Daniil Medvedev şi Jannik Sinner, în optimi la US Open 2024

Dan Roșu Publicat: 1 septembrie 2024, 8:38

Comentarii
Daniil Medvedev şi Jannik Sinner, în optimi la US Open 2024

Daniil Medvedev şi Jannik Sinner, în optimi la US Open 2024 / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Jannik Sinner, locul 1 mondial, şi rusul Daniil Medvedev, favorit 5, s-au calificat, duminică dimineaţă, în optimi la US Open 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sinner a trecut în turul trei de americanul Chris O’Connell, locul 87 mondial, scor 6-1, 6-4, 6-2.

Daniil Medvedev şi Jannik Sinner, în optimi la US Open 2024

În optimi, Sinner va evolua cu americanul Tommy Paul, cap de serie 14.

Medvedev l-a învins pe italianul Fabio Cobolli, cap de serie 31, scor 6-3, 6-4, 6-3.

Adversarul din optimi al rusului va fi portughezul Nuno Borges, locul 34 mondial.

Reclamă
Reclamă

Pentru prima dată după 2002, niciun jucător din „Big Three” nu a câştigat un grand slam în 2024

După două decenii dominate de „Big Three”, niciunul dintre cei trei monştri sacri ai tenisului nu a câştigat un trofeu de Grand Slam în 2024, o premieră după 2002., relatează Le Figaro.

Eliminarea timpurie la US Open a lui Novak Djokovici, care a recunoscut că a jucat unul dintre „cele mai proaste meciuri din viaţa sa” împotriva lui Alexei Popyrin vineri seara, a marcat sfârşitul acestei dominaţii.

Sfârşitul dominaţiei nu este deloc surprinzător, având în vedere că Rafael Nadal nu a fost niciodată atât de aproape de retragere, iar Roger Federer s-a retras de ceva timp.

Reclamă

Rămâne de văzut cine va profita. Jannik Sinner, numărul 1 mondial câştigător al Australian Open la începutul acestui an, sau Daniil Medvedev, câştigător al US Open în 2021, sau chiar Alexander Zverev, care nu a câştigat încă un titlu de Grand Slam, sunt toţi favoriţi. „Calea s-a deschis «, a remarcat Djokovici în timp ce Carlos Alcaraz, câştigător la Roland Garros şi apoi la Wimbledon, a părăsit şi el prematur turneul.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi meritat Istvan Kovacs să arbitreze şi în fazele superioare ale Campionatului Mondial 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
1:55

Kylian Mbappe, după prima înfrângere din carieră la un Mondial: „Când nu faci ceea ce trebuie într-o semifinală…”

1:34

„Dacă spun asta, o să par plângăcios pentru că am pierdut!” Reacția lui Deschamps după înfrângerea cu Spania

1:16

„Să fii în finala Mondialului e un lux rezervat doar celor aleși!” Cuvintele mari ale lui De la Fuente după ce a eliminat Franța

0:57

Victoria Spaniei a distrus un record vechi de 44 de ani! Din 1978 nu s-a mai întâmplat asta la finală

0:23

Omul care a doborât Franța abia mai putea să meargă la final: „Sunt complet terminat! Nici în cele mai frumoase visuri…”

0:20

EXCLUSIVAdrian Mutu a spus-o direct, după Franţa – Spania 0-2: “Principala favorită la titlu”! Remarcaţii “Briliantului”

1 Trecutul l-a ajuns din urmă pe iubitul Simonei Halep. Câţi copii are şi cine a fost soţia lui Dorin Mateiu 2 Denis Drăguş, răsturnare de situaţie în privinţa transferului la FCSB! Anunţul surpriză al impresarului: “E realitatea” 3 VIDEOFranţa – Spania 0-2. Naţionala lui de la Fuente, prima finalistă de la Mondial! Dezastru pentru “Les Bleus” de ziua lor 4 Vestea zilei în Turcia: „Gaziantep l-a transferat pe Calhanoglu!” Rădoi l-a adus back-up pentru un român 5 10.000.000 de euro pentru trei jucători de la Universitatea Craiova. Un club legendar din Spania a făcut oferta 6 Turcii au făcut anunțul mult așteptat de FCSB: Denis Drăguș a încheiat socotelile cu Trabzonspor!
Citește și