Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de Juniori! A urcat pe podium în proba de 400 m liber

Bogdan Stănescu Publicat: 9 iulie 2023, 20:50

Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de Juniori!

Vlad Stancu / Facebook

Vlad Stancu (17 ani) a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de Juniori. Înotătorul român a obţinut o nouă performanţă, după ce a cucerit medaliile de argint la 800 şi la 1.500 de metri liber.

Vlad Stancu a obţinut, recent, biletele pentru Jocurile Olimpice 2024 de la Paris atât pentru proba de 800 de metri liber, cât şi pentru proba de 1.500 metri liber. În ambele probe a bătut recordul naţional.

CAMPIONATUL EUROPEAN DE ÎNOT JUNIORI – BELGRAD 2023. Vlad Stancu, medalie de bronz în proba de 400 m liber!

Vlad Stancu cucerit o nouă medalie la Campionatul European de înot pentru Juniori de la Belgrad (4-9 iulie 2023): bronz în proba de 400 m liber.

Sportivul nostru a încheiat cele opt lungimi de bazin cu timpul de 3:50.21 min. Finala a fost câștigată de către bulgarul Mitsin Petar (3:44.31 min.) – care a stabilit azi un nou record mondial de juniori. În aceiași finală, Nandor Nagy s-a clasat pe locul opt, cu timpul de 3:57.33 min.

Trebuie să reamintim faptul că Vlad a cucerit medalii de argint, la acest European, în probele de 1.500 m și 800 m liber, cu timpi ce reprezintă baremuri A de calificare la JO Paris 2024, dar și noi recorduri naționale de seniori”, a transmis Federația Română de Natație și Pentatlon Modern pe contul oficial de Facebook.

Vlad Stancu, argint la Campionatul European de Juniori la 1.500 şi 800 m liber

Vlad Stancu, medaliat la proba de 800m liber a Campionatului European de Juniori. Stancu a cucerit, sâmbătă seară, medalia argint în proba de 800 m liber, la Campionatul European de la Belgrad, cu un timp care reprezintă realizarea baremului A pentru Jocurile Olimpice de la Paris, dar şi un nou record naţional.

Timpul său la capătul cursei a fost de 7:49.68 min. Vlad a fost întrecut doar de către bulgarul Mitsin Petar (7:47.45 – nou record european de juniori), notează news.ro.

În cadrul Campionatelor Europene de Juniori, Vlad Stancu a câștigat a 4-a medalie pentru țara noastră. Sportivul legitimat la Steaua a avut cel mai bun start și a condus până la jumătatea cursei, atunci când a fost depășit de Mitsin Petar, campionul european la 200m liber.

Celelalte medalii ale României au fost aduse de Daria-Măriuca Șilișteanu (14 ani, bronz la 50m spate) și de Vlad-Ștefan Mihalache (17 ani, argint la 200m fluture). Vlad Stancu a adus, în total, 2 medalii pentru țara noastră, prima fiind obținută la proba de 1500m liber, acolo unde a câștigat argintul.

În proba de ştafeta combinată 4×100 m liber, România (Patrick Dinu, Alexandru Constantinescu, Rebecca Diaconescu, Irina Preda) a ocupat locul al şaselea, cu timpul de 3 min 32 sec 39/100. România (în formula Patrick Dinu, Alexandru Constantinescu, Ioana Ştirbu, Irina Preda) obţinuse calificarea în finală cu al patrulea timp, 3 min 34 sec 30/100.

Vlad Stancu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris în probele de 1.500 şi 800 m liber

„Vlad Stancu, medalie de argint în finala de la 1.500 m liber și calificare la Jocurile Olimpice de la Paris! Vlad Stancu a cucerit în această seară medalia de argint în proba de 1.500 m liber, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Belgrad.

Calificat în finală cu al patrulea timp, sportivul nostru a încheiat cele 30 de lungimi de bazin cu timpul de 15:00.51 min. și a reușit astfel să își treacă în palmares o nouă distincție prețioasă: medalia de argint la Campionatul European de înot pentru juniori. Iar timpul său îi asiguă calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris și reprezintă un record național de seniori!

Pe primul loc s-a clasat turcul Kuzey Tuncelli (14:58.89 min. – nou record european de juniori!). Pentru delegația României, aceasta este a treia medalie cucerită până acum la Belgrad. Marți seara, Vlad Mihalache a cucerit argintul la 200 m fluture, iar Daria Silișteanu a cucerit medalia de bronz la 50 m spate”, a anunţat Federaţia Română de Nataţie.

16
23:33
VIDEOLeeds – Norwich 4-0 a fost în AntenaPLAY! „Păunii”, în finala play-off-ului de promovare în Premier League de pe Wembley
16
23:29
VIDEOKazahstan – Suedia 1-3 și Canada – Norvegia 4-1 au fost LIVE în AntenaPLAY. A fost o seară spectaculoasă la CM de hochei
16
23:19
„Îţi vine să faci glume!” Darius Olaru, explicaţii pentru ironiile devastatoare adresate rapidiştilor: „Căpriorii, căpriorii!”
16
23:09
Forbes a publicat TOP 10 al celor mai bine plătiți atleți din lume. Cristiano Ronaldo câștigă aproape de 2 ori mai mult ca Messi
16
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”