Carlos Alcaraz – Rafael Nadal 6-2, 1-6, 6-3. Noua senzație din tenis și-a învins idolul! Moment istoric la Madrid

Alexandru Ivan Publicat: 6 mai 2022, 22:15

Comentarii
Carlos Alcaraz – Rafael Nadal 6-2, 1-6, 6-3. Noua senzație din tenis și-a învins idolul! Moment istoric la Madrid

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Carlos Alcaraz – Rafael Nadal 6-2, 1-6, 6-3, în sferturile turneului de la Madrid. Tânărul jucător l-a învins pe marele campion iberic la o zi după ce a împlinit 19 ani. Nadal e idolul copilăriei lui Alcaraz.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La 19 ani, Carlos Alcaraz s-a calificat în semifinale la Mastersul 1000 de la Madrid, după ce l-a învins pe Rafael Nadal într-un meci de două ore şi 28 de minute.

Carlos Alcaraz – Rafael Nadal 6-2, 1-6, 6-3

Alcaraz s-a impus cu scorul de 6-2, 1-6, 6-3. Puștiul de 19 ani a devenit primul adolescent din istorie care îl învinge pe Nadal pe zgură, suprafața favorită a fostului lider mondial! Alcaraz a închis meciul cu un schimb de mingi spectaculos.

Nadal, idolul lui Alcaraz

A fost a treia confruntare directă dintre Rafael Nadal și Carlos Alcaraz. Bilanțul victoriilor este acum 2-1 pentru “Rafa”. Marele Nadal e idolul copilăriei lui Alcaraz.
Así fue el punto con el que 🇪🇸 @alcarazcarlos03 certificó su pase a semifinales del #MMOPEN

Reclamă
Reclamă

“Înseamnă foarte mult pentru mine! Toată muncă grea pe care o depun zi de zi începe să dea rezultate!”, a spus Alcaraz, după meci.

Pentru un loc în finală, Alcaraz va evolua contra liderului mondial Novak Djokovic. Tânărul spaniol va urca luni pe locul 6 în ierarhia ATP.

Reclamă

În acest sezon, Carlos Alcaraz a câștigat turneele de la Rio de Janeiro, Miami și Barcelona.

Rafael Nadal: “Alcaraz e unul dintre jucătorii cu cel mai bun fizic din lume!”

Nadal a avut doar cuvinte de laudă la finalul meciului pentru Carlos Alcaraz. “Rafa” l-a lăudat pe puștiul de 19 ani pentru fizicul său impresionant.

“Este un turneu în care am jucat trei meciuri, în condiţiile în care am venit aici fără niciun fel de pregătire. Asta este realitate. Am spus încă de înainte de a veni aici că va fi o săptămână grea. Am avut şansele mele împotriva unuia dintre jucătorii cu cel mai bun fizic din lume. Chiar am avut oportunităţi de a câştiga.

Am jucat două ore şi jumătate şi este un rezultat pozitiv. Aştept cu optimist ceea ce va urma şi sunt foarte entuziasmat. Vom vedea ce se va întâmpla, trebuie să crezi”, a declarat Rafael Nadal la finalul meciului.

La vârsta lui Alcaraz, Nadal câștiga primul său Grand Slam. “Rafa” avea doar 19 ani când devenea campion la Roland Garros 2005, după o finală cu Mariano Puerta.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Final 4?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:01

Dorinel Munteanu şi-a găsit echipă şi semnează, după retrogradarea cu Hermannstadt: “Discuţii finale”

13:52

Încă o echipă din Liga 1 a rămas fără antrenor: „Mult succes în continuare!”

13:49

Maja Chwalinska – Mirra Andreeva LIVE TEXT (16:00), în finala de la Roland Garros. Duel istoric la Paris

13:30

Lewis Hamilton a dezvăluit pe cine va susține la Campionatul Mondial: „Pentru mine, sunt la egalitate cu Anglia!”

13:04

Gigi Becali a luat decizia în privinţa transferurilor pregătite la FCSB: “Nu am ce să iau de acolo”

13:00

LIVE VIDEOAl treilea antrenament din MP de la Monaco e ACUM. Calificările sunt de la 17:00 (Antena 3 CNN, AntenaPLAY)

1 UPDATEAjunge Marius Şumudică la CFR Cluj? Anunţul clar făcut de Neluţu Varga 2 Cele două transferuri cerute de Zeljko Kopic la Dinamo, înainte de plecare: „De acolo a plecat discuția” 3 Dosar penal și permis suspendat pentru antrenorul din Liga 1! A fost depistat beat la volan 4 Sepsi negociază pentru primul transfer al verii! Nou-promovata vrea un fost jucător de la Universitatea Craiova 5 Din Liga 2 direct în Champions League! Lovitură pentru FCSB 6 “A semnat!”. Gigi Becali, anunțul momentului la FCSB
Citește și