“Controversa se adânceşte” Reacţia presei engleze după ce Sabrina Voinea a atacat decizia TAS privind finala olimpică de la sol!

Bogdan Stănescu Publicat: 29 august 2024, 17:58

Comentarii
Controversa se adânceşte Reacţia presei engleze după ce Sabrina Voinea a atacat decizia TAS privind finala olimpică de la sol!

Sabrina Maneca-Voinea, la Jocurile Olimpice 2024 / Profimedia Images

A venit reacţia presei engleze după ce Sabrina Voinea a atacat decizia TAS privind finala olimpică de la sol. Jurnaliştii de la Daily Mail au comentat hotărârea Sabrinei Voinea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Româncele Sabrina Voinea şi Ana Maria Bărbosu au obţinut aceeaşi notă în finala olimpică de la sol. Ambele au fost notate de arbitri cu 13.700.

“Controversa se adânceşte” Reacţia presei engleze după ce Sabrina Voinea a atacat decizia TAS privind finala olimpică de la sol!

Jordan Chiles a urcat pe podium după ce finala s-a încheiat, dar TAS a decis că Ana Maria Bărbosu a obţinut medalia de bronz. Românca a şi intrat de atunci în posesia medaliei de bronz.

TAS a stabilit că americanca Jordan Chiles nu a depus contestaţia în timpul regulamentar. Contestaţia ei fusese iniţial aprobată, iar nota i-a fost modificată de la 13.666 la 13.766. Decizia TAS a trimis-o pe americancă de pe locul 3 pe locul 5 în finala de la sol.

Românca Sabrina Voinea a depus şi ea contestaţie după nota primită în finala de la sol. Aceasta a fost respinsă. Sabrina Voinea a decis să conteste rezultatul finalei de la sol şi la Tribunalul Federativ Elveţian.

Reclamă
Reclamă

Controversa privind medaliile olimpice Jordan Chiles-Ana Bărbosu se adâncește, deoarece o altă gimnastă româncă apelează la un tribunal elvețian, spunând că merită medalia de bronz.

Acum, după ce USA Gymnastics și Comitetul Olimpic și Paralimpic al SUA și-au anunțat intenția de a contesta decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv, Maneca-Voinea și Federația Română de Gimnastică fac apel și la Tribunalul Federal Elvețian, susținând că a fost penalizată în mod necorespunzător cu 0,1 puncte pentru ieșirea din limite în timpul finalei la sol.

Și dacă Maneca-Voinea nu ar fi fost penalizată, susține Federația Română de Gimnastică, dezbaterea privind acordarea bronzului fie lui Barbosu, fie lui Chiles, ar fi fost fără obiect. Acum Maneca-Voinea speră că Tribunalul Federal Elvețian poate anula decizia TAS”, au scris jurnaliştii englezi de la dailymail.co.uk.

Reclamă

Sabrina Voinea a făcut apel la Tribunalul Federativ!

Sabrina Voinea a făcut apel la Tribunalul Federativ, după scandalul uriaş de la Jocurile Olimpice. Sportiva de 17 ani nu este de acord cu decizia luată de TAS, în urma căreia Ana Maria Bărbosu a câştigat medalia de bronz.

Sabrina Voinea vrea să i se ofere şi ei o medalie de bronz la sol. Ea s-a clasat pe locul patru în urma deciziei TAS. Departajarea între românce s-a făcut la execuţie. Sabrina Voinea a primit acolo o notă mai mică decât Ana Maria Bărbosu.

Tribunalul Federativ Elveţian este singurul loc unde Sabrina Voinea mai poate contesta rezultatul finalei. Unul dintre avocaţii care o reprezintă pe gimnastă a confirmat demersul făcut. Acesta vrea ca toate cele trei sportive implicate în scandalul uriaş, Sabrina Voinea, Ana Maria Bărbosu şi Jordan Chiles, să primească o medalie de bronz. În acest moment, doar Bărbosu deţine bronzul olimpic. Jordan Chiles a contestat şi ea decizia TAS.

„E o procedură efectuată în numele FRG și al Sabrinei Voinea. Termenul limită pentru atacarea deciziei TAS era 13 septembrie, dar am vrut să facem mai repede acest pas, să fim primii. Sperăm în continuare să se ajungă la o modalitate amiabilă de rezolvare a acestui caz în sensul ca toate cele trei gimnaste să primească medalia de bronz, un punct de vedere pe care l-am susținut de la început.

E normal ca partea care a greșit să-și asume erorile dovedite. S-a creat o situație traumatică pentru cele trei gimnaste și sperăm să existe deschidere în sensul unui agreement pentru ca un bronz să-i revină și Sabrinei”, a declarat unul dintre avocaţii care o reprezintă pe Sabrina Voinea, conform gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:57

Real Madrid – Girona 1-1. Pas greșit pentru echipa lui Alvaro Arbeloa în lupta la titlu

23:53

Tottenham a coborât pe loc retrogradabil în Premier League! Presiune uriașă pe umerii echipei lui Radu Drăgușin

23:28

Cine stă pe banca naţionalei Italiei la meciurile amicale din iunie

22:51

Ciprian Marica, mesaj pentru Mircea Lucescu: “Ţi-ar fi plăcut… Recunoştinţa pe care ai primit-o în sfârşit, acum, la plecare!”

22:30

Adevărul despre boala gravă cu care se confrunta Mircea Lucescu. “Era o formă galopantă”

22:22

Dorinel Munteanu, laude la adresa jucătorilor după victoria dramatică împotriva Farului: „Îi felicit pe toți”

1 Decizia luată de PAOK Salonic, după ce Răzvan Lucescu le-a interzis jucătorilor să participe la înmormântarea lui Mircea Lucescu 2 Apariție surpriză pe Național Arena. Cine a venit să-i spună adio lui Mircea Lucescu: „A marcat o generație” 3 FotoMircea Lucescu a fost înmormântat cu onoruri militare la Cimitirul Bellu 4 Cum a fost Dinamo la un pas de o tragedie aviatică în Vinerea Marea. “Am trecut printr-o mare cumpănă” 5 Cutremur la o echipă de Liga 2! Antrenorul, demis după ultima înfrângere. Mihai Pintilii, înlocuitorul ideal 6 CCA și decizia neașteptată luată în cazul lui Istvan Kovacs, după erorile grave din Barcelona – Atletico Madrid
Citește și