Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur la turneul WTA250 de la Hong Kong. Românca a fost învinsă de Kimberly Birrell

Alexandra Costea Publicat: 29 octombrie 2024, 14:03

Comentarii
Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur la turneul WTA250 de la Hong Kong. Românca a fost învinsă de Kimberly Birrell

Ana Bogdan la Kinoshita Group Japan Open - Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur la turneul WTA250 de la Hong Kong. România rămâne fără jucătoare la turneul din Hong Kong, după ce sportiva în vârstă de 33 de ani a fost de australianca Kimberly Birrell cu 3-6, 4-6, marţi, în prima rundă a turneului. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de 267.082 de dolari.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Românca în vârstă de 33 de ani a cedat în faţa adversarei din Australia după aproape două ore de joc.

Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur la turneul WTA250 de la Hong Kong. Românca a fost învinsă de Kimberly Birrell

Ana Bogdan, care se află pe locul 112 în clasamentul WTA, a fost învinsă după aproape două ore de joc. Kimberly Birrell, care se află pe poziţia 115 în clasamentul WTA, a făcut diferenţa în fiecare set cu un break, reuşit în primul act la 4-3, iar în al doilea la 2-2.

Românca în vârstă de 33 de ani şi-a creat în acest meci patru şanse de break, dar nu a reuşit să obină rezultatul dorit după niciuna.

De asemenea, australianca a câștigat şi singura lor confruntare din trecut,  în primul tur al calificărilor la Australian Open, cu 2-6, 6-2, 7-5. Cele două s-au duelat anul trecut.

Reclamă
Reclamă

Ana Bogdan va primi pentru participarea la turneul din Honk’g Kong un cec în valoare de 2.890 dolari şi un punct WTA.

Yue Yuan, declaraţii superbe după ce a învins-o pe Simona Halep la turneul WTA250 de la Hong Kong

Yue Yuan a făcut mai multe declaraţii laudative la adresa Simonei Halep, după meciul câştigat în faţa campioanei noastre, cu 6-3, 6-3, în primul tur de la Hong Kong. A fost prima întâlnire dintre cele două şi asiatica a recunoscut că a avut mari emoţii.

În setul secund, Simona Halep a condus cu 3-0, având un break în faţă. Simona nu a mai câştigat apoi niciun game până la finalul meciului. Partida a durat o oră şi 22 de minute.

Reclamă

„Simona Halep este o jucătoare grozavă. Când eram junioară am făcut poză cu ea. Am avut emoţii astăzi, să o am adversară. Din fericire, astăzi am reuşit să câştig acest meci.

Sper că voi putea trece de turul secund al turneului, nu am reuşit să fac asta în acest sezon din China. Mă concentrez pe fiecare meci!„, a spus Yue Yuan, la finalul partidei, potrivit digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:11

Se pregătește să fugă de la FCSB. Mihai Stoica: “Am mari dubii că vine la reunire”

12:08

SUA – Australia LIVE VIDEO (22:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Continuă spectacolul din Grupa D

11:48

Thomas Tuchel i-a convins pe oficialii FIFA! Ce se va întâmpla la Campionatul Mondial 2026

11:40

Transfer la Oţelul. Au aus fundaşul central din Grecia

11:35

Ce era, de fapt, obiectul pe care Ismael Kone l-a folosit la ieşirea de pe teren, în urma accidentării horror de la Mondial

11:09

E oficial. Transfer din Italia la Universitatea Craiova! “E bine să avem concurență”

1 Nuno Campos a decis: 2 jucători de la Dinamo, liberi să se transfere 2 FotoCine este Denisa Fazakas, iubita lui Istvan Kovacs. Cum arată şi din ce face bani 3 Gigi Becali, schimbare de ultim moment la FCSB! Formaţia bucureşteană are un nou patron în acte 4 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 5 Real Madrid pregătește mega-oferta de 220 de milioane de euro! Totul pentru marele vis al lui Florentino Perez 6 Un nou transfer în Belgia după Olaru. Fotbalistul din Liga 1 și-a dat acordul
Citește și