ANAD a anunţat cum poate primi Simona Halep o suspendare mai mică. Anunţul a fost făcut Gabriela Andreiașu, directorul general al ANAD.
Simona Halep riscă o pedeapsă de 4 ani de suspendare, după ce a fost găsită dopată cu Roxadustat. Simo poate obţine o suspendare mai mică dacă se va dovedi că cineva a instigat-o să consume această substanţă.
ANAD a anunţat cum poate primi Simona Halep o suspendare mai mică
„Suntem notificați în același timp cu sportiva, dar trebuie să păstrăm informația. Noi doar luăm la cunoștință, nu e vorba de tăinuire. Tot ce ține de informațiile ei, toate sunt gestionate de forurile internaționale. Prevederile sunt clare. Având informația, ea trebuie păstrată în strictă confidențialitate.
E vorba de respectarea unor reguli. Să știți că aceste informații vin prin platforme securizate, la care are acces o singură persoană. Nu, în România nu a mai existat un sportiv care să consume această substanță. Cred că îi e greu emoţional Simonei.
Trebuie să discute cu staff-ul ei să identifice aceste informații, aceste surse, după care să discute cu avocații și să-și facă apărarea. A fost o perioadă în care se consulta cu noi, acum un an, un an și ceva. Eram întrebați dacă se permite sau nu. Pe lângă sportiv, Simona e un cetățean, un om.
Trebuie să verifice, un sportiv de nivelul de ei nu are voie să facă asemenea greșeli. E greu pentru Simona să spună că nu a știut. Ok, dacă e cineva care recunoaște că i-a prescris asta. Se poate reduce perioada de suspendare dacă e cineva care a instigat-o să consume acea substanţă.
Sportivii sunt direct răspunzători de ceea ce e în organismul lor, nu are cum să scape de tot. În ultima vreme nu mai avem această nepăsare cronică, am constantat că din ce în ce mai multe persoane sunt aproape de domeniul nostru. Am introdus în legea noastră ca fiecare Federație să aibă câte un medic.
Au nevoie de susținătoare de efort, pentru că organismul lor depășește ceea ce numim ‘sport zilnic’. Până acum, e foarte adevărat, medicii de medicină sportivă nu au fost căutați. Până nu se lovesc de o problemă nu bat la ușa noastră.