Deţinătorul trofeului îşi continuă parcursul. Italianul Jannik Sinner şi-a asigurat fără probleme calificarea în semifinalele Australian Open, învingându-l miercuri pe Alex De Minaur în trei seturi (6-3, 6-2, 6-1).
Meciul a durat o oră şi 48 de minute.
Jannik Sinner, în semifinale la Australian Open 2025
Sinner, numărul 1 mondial, îl va înfrunta vineri pe americanul Ben Shelton în încercarea de a ajunge pentru a doua oară consecutiv în finală la Melbourne.
Neînvins de 19 meciuri, italianul, care a câştigat 33 din ultimele 34 de meciuri, i-a administrat australianului de Minaur a zecea înfrângere în tot atâtea întâlniri directe. Australianul a fost complet depăşit de situaţie.
- România, învinsă cu 3-0 de Japonia la Billie Jean King Cup 2025! Tricolorele au ratat turneul final
- Anca Todoni, înfrângere în calificările BJK Cup! România a pierdut partida contra Canadei
- Miriam Bulgaru, înfrângere la primul meci din BJK Cup! România a debutat cu stângul în partida contra Canadei
- Mihaela Buzărnescu, susţinere totală pentru echipa României de BJK Cup: „Ele sunt urmaşele noastre”. Ce a spus despre o revenire
- „Cea mai proastă zi, prezint scuze tuturor” Novak Djokovic, dărâmat după înfrângerea de la Monte Carlo