Stella Rutto, dezvăluire incredibilă după ce a ratat finala la 3000 de metri obstacole: „Probabil din cauza statului în avion”

Publicat: 4.08.2024, 13:12.

Stella Rutto a făcut o dezvăluire incredibilă după ce a ratat finala la 3000 de metri obstacole. Rutto a spus că a simţit o întindere la coapsă după 5 tururi.

Mai mult, atleta română de origine kenyană a făcut o dezvăluire incredibilă. Aceasta a spus că a simţit prima dată durerea în avionul spre Paris.

A fost ok, nu am reușit însă să mă calific în finală. După cinci tururi am simțit o întindere la coapsă. Nu e vorba despre o accidentare gravă dar e o întindere. Am simțit prima oară această durere în urmă cu trei zile, probabil din cauza statului în avion.

Am încercat să ajung la final, să termin cursa. M-am descurcat bine în primele cinci tururi, dar după aceea nu am mai putut ține ritmul. Bineînțeles că sunt dezamăgită, dar trebuie să accept rezultatul de azi. M-am pregătit mult pentru această ediție a Jocurilor Olimpice dar asta e competiția și mă mă voi concentra de acum încolo pe următoarele curse.

Sunt fericită că pot concura pentru România, dar din păcate astăzi nu am putut să mă calific în finală. Mă pregătesc pentru campionatele mondiale, vom avea și semimaratonul de la campionatele europene și o cursă de cross country”, a spus Stella Rutto după ce a ratat finala la 3000 de metri obstacole, conform fanatik.ro.

Atleta română de origine kenyană Stella Rutto a ratat calificarea în finala probei de 3.000 metri obstacole, duminică, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a fost înregistrată cu al 31-lea timp din serii.

Rutto (27 ani) a luat startul în seria a treia şi a încheiat a opt, în 9 min 31 sec 23/100, la distanţă de primele cinci clasate care au obţinut calificarea (din fiecare serie), scrie agerpres.ro.

Atleta a început bine cursa şi era a doua după o mie de metri, dar apoi a pierdut ritmul şi a fost depăşită de tot mai multe adversare. Pe 9 iunie, la Europenele de la Roma, Rutto s-a clasat pe locul 4 în finală, cu timpul de 9 min 22 sec 36/100 (personal best).

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

19:01

LIVE TEXTUniversitatea Craiova – Petrolul 0-0. Oltenii lui Costel Gâlcă pot urca pe primul loc în Liga 1

18:58

Carlos Alcaraz a plâns la interviu după ce a pierdut finala cu Novak Djokovic, de la Jocurile Olimpice: „Mă doare!”

18:34

CIO a reacţionat în scandalul pugilistelor acuzate că ar fi bărbaţi: „Testele au fost nelegitime şi lipsite de credibilitate”

18:29

Novak Djokovic, prima reacție după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz și a câștigat aurul olimpic: „Sunt în stare de șoc!”

18:01

FotoNovak Djokovic a devenit campion olimpic! Sârbul a izbucnit în lacrimi după ce a cucerit singurul trofeu care îi mai lipsea!

17:56

Horațiu Moldovan, pe lista unei echipe din La Liga! Clubul care îl vrea titular pe portarul de la Atletico Madrid

1 FotoAnunţul fiului lui Ion Ţiriac după ce David Popovici a cerut noi bazine de înot şi investiţii mult mai mari în sportul românesc!s 2 FotoSingurul înotător născut pe teritorul României care a mai cucerit aurul la Jocurile Olimpice, înainte de David Popovici!s 3 FotoImagini de senzaţie cu Ianis Hagi şi Elena în luna de miere. Paradisul unde au plecat cei doi: „Ce frumuseţe!”s 4 FotoPrimul sponsor care şi-a anunţat retragerea după controversa cu „Cina cea de Taină”: „Nu vrem să fim părtași la batjocură”s 5 Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 2. Bernie Szocs, victorie de senzaţie. David Popovici, în finală la 200 m libers 6 FotoCe au spus ungurii când au auzit de cadoul pe care Ion Ţiriac i l-a făcut lui David Popovici. Cât câştigă maghiarii pentru un aurs

Zodii norocoase pe data de 4 august 2024. Nativii care pot primi ceea ce își doresc

Cele mai importante evenimente astrologice ale lunii august 2024. La ce schimbări se pot aștepta nativii din zodiac