Închide meniul

Anunțul făcut de FRF despre Edi Iordănescu, înaintea meciului cu Finlanda (azi, 21:45, Antena 1)

Dan Roșu Publicat: 11 iunie 2022, 8:36

Comentarii
Anunțul făcut de FRF despre Edi Iordănescu, înaintea meciului cu Finlanda (azi, 21:45, Antena 1)

Edi Iordănescu, în cadrul unui antrenament / frf.ro

Anunțul făcut de FRF despre Edi Iordănescu este clar! Selecționerul nu va fi demis, indiferent de rezultatele pe care România le va obține în ultimele două meciuri din Liga Națiunilor, cu Finlanda (azi, 21.45, Antena 1) și cu Muntenegru (14 iunie).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mihai Stoichiță susține că Edi nu are de ce să își facă griji, chiar dacă debutul său este unul dezastruos, cu un egal și trei înfrângeri în primele patru meciuri pe banca naționalei.

Anunțul făcut de FRF despre Edi Iordănescu

”Nu, nu sunt decisive. În niciun caz. Nu cred că e cazul să se gândească la contract. Contractul e garantat. În ultimii ani am schimbat nu știu câți selecționeri, chiar foarte buni. Trebuie să fim extrem de atenți. De aia spun, să treacă cele patru meciuri și realitatea obiectivă să iasă la suprafață.

Nu cred că poate fi găsită atât de repede o explicație. O să analizez după ce se termină toate cele patru meciuri. Nu mă aventurez pentru ca mâine s-ar putea să mă contrazică foarte mulți. Au fost oameni extrem de obiectivi în analiza jocurilor care au fost, a jucătorilor care au participat”, a spus Stoichiță, citat de digisport.ro.

Edi Iordănescu nu se teme pentru postul de selecționer al României

România a pierdut primele două meciuri din UEFA Nations League. A cedat cu Muntenegru (0-2) şi Bosnia (0-1), însă Edi Iordănescu rămâne optimist. Selecţionerul a transmis că nu se teme pentru postul său.

Reclamă
Reclamă

„Am datoria să mă gândesc la perspectivă, dacă am fi chemat jucători de 36 de ani, ne-ar fi ajutat acum, dar nu pe viitor când vor avea 40 de ani. Dacă mă interesa momentul sau contractul meu, dar m-am gândit în perspectivă. Îi aduceam, ne bazam pe două acţiuni şi îi dădeam deoparte. Nu era corect nici pentru ei. Construiam ceva, dar practic nu mai puteam miza pe ei.

Dacă apelam la jucători de 38 de ani, spuneam cum construim cu asemenea jucători campania pentru Euro 2024, acela fiind obiectivul. Dacă am acceptat acea clauză spune că am încredere. În rest, îmi asum orice, tragem linie şi vedem. Sunt conştient că acea clauză poate să îmi schimbe viitorul. Sunt tânăr şi o pot lua de la capăt.

Sunt afectat, dar nu dezarmat. Am încredere, lucrurile astea mă motivează şi îmi dau putere. Am vorbit cu jucătorii şi le-am spus că dacă lipseşte ceva, sunt dispus să caut soluţii şi în cea mai adâncâ groapă. Nu vreau să fac promisiuni, dar multe din întrebările de azi le veţi adresa şi următorului selecţioner”, a declarat Edi Iordănescu, în cadrul conferinţei de presă.

Reclamă

Hai, România! În fiecare zi. Ce meciuri transmite Antena 1 din luna iunie

Antena 1 a cumpărat drepturile pentru meciurile echipei naţionale de fotbal a României pentru următorii 6 ani. Primele partide sunt programate în luna iunie, când echipa antrenată de Edi Iordănescu dispută partidele din Nations League, într-o grupă cu Bosnia, Finlanda şi Muntenegru.

Două meciuri în luna iunie şi unul în luna septembrie din grupa 3 a Ligii B UEFA Nations League sunt programate pe Antena 1, duelurile de foc cu Bosnia în deplasare şi întâlnirea tur-retur cu Finlanda.

Programul partidelor transmise de Antena 1

  • 11 iunie 2022, 21:45: ROMÂNIA – Finlanda
  • 23 septembrie 2022, 21:45: Finlanda – ROMÂNIA

Cele mai tari meciuri ale naționalei României vor fi în direct pe Antena 1. Edi Iordănescu are ca obiectiv clasarea pe unul dintre primele două locuri în grupă și calificarea selecționatei noastre la EURO 2024.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:39
Supărat pe arbitraj, Mihai Rotaru i-a transmis un mesaj direct lui Kyros Vassaras: “Trebuie să fim respectaţi”
11:31
Adevărul despre demisia lui Mirel Rădoi. Mihai Rotaru: “Şi am încheiat”
10:55
“Nu ai cum să nu vezi” Marius Şumudică l-a criticat pe Marcel Bîrsan după prestaţia de la Craiova – Rapid 2-2
10:37
“Mă forţaţi să fiu amendat” Mirel Rădoi a spus ce a discutat cu Mihai Rotaru după ce s-a scris că va demisiona
10:13
Marius Şumudică: “Nu cred că a făcut Pancu schimbările! CFR s-a sabotat singură”
10:00
Eliza Samara – Minhyung Jee LIVE VIDEO (marţi, 14:20, AntenaPLAY). Duel în primul tur de la WTT Champions Frankfurt
1 Neluțu Varga, anunț uriaș pentru CFR Cluj: „Toată lumea trebuie să își facă treaba” 2 Verdictul specialistului după ce Craiova a primit penalty la ultima fază a meciului cu Rapid. Jucătorul lăudat: „Stofă de stofă” 3 Au furat 88 de milioane de euro în jaful secolului și au fost prinși la stadion, la meciul echipei favorite 4 Dani Coman, replică devastatoare după derapajul lui Gigi Becali: “S-ar putea să nu-l poată spăla nici tot Argeșul” 5 Gigi Becali, anunţ la miezul nopţii despre viitorul lui Denis Alibec 6 Daniel Opriţa a sărit la scandal după ce Steaua a pierdut în Ghencea. Penalty executat mult peste poartă
Citește și