Cupa Davis | România, la egalitate cu Portugalia după prima zi! Victorie uriașă pentru Marius Copil. Filip Jianu, învins

Publicat: 18.09.2021, 15:59

Echipele masculine de tenis ale României şi Portugaliei sunt la egalitate, 1-1, după primele meciuri de simplu ale întâlnirii din primul tur al Grupei Mondiale I de la Cupa Davis.

România joacă la Cupa Davis cu Portugalia

Hepta

Punctul României a fost adus de Marius Copil (250 ATP), care l-a învins pe Gastao Elias (215 ATP) cu 6-4, 6-3.

Cupa Davis | România, la egalitate cu Portugalia după prima zi

Primul meci al zilei, între Filip Jianu (317 ATP) și Joao Sousa (150 ATP) s-a terminat cu înfrângerea românului. Jianu a cedat cu scorul de 3-6, 5-7.

Duminică se vor desfășura restul meciurilor dintre România și Portugalia. Primul duel va fi la dublu, de la ora 12:00, între perechile Marius Copil/Horia Tecău și Joao Sousa/Gastao Elias.

Apoi urmează alte două meciuri la simplu, Marius Copil – Joao Sousa și Filip Jianu – Gastao Elias.

Din echipa României mai fac parte Nicholas David Ionel (440 ATP) şi Nicolae Frunză (631 ATP). Portughezii îi mai au în lot pe Frederico Ferreira Silva (184 ATP) şi Nuno Borges (271 ATP).

FIFA a stabilit tragerea la sorți a play-off-ului CM 2022!
Echipa naţională • 21 oct., 17:06
FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României
Marius Copil a fost invitat la AS.ro LIVE
Tenis • 19 oct., 13:56
”Racheta” Copil, în top 10 ATP! Servește cu viteza la care decolează un avion: ”Un an de zile am făcut doar asta!”
Extra • 19 oct., 11:20
Marius Copil și-a dorit să devină fotbalist, dar a renunțat din cauza antrenorilor: “Toți mă puneau să fac asta! Nu îmi plăcea tenisul!” Ce echipă favorită are și fotbalistul pe care l-a avut ca idol

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
23
oct.
23:34
„Mi-a intrat puţin glonţul”. Mihai Iosif, spumos după Dinamo – Rapid. Ce spune despre problemele lui Răuţă
23
oct.
23:33
Dinamo – Rapid 1-1 | „N-au fost cântăriți niciodată!” Mircea Rednic, dezvăluiri halucinante. „Câinii”, ca în ligile de amatori. „Au avut și 7 kg în plus!”
23
oct.
23:32
Negumereanu își distruge adversarul din UFC! Victorie prin TKO în mai puțin de 2 minute
23
oct.
23:24
Dinamo – Rapid 1-1 | Scandal la finalul derby-ului. Cristi Săpunaru, în conflict cu fanii celor din Ştefan cel Mare. Fundaşul a sărit la bătaie
23
oct.
23:11
Dinamo – Rapid 1-1 | „Ne încurcăm cu echipele mici!” Rapidiștii, supărați că n-au dat de pământ cu echipa lui Rednic. „Nu am jucat nimic!”
23
oct.
23:10
Dinamo – Rapid | „Trebuie să ne ridicăm”. Deian Sorescu, dezamăgit după Derby. Ce le-a transmis fanilor după noile restricţii
23
oct.
22:47
Dinamo – Rapid | „E greu să rezişti 30 de minute în apărare”. Gabriel Torje, supărat după derby. Ce i-a spus Mircea Rednic la finalul meciului
23
oct.
22:25
Dinamo – Rapid 1-1. Super-goluri în derby-ul etapei! „Câinii” sunt blestemați. 10 etape la rând fără victorie pentru dinamoviști
23
oct.
22:10
Dinamo – Rapid | Gabi Torje, gol de poveste în derby! Execuție fabuloasă a căpitanului „câinilor”
23
oct.
22:07
VIDEO Benny Adegbuyi, făcut KO în runda a doua! Meci de coșmar pentru luptătorul român
Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund