Vlad Stancu, medaliat la proba de 800m liber a Campionatului European de Juniori. Înotătorul român a câștigat medalia de argint

Alex Ioniță Publicat: 8 iulie 2023, 21:18

Vlad Stancu, medaliat la proba de 800m liber a Campionatului European de Juniori

Vlad Stancu, la interviu / Antena Sport

Vlad Stancu, medaliat la proba de 800m liber a Campionatului European de Juniori. Stancu a cucerit, sâmbătă seară, medalia argint în proba de 800 m liber, la Campionatul European de la Belgrad, cu un timp care reprezintă realizarea baremului A pentru Jocurile Olimpice de la Paris, dar şi un nou record naţional

Timpul său la capătul cursei a fost de 7:49.68 min. Vlad a fost întrecut doar de către bulgarul Mitsin Petar (7:47.45 – nou record european de juniori), notează news.ro.

Vlad Stancu, medaliat la proba de 800m liber a Campionatului European de Juniori. Înotătorul a adus a 4-a medalie pentru România

În cadrul Campionatelor Europene de Juniori, Vlad Stancu a câștigat a 4-a medalie pentru țara noastră. Sportivul legitimat la Steaua a avut cel mai bun start și a condus până la jumătatea cursei, atunci când a fost depășit de Mitsin Petar, campionul european la 200m liber.

Celelalte medalii ale României au fost aduse de Daria-Măriuca Șilișteanu (14 ani, bronz la 50m spate) și de Vlad-Ștefan Mihalache (17 ani, argint la 200m fluture). Vlad Stancu a adus, în total, 2 medalii pentru țara noastră, prima fiind obținută la proba de 1500m liber, acolo unde a câștigat argintul.

În proba de ştafeta combinată 4×100 m liber, România (Patrick Dinu, Alexandru Constantinescu, Rebecca Diaconescu, Irina Preda) a ocupat locul al şaselea, cu timpul de 3 min 32 sec 39/100. România (în formula Patrick Dinu, Alexandru Constantinescu, Ioana Ştirbu, Irina Preda) obţinuse calificarea în finală cu al patrulea timp, 3 min 34 sec 30/100.

La 100 m fluture feminin, Eva Paraschiv s-a calificat în finală cu al optulea timp din semifinale (1:00.10), după ce în serii fusese a noua (1:00.39). Andra Gorecki a fost a 49-a în serii (1:05.05).

România participă cu o delegaţie de 17 sportivi (opt băieţi şi nouă fete) la Europenele de juniori de la Belgrad, după ce anul trecut a a cucerit nouă medalii, cinci de aur şi patru de argint, la Europenele de la Otopeni, dar anul acesta nu va mai beneficia de prezenţa lui David Popovici.

David va fi prezent în perioada 23-30 iulie la Campionatele Mondiale de la Fukuoka, ce vor fi exclusiv în AntenaPLAY.

Vlad Stancu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, în proba de 1500 de metri

„Vlad Stancu, medalie de argint în finala de la 1.500 m liber și calificare la Jocurile Olimpice de la Paris! Vlad Stancu a cucerit în această seară medalia de argint în proba de 1.500 m liber, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Belgrad.

Calificat în finală cu al patrulea timp, sportivul nostru a încheiat cele 30 de lungimi de bazin cu timpul de 15:00.51 min. și a reușit astfel să își treacă în palmares o nouă distincție prețioasă: medalia de argint la Campionatul European de înot pentru juniori. Iar timpul său îi asiguă calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris și reprezintă un record național de seniori!

Pe primul loc s-a clasat turcul Kuzey Tuncelli (14:58.89 min. – nou record european de juniori!). Pentru delegația României, aceasta este a treia medalie cucerită până acum la Belgrad. Marți seara, Vlad Mihalache a cucerit argintul la 200 m fluture, iar Daria Silișteanu a cucerit medalia de bronz la 50 m spate”, a anunţat Federaţia Română de Nataţie.

0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3
23:57
Mihai Stoica a anunţat o schimbare majoră la FCSB: „Poate chiar se va ajunge să se voteze!”
3
22:55
„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Mesaj dur despre scandările xenofobe
3
22:45
„Nu le-am dat nicio șansă” Reacții categotice din tabăra lui Sepsi după 4-1 cu Farul! Ce s-a spus despre performanța de la Ovidiu
3
22:37
Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”
3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori