Bernadette Szocs – Jieni Shao 4-1 şi Eliza Samara – Barbora Balazova 4-2! Debut cu dreptul la Top 16 Cup, în AntenaPLAY

Bogdan Stănescu Publicat: 20 ianuarie 2024, 17:30

Eliza Samara, în timpul unui meci / Profimedia

Bernadette Szocs – Jieni Shao 4-1 şi Eliza Samara – Barbora Balazova 4-2! Cele două românce au debutat cu victorie în competiţia de la Montreux (Elveţia), transmisă LIVE în AntenaPLAY.

Bernadette Szocs se pregăteşte pentru meciul din sferturile de finală cu Natalia Bajor (21:00), în timp ce Eliza Samara va juca pentru un loc în semifinale cu Jia Nan Yuan (21:50). Ambele partide vor fi LIVE în AntenaPLAY.

Intră aici pentru a vedea meciul Elizei Samara!

Bernadette Szocs – Jieni Shao 4-1 şi Eliza Samara – Barbora Balazova 4-2

Eliza Samara – Barbora Balazova 4-2

Update: 18:09: Eliza Samara a câştigat şi setul 4 cu 11-9 şi a obţinut calificarea. În sferturile de finală, Eliza Samara va juca împotriva reprezentantei Franţei, Jia Nan Yuan. Ea a câştigat meciul cu Xialian Ni (Olanda) cu 4-2 (6-11, 11-4, 11-9, 8-11, 11-8, 11-1). În cazul în care va trece de Jia Nan Yuan şi Bernadette Szocs va câştiga sfertul cu Natalia Bajor, vom avea parte de o semifinală 100% românească între Szocs şi Samara.

Update 16:01: Eliza Samara a câştigat un set maraton cu 15-13 şi conduce cu 3-2.

Update 17:48: Barbora Balazova a câştigat setul 4 cu 11-5.

Update: 17:42: Eliza Samara preia conducerea după ce a câştigat setul al treilea cu 11-6.

Update 17:36: Eliza Samara a venit cu un răspuns foarte bun în setul secund şi s-a impus cu 11-4.

Update 17:31: Barbora Balazova a câştigat primul set al partidei din optimi cu Eliza Samara.

Update 17:25: A început meciul dintre Eliza Samara şi Barbora Balozova.

Update 17:15: În scurt timp va începe meciul din optimi dintre Eliza Samara şi Barbora Balozova din Slovacia, prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Bernadette Szocs – Jieni Shao 4-1

Update 16:23: Bernadette Szocs – Jieni Shao 4-1! Românca a obţinut calificarea în sferturile de finală de la Top 16 Cupă, după ce a trecut de reprezentanta Portugaliei cu 11-5, 9-11, 12-10, 11-8, 11-8. Pentru un loc în semifinale, Szocs va juca cu Natalia Bajor din Polonia. Meciul va fi la ora 21:00, LIVE în AntenaPLAY. Până atunci, Eliza Samara va intra în competiţie la ora 17:20.

Update 16:18: Pentru al doilea set la rând, Szocs revine de la 4-8 şi câştigă setul cu 11-8. Românca este la un singur set de calificarea în sferturi.

Update: 16:09: Bernadette Szocs a câştigat setul al treilea cu 12-10, după ce Jieni Shao a condus cu 8-4.

Update 16:01: Jieni Shao a câştigat setul al doilea cu 11-9.

Update 15:55: Bernadette Szocs a câştigat primul set cu 11-5.

Update 15:50. A început meciul dintre Bernadette Szocs şi Jieni Shao

Update 15:48: Natalia Bajor este adversara câştigătoarei meciului dintre Bernadette Szocs şi Jieni Shao. Meciul va fi la ora 21:00, exclusiv în AntenaPLAY.

Update 15:40: Va începe în curând meciul dintre Szocs şi Jieni Shao.

Ştirea iniţială.

Bernadette Szocs o va întâlni de la ora 15:40 (ora României) pe portugheza Jieni Shao, la masa 1. Meciul va putea fi urmărit LIVE în AntenaPLAY.

Sursa video: FRTM / SPORTS NET

Ulterior, cealaltă româncă din competiţie, Elizabeta Samara, o va întâlni pe slovaca Barbora Balazova, de la ora 17:20 (ora României). Meciul se va disputa tot la masa 1, LIVE în AntenaPLAY.

Bernadette Szocs este cap de serie 1 la Europe Top 16 Cup şi a transmis deja că scopul este să se claseze pe primul loc la competiţia care se dispută în Elveţia.

Tabloul feminin de la Europe Top 16 Cup / Federaţia Română de Tenis de Masă

Bernadette Szocs, cap de serie 1 la Europe Top 16 Cup

Iniţial, Bernie era a doua favorită, după Ying Han, dar sportiva care reprezintă Germania a fost nevoită să renunţe la turneul din Elveţia, ea fiind şi campioana en-titre.

Românca de pe locul 12 mondial se află la a zecea participare la Montreux, ea terminând anul trecut pe locul 5. Campioană în 2018, ea şi-a mai trecut în cont şi o finală în 2019.

Sofia Polcanova, Jia Nan Yuan, Eliza Samara sau Linda Bergstrom sunt doar câteva dintre jucătoarele cu care Bernadette Szocs se va duela pentru trofeu, în Elveţia. Bernie anunţă însă că este într-o formă excelentă.

„Sunt nerăbdătoare să mă întorc la Montreux pentru acest turneu. De-abia aştept. Participă doar jucătoare de top, care sunt în formă şi pregătite pentru Top 16. Trebuie să mă concentrez în toate meciurile şi să joc cel mai bun tenis al meu.

Nu mi-e frică de nimeni. Obiectivul meu e unul singur, să câştig turneul. Am jucat la Nagoya, unde au fost cele mai bune 16 jucătoare ale lumii, am ajuns în sferturi la Frankfurt. Am reuşit să o înving din nou pe campioana olimpică Cheng Meng”, a spus Bernadette Szocs, citată de ettu.org.

Bernadette Szocs şi Eliza Samara, la Europe Top 16 Cup

Bernadette Szocs şi Eliza Samara vor participa la Europe Top 16 Cup | Montreux 2024, competiţie ce aduce la start cele mai bune 16 jucătoare ale Europei. Cea mai prestigioasă întrecere de pe Continent se va desfăşura pe 20 şi pe 21 ianuarie, în Elveţia, la Montreux.

Bernadette Szocs este campioana din 2018 a competiţiei, la care şi-a mai trecut în cont şi o medalie de argint şi două de bronz. Eliza Samara a cucerit şi ea bronzul, în 2018. Emilia Ciosu (1993) şi Otilia Bădescu (1995) sunt celelalte sportive din România care au cucerit aurul la Europe Top 16 Cup.

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 13 canale LIVE, emisiuni TV în ediții integrale, conținut exclusiv și producții originale, zeci de filme românești premiate la cele mai importante festivaluri internaționale, competiții sportive, LIVE exclusiv, pentru toți iubitorii sportului, animații pentru cei mici și știri de ultima oră.

Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop. AntenaPLAY este singurul loc în care se pot urmãri edițiile integrale din emisiunile produse de Antena TV Group, din orice colţ al lumii şi de pe orice dispozitiv.

9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”