Închide meniul

Edi Iordănescu s-a hotărât în privința convocărilor lui Gabi Tamaș și Cristi Săpunaru! Ce planuri și-a făcut selecționerul. Hai, România! În fiecare zi

Alexandru Ivan Publicat: 16 mai 2022, 22:08 / Actualizat: 26 mai 2022, 11:52

Comentarii
Edi Iordănescu s-a hotărât în privința convocărilor lui Gabi Tamaș și Cristi Săpunaru! Ce planuri și-a făcut selecționerul. Hai, România! În fiecare zi

Edi Iordănescu, pregătit pentru debutul în Nations League / AS.ro LIVE

Edi Iordănescu s-a hotărât în privința convocărilor lui Gabi Tamaș și Cristi Săpunaru. Selecționerul vrea să întinerească lotul și nu-i îi va mai chema pe cei doi veterani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit fanatik.ro, Edi Iordănescu a decis să nu mai cheme în lotul României jucători trecuți de 36 de ani. Tamași și Săpunaru, ambii în vârstă de 38 de ani, nu mai intră în planurile selecționerului, în ciuda prestațiilor bune din Liga 1.

Edi Iordănescu s-a hotărât în privința convocărilor lui Gabi Tamaș și Cristi Săpunaru

Motivul pentru care Edi ar fi luat această decizie e faptul că nu știe dacă România ar putea conta pe serviciile veteranilor și în viitorul apropiat, în preliminariile pentru Euro 2024.

De asemenea, o parte din strategia lui Edi Iordănescu e întinerirea lotului. Fiul lui Anghel Iordănescu vrea să dea mai mult credit jucătorilor de perspectivă.

România va disputa patru partide oficiale în luna iunie, toate în cadrul competiției care ne poate asigura locul în barajul pentru EURO 2024.

Reclamă
Reclamă

Edi Iordănescu, promisiune pentru români

Edi Iordănescu este gata să ducă naționala într-o nouă eră, cea a calificărilor! Actualul selecționer le-a făcut o promisiune românilor, că va duce naționala la un turneu final. Aceasta este marea dorință a lui Iordănescu Jr. Edi Speră să-i calce pe urme tatălui său și să scoată românii în stradă.

Edi Iordănescu vrea ca românii să strângă rândurile în jurul echipei naționale. Selecționerul este convins că așa vor veni și calificările.

Când aud ”Hai, România! În fiecare zi!” Mă gândesc că trebuie să strângem rândurile și să ne unim. Este prea multă dezbinare și nu face bine!

Reclamă

Încercăm să le oferim românilor ceva ce nu au mai avut în ultimii ani: o calificare care să ne scoată pe toți pe străzi”, a declarat Edi Iordănescu, într-un interviu pentru AntenaSport.

Hai, România! În fiecare zi. Ce meciuri transmite Antena 1 din luna iunie

Antena 1 a cumpărat drepturile pentru meciurile echipei naţionale de fotbal a României pentru următorii 6 ani. Primele partide sunt programate în luna iunie, când echipa antrenată de Edi Iordănescu dispută partidele din Nations League, într-o grupă cu Bosnia, Finlanda şi Muntenegru.

Două meciuri în luna iunie şi unul în luna septembrie din grupa 3 a Ligii B UEFA Nations League sunt programate pe Antena 1, duelurile de foc cu Bosnia în deplasare şi întâlnirea tur-retur cu Finlanda.

Programul partidelor transmise de Antena 1

7 iunie 2022, 21:45: Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA
11 iunie 2022, 21:45: ROMÂNIA – Finlanda
23 septembrie 2022, 21:45: Finlanda – ROMÂNIA

Cele mai tari meciuri ale naționalei României vor fi în direct pe Antena 1. Edi Iordănescu are ca obiectiv clasarea pe unul dintre primele două locuri în grupă și calificarea selecționatei noastre la EURO 2024.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:36
Florinel Coman, ca și plecat de la Al-Gharafa. Qatarezii au două variante
16:59
“E Simone Biles cea mai bună gimnastă de la tine încoace?” Nadia Comăneci a răspuns fără să stea pe gânduri
16:56
“Profeția” lui Lamine Yamal înainte de revenirea Barcelonei pe Camp Nou: “Istoria va fi scrisă”
16:42
Cezar Ouatu, pregătit să cânte imnul României la meciul cu San Marino: “Am pieptul plin ca porumbelul”
16:40
România – San Marino LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Ultimul meci al tricolorilor în preliminarii
16:37
Alex Ovechkin nu se mai opreşte! Căpitanul lui Washington Capitals a doborât un nou record
1 Afacerea în care Cosmin Olăroiu a investit milioanele arabilor: “Nu mă văd antrenând la 80 de ani, ca Lucescu” 2 “L-au suspendat” Selecţionerul Mircea Lucescu a apelat la UEFA, iar forul european a luat decizia! 3 EXCLUSIVAcuze fără precedent la adresa Cristinei Neagu. Atacul handbalistei care ne-a adus Liga Campionilor 4 Prima mutare făcută de FCSB. De astăzi este la club, Meme Stoica a făcut anunţul 5 Marius Șumudică, ținta unui derapaj șocant: “Schizofrenic, gunoi absolut. Se considera cel mai tare antrenor” 6 Denis Drăguş a plecat din cantonamentul naţionalei. Mircea Lucescu: “Nici nu l-am mai văzut”
Citește și