Închide meniul

Australian Open 2022 | Mats Wilander o vede pe Simona Halep din nou pe locul 1 WTA! Ce ar face pentru asta dacă ar fi în locul Simonei

Antena Sport Publicat: 18 ianuarie 2022, 12:05 / Actualizat: 23 martie 2023, 17:56

Comentarii
Australian Open 2022 | Mats Wilander o vede pe Simona Halep din nou pe locul 1 WTA! Ce ar face pentru asta dacă ar fi în locul Simonei

Getty Images

Australian Open 2022 | Mats Wilander o vede pe Simona Halep din nou pe locul 1 WTA. Simona Halep are parte de un început perfect de 2022, în care a câștigat deja un turneu. Ea a urcat deja cinci locuri, până pe poziția a 15-a WTA, dar Mats Wilander crede că Simo poate redeveni liderul mondial. Acesta îi dă și sfaturi dublei câștigătoare de Grand Slam.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Australian Open 2022 | Mats Wilander o vede pe Simona Halep pe locul 1 WTA

“Cred că poate, chiar cred. Dacă aş fi în locul Simonei Halep, mi-aş reaşeza jocul puţin. Aş deveni ceva mai agresiv, în locul ei, pentru că în fiecare an jucătoarele din circuit lovesc mingea mai puternic.

Simona trebuie să îşi pună următoarea întrebare: joc ceva mai riscant sau evoluez în continuare la aceeaşi intensitate? Cel mai important e să se bucure de acest proces, fie că pierde sau câştigă”, a spus Wilander, citat de eurosport.ro.

Simona Halep a petrecut 64 de săptămâni pe locul 1 WTA, de-a lungul carierei, fiind pe locul 11 într-un asemenea clasament. Dintre jucătoarele active, ea este depășită doar de Ashleigh Barty.

Australian Open 2022 | Simona Halep și-a aflat următoarea adversară de la Melbourne

Beatriz Haddad Maia, locul 83 WTA, s-a calificat în turul al doilea al Australian Open, fază în care va evolua cu Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14.

Reclamă
Reclamă

Sportiva din Brazilia a învins-o, marţi, în primul tur, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, pe Katie Volynets din SUA, locul 176 WTA, venită din calificări, după un meci care a durat două ore şi zece minute.

Halep, 30 de ani, şi Hadad Maia, 25 de ani, s-au mai întâlnit o dată, în turul al doilea al turneului de la Wimbledon, ediţia din 2017, când românca s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3. Sportiva braziliană nu a trecut niciodată de turul al doilea la un grand slam. Cea mai bună clasare a ei a fost locul 58 mondial, în 2018.

Australian Open 2022 | Simona Halep se gândește la titlul de la Melbourne

Simona Halep vrea să își depășească performanța din 2018. Atunci, ea a disputat finala de la AO, fiind învinsă dramatic de Caroline Wozniacki, după ce a avut un break în față în setul decisiv, la 4-3.

Reclamă

”E greu să spun care e diferența dintre mine de acum și cea din 2019, dar simt că am aceeași dorință de a câștiga meciuri, de a fi pe terenul de tenis, am încredere că există o șansă pentru un rezultat mare, dar nu mă gândesc la acest lucru pentru că nu vreau să-mi pun presiune degeaba pe mine.

O să iau fiecare zi în parte și am așteptări doar din punctul de vedere al jocului pentru că m-am pregătit foarte bine, am jucat bine acum două săptămâni, chiar dacă a fost un turneu mai mic.

Acum presiunea este diferită, e un Grand Slam și fiecare meci e mult mai încărcat emoțional, dar sunt pregătită, o să lupt și sper să câștig fiecare partidă”, a spus Halep, pentru sursa citată mai sus.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:54
Istvan Kovacs, pus la pământ de un star de la PSG. Românul, protagonistul unui moment comic în Liga Campionilor
0:36
Posibilele dueluri de foc din optimile Champions League! Cu cine pot pica Real Madrid, PSG, Liverpool şi Barcelona
0:35
Real Madrid – Benfica 2-1. Ibericii, în optimile UCL. Galatasaray, calificare după un meci “de infarct” cu Juve
23:58 25 feb.
Ciocnire „horror” în Real Madrid – Benfica! Asencio a fost scos pe targă
23:30 25 feb.
Andrea Mandorlini a reclamat-o pe CFR la FRF. Italianul își vrea banii neprimiți după ultima aventură din Cluj
23:27 25 feb.
Istvan Kovacs a eliminat un jucător în PSG – Monaco! Două cartonașe galbene în 4 minute. A urmat dezastrul
1 Blaturi pentru pariuri în fotbalul românesc. Percheziţii în Bucureşti şi în şase judeţe 2 Anunţul lui Giuseppe Marotta despre plecarea lui Cristi Chivu şi venirea lui Simeone 3 Gino Iorgulescu, declaraţie surprinzătoare: “Dacă FCSB nu ajunge în play-off, toate cluburile au de pierdut” 4 Billel Omrani s-a întors în fotbalul românesc. Cu ce echipă a bătut palma 5 Clubul vizat de dosarul meciurilor aranjate a dat afară toţi jucătorii. Mesajul postat de club 6 Detalii şocante despre blaturile din România, după percheziţii. Antrenorul recunoaşte: “Mi s-a cerut să-i lăsăm să ne bată”
Citește și