Germania este prima finalistă a turneului olimpic de handbal masculin. Portarul nemţilor, prestaţie colosală

Publicat: 9.08.2024, 19:29.

Germania este prima finalistă a turneului olimpic dehandbal masculin. Portarul nemţilor, Andreas Wolff, a avut o prestaţie colosală şi un procentaj incredibil de 49 la sută al şuturilor apărate.

Naţionala de handbal masculin a Germaniei este prima finalistă la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a învins vineri, în prima semifinală, reprezentativa Spaniei, scor 25-24 (12-12). În cea de-a doua semifinală se duelează Slovenia – Danemarca.

Germania este prima finalistă a turneului olimpic de handbal masculin

Eroul Germaniei a fost portarul Andreas Wolff, care a fost imposibil de depăşit de iberici în ultimele minute ale partidei. De remarcat în turneu eliminarea triplei campioane olimpice Franţa, chiar în faţa propriilor fani, chiar de către Germania (35-34, după prelungiri), în sferturile competiţiei, scrie news.ro.

Finalele pentru medalii vor avea loc duminică, în ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris. În 2020, titlul olimpic a fost câştigat de Franţa, care are în palmares cinci medalii olimpice: trei de aur (2008, 2012, 2020), una de argint (2016) şi una de bronz (1992).

La feminin, Franţa şi Norvegia vor lupta sâmbătă pentru titlul olimpic, după ce au eliminat în semifinale Suedia (31-28, după prelungiri), respectiv Danemarca (25-21). Meciul pentru medalia de bronz va avea loc tot sâmbătă, între învinsele din semifinale, Suedia – Danemarca.

Campioana olimpică en-titre este Franţa, care mai are în palmares şi medalia de argint la ediţia JO din 2016. România a ratat calificarea la ultimele două ediţii ale Jocurilor Olimpice, iar în 2016 s-a clasat pe locul 9. Anterior, are două locuri 7, în 2000 şi 2008, iar cea mai bună clasare datează din 1976 – locul 4.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Va fi din nou Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

21:51

China a făcut Marele Şlem la Jocurile Olimpice 2024. Echipa feminină a adus a cincea medalie de aur la tenis de masă

21:25

Federaţia de Gimnastică din SUA, comunicat brutal după decizia TAS: „Suntem devastaţi! Condamnăm aceste atacuri”

21:11

Reacţia Nadiei Comăneci după decizia TAS în privinţa Anei Bărbosu! Nu le-a uitat nici pe Sabrina Voinea şi Jordan Chiles

21:00

UTA – Oţelul 1-1. Arădenii au egalat în minutul 90+7 dintrun penalty. Dramă pentru echipa lui Dorinel

21:00

Prima reacţie a lui Mihai Covaliu, după decizia istorică luată de TAS

21:00

Gloria Buzău – Rapid LIVE TEXT (22:00). Giuleștenii, fără victorie în noul sezon de Liga 1. Săpunaru, rezervă. Echipele

1 FotoImagini de senzaţie cu Ianis Hagi şi Elena în luna de miere. Paradisul unde au plecat cei doi: „Ce frumuseţe!”s 2 FotoIubita lui Max Verstappen, răvăşitoare la nunta surorii sale. Kelly Piquet a atras toate priviriles 3 FotoNadia Comăneci le-a cerut explicaţii arbitrelor după ce România a ratat dramatic bronzul la sol: „Am fost la arbitra şefă”s 4 FotoSchimbare radicală anunţată de Ion Ţiriac, la cinci zile după ce miliardarul i-a promis un cadou uriaş lui David Popovicis 5 FotoArmand Duplantis şi-a doborât recordul mondial în proba de săritură cu prăjina! Este al nouălea record mondial pentru suedez!s 6 FotoJordan Chiles s-a aşezat în genunchi la festivitatea de premiere, după ce i-a „suflat” bronzul româncei Ana Maria Bărbosus