Închide meniul

Caz unic în istoria tenisului! Andrey Rublev a ajuns până în semifinale la Doha, fără să joace vreun meci! + Roger Federer, prima reacție după victoria cu Daniel Evans

Alexandru Ivan Publicat: 11 martie 2021, 14:37

Comentarii
Caz unic în istoria tenisului! Andrey Rublev a ajuns până în semifinale la Doha, fără să joace vreun meci! + Roger Federer, prima reacție după victoria cu Daniel Evans

Andrey Rublev, caz incredibil

Andrey Rublev (locul 8 ATP) se poate considera cu adevărat norocos. Rusul, care s-a impus la ediția de anul trecut de la Doha, a avut liber în primul tur. Nimic deosebit pănă aici. Acesta ar fi trebuit să joace în runda următoare împotriva lui Richard Gasquet. Francezul nu s-a prezentat însă la meci, din cauza unei accidentări.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marton Fucsovics era adversarul lui Rublev din "sferturi". Și acesta s-a accidentat, chiar înaintea meciului care trebuia să aibă loc astăzi. Prin urmare, Rublev s-a calificat automat în semifinale.

Andrey Rublev, semifinale la Doha fără să joace vreun meci

Rublev și Fucsovics s-au duelat ultima dată în urmă cu numai o săptămână, în finala ATP 500 de la Rotterdam. Atunci, rusul l-a învins pe omologul său maghiar. 

Rublev va juca în semifinale la Doha cu câștigătorul dintre Roberto Bautista Agut și Dominic Thiem. Cel puțin așa arată tabloul de la Doha. Ar putea apărea oricând ceva imprevizibil.

Andrey Rublev este speranța tenisului din Rusia, alături de la Daniil Medvedev. Rublev este află în cel mai bun moment al carierei sale: ocupă locul 8 ATP și a ajuns la 8 titluri în palmares.

Reclamă
Reclamă

Roger Federer, revenire în forță în circuitul ATP

Vedeta principală de la Doha este, fără îndoială, Roger Federer. Elvețianul a disputat prima partidă după 14 luni de pauză, învingând-ul pe britanicul Evans. 

După ce a avansat în faza următoare la Qatar Open, Federer s-a declarat mulțumit. El a trecut prin două intervenții chirugicale complicate la genunchi.

"Sunt foarte mulţumit de felul în care am gestionat momentele dificile. Nu am avut impresia că jocul meu se destramă cu cât punctele devin mai importante. Am reuşit să joc aşa cum mi-am dorit, ceea ce este întotdeauna un semn bun, mai ales venind după luni de antrenamente.

Reclamă

Faptul că nu am făcut nicio dublă greşeală în două ore şi 20 de minute, pentru primul meu meci, este un semn că genunchiul meu se comportă foarte bine la serviciu, ceea ce este crucial", a declarat Federer, după victoria în faţa lui Evans.

Federer are trei titluri la Doha. El a câștigat această competiție în 2005, 2006 și 2011.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:23
VIDEOLeon Draisaitl a depăşit 1000 de puncte în NHL! Jucătorii lui Edmonton Oilers au sărbătorit chiar în faţa fostului coleg
11:26
Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie”
11:24
Cum se face un upgrade în Formula 1? Analiza lui Adrian Georgescu
11:04
Postarea lui Mihai Stoica aprinde derby-ul FCSB – Rapid: “Ce e mai bun abia urmează”
10:54
Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
10:08
Veste uriaşă pentru Matteo Duţu! Românul va face parte din lotul lui AC Milan la Supercupa Italiei
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el 6 Kennedy Boateng, reacție după apariția zvonurilor privind plecarea de la Dinamo: “Cei din club îmi știu valoarea”
Citește și