Închide meniul

Eroare incredibilă la turneul ATP Masters 1000 de la Shanghai! Greşeala arbitrului de scaun a decis adversarul lui Novak Djokovic

Alex Masgras Publicat: 7 octombrie 2024, 22:41

Comentarii
Eroare incredibilă la turneul ATP Masters 1000 de la Shanghai! Greşeala arbitrului de scaun a decis adversarul lui Novak Djokovic

Carlos Bernardes, arbitrul meciului Flavio Cobolli - Stan Wawrinka / Captură Digi Sport

A avut loc o eroare incredibilă la turneul ATP Masters 1000 de la Shanghai. Flavio Cobolli şi Stan Wawrinka s-au întâlnit în turul secund al turneului din China, iar tânărul de 22 de ani din Italia a obţinut calificarea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cobolli, locul 30 ATP, s-a impus cu 6-7(6), 7-6(4), 6-3, după 2 ore şi 33 de minute. Singurul break al partidei a avut loc în debutul setului decisiv, iar în game-ul respectiv, arbitrul de scaun a comis o eroare uriaşă.

Eroare incredibilă la turneul ATP Masters 1000 de la Shanghai! Greşeala arbitrului de scaun a decis adversarul lui Novak Djokovic

Stan Wawrinka a obţinut primul punct al game-ului secund din setul decisiv, pe propriul serviciu. Imediat, arbitrul Carlos Bernardes a anunţat scorul, 15-0, după care a cerut prin staţie electroliţi pentru jucătorul italian.

Punctul următor a fost câştigat de Cobolli, care l-a simţit departe de fileu pe Wawrinka, şi a executat o scurtă foarte bună. Elveţianul nu a putut să reia mingea şi a trimis-o în fileu, ceea ce înseamnă că scorul ar fi trebuit să fie 15-15.

Cu toate acestea, experimentatul arbitru brazilian a anunţat la microfon 0-30. Nici măcar Stan Wawrinka nu a sesizat această eroare, iar Cobolli a beneficiat de un punct gratuit. Italianul a reuşit în cele din urmă să îşi treacă în cont singurul break al partidei şi să obţină calificarea în turul al treilea, după ce s-a impus cu 6-3 în decisiv în faţa triplului câştigător de Grand Slam. (VEZI AICI FAZA CONTROVERSATĂ DE LA SHANGHAI)

Reclamă
Reclamă

Greşeala arbitrului a stârnit multe reacţii de nemulţumire în mediul online, existând şi persoane care cred că Flavio Cobolli şi-a dat seama de această eroare, dar a preferat să nu spună nimic pentru a nu pierde avantajul.

În turul următor, Flavio Cobolli va juca împotriva lui Novak Djokovic. Sârbul a avut şi el parte de un meci echilibrat la Shanghai, după ce a stat în primul tur. El l-a întâlnit în turul secund pe americanul Alex Michelsen, pe care l-a învins cu 7-6(3), 7-6(9), după o oră şi 56 de minute de joc. Novak Djokovic şi Flavio Cobolli se vor întâlni pentru prima oară.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
16:54
Andrei Nicolescu, dat pe spate de transferul lui Adrian Mazilu: “Un moment de referință pentru Dinamo”
16:45
UPDATEUltimele ore de mercato din vara lui 2025! Mutări spectaculoase pe bandă rulantă
16:41
Care e echipa favorită să îl transfere pe Adrian Rus, jucător dorit şi de Gigi Becali
16:35
Ianis Hagi şi-a decis viitorul! Echipa cu care va semna dacă nu apare o ofertă dintr-un campionat de top
16:32
David Popovici, protagonist pe pagina oficială a Jocurilor Olimpice. Campionul român a numit “locul său fericit”
16:11
SuperFAZE, luni noapte, 00:30, Antena 1! Adrian Ilie comentează momente de legendă cu România la Cupa Mondială!
1 VIDEOAlex Musi a fost în tribune la FCSB – Aberdeen 3-0! Gestul pe care l-a făcut Gigi Becali atunci când l-a văzut 2 Dorinel Munteanu, ofertă surpriză din România! Răspunsul a venit pe loc 3 Jucătorul care le-a atras atenția specialiștilor după Dinamo – Hermannstadt: “Începe să-l facă uitat” 4 Dennis Man, protagonist într-o seară “neagră” pentru PSV. De 57 de ani nu s-a mai întâmplat așa ceva 5 Mirel Rădoi, reacţie dură după Botoşani – Universitatea Craiova 1-1: “N-am crezut că mai văd aşa ceva în 2025” 6 Gigi Becali a anunţat un transfer de urgenţă la FCSB, după meciul cu CFR Cluj
Citește și