit de prestația din seriile de 50 de metri spate. Timpul de 24,86 secunde a fost cel mai bun din întreaga carieră pentru Anghel, însă acesta susține că mai are mult de practicat.

„Poate a fost cel mai rapid start din cariera mea. Unghiul la care am intrat în apă, însă, n-a fost ideal.

M-am speriat puțin, doar că n-ai foarte mult timp să stai speriat sau să stai în orice altă stare decât în probă. Am zis aia e, suntem unde suntem, ne descurcăm cu ce avem. Mă bucur mult că e personal best.

Reclamă
Reclamă

Mai am de unde să corectez. Există un univers real în care prind finală. Să sperăm că suntem în universul acela”, a declarat Andrei Anghel, pentru gsp.ro.

Vezi mai jos cursa care i-a adus lui Andrei Anghel calificarea în semifinale

Andrei Anghel va lua startul în semifinala a doua, de la ora 15:11. Până atunci, sportivul de 25 de ani susține că se va odihni și va bea multă cafea.

Reclamă

O să mă bucur vreo două ore. Apoi o să mă resetez pe am de făcut, dar vreau să-mi dau bomboana asta.

O să încep cu mâncat, somn clasic, apoi multă cafea, ca și acum de altfel. Nu știu dacă tremuram de emoții sau de la câte cafea am băut sau de la amândouă”, a mai spus Andrei Anghel, pentru sursa citată mai sus.

Andrei Anghel luptă pentru finala de la 50 de metri LIVE VIDEO (15:11)

Andrei Anghel luptă pentru finala de la 50 de metri LIVE VIDEO (15:11), la Campionatele Mondiale de Înot, exclusiv în AntenaPLAY.

Anghel s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri spate cu al nouălea timp din toate seriile, 24:86. El a obținut astfel un timp mai bun decât cel care i-a adus bronzul la Sette Colli (24:98).

Românul de 25 de ani a fost al patrulea din seria 6, fiind depășit de Justin Ress (24:18), Ole Braunschweig (24:72) și de Thomas Ceccon (24:80). El a fost repartizat în a doua semifinală, prima începând la 15:06.

Ress este cel care a obținut cel mai bun timp din serii, iar înaintea românului se mai află Apostolos Christou (24:48), Hunter Armstrong (24:49), Ksawery Masiuk (24:71), Jiayu Xu (24:73) și Isaac Cooper (24:73).

De reamintit și faptul că Andrei a fost prezent și la proba de 100 de metri spate, dar acolo nu a reușit să prindă semifinalele. Totuși, 50 de metri spate este considerată proba forte a românului.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:25
UPDATEKader Keita, adus în cătușe la audieri după ce a lovit o femeie pe trecere și a părăsit locul accidentului
13:20
Gică Hagi, viitorul selecționer al României? Răspunsul dat de Răzvan Burleanu cu 3 săptămâni înainte de baraj
12:49
VideoAnthony Edwards, prestație stelară în victoria Minnesotei Timberwolves. Starul american a înscris 41 de puncte
12:35
Ce a scris presa din Olanda, după ce Dennis Man a marcat un nou gol pentru PSV: “Nu a rămas fără ecou”
12:02
Sold-out în timp record la Marele Premiu al Australiei. Interes imens pentru startul noului sezon din Formula 1
11:55
Vești bune despre stadionul de 100 de milioane de euro din Liga 1: “Ritmul e cu totul altul”. Anunțul primarului
1 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 2 Gigi Becali a anunţat despărţirea de un jucător de la FCSB: “M-a costat 400.000, nu a jucat nimic, nimic” 3 Valeriu Iftime a anunţat ce antrenor vrea să aducă la Botoşani în locul lui Leo Grozavu: “Este pe listă” 4 Ce mesaj i-a putut da Gigi Becali lui Mirel Rădoi pentru a-l convinge să revină la FCSB: “Bă, nebunule” 5 Scandal uriaş la Rapid! Un jucător al giuleştenilor a lovit o femeie cu maşina! Riscă închisoarea 6 A scos FCSB din play-off şi acum regretă. Preşedintele clubului uriaş a dat cărţile pe faţă
Citește și