Jucătoarea română Sorana Cîrstea a fost învinsă în primul tur al turneului WTA 1000 de la Montreal şi a părăsit competiţia.
Neo-zeelandeza Lulu Sun (24 de ani, locul 97 WTA) a fost jucătoarea care a dispus de Sorana Cîrstea (35 de ani, locul 138 WTA) în primul tur al turneului WTA 1000 Omnium Banque Nationale Presente Par Rogers, care se desfăşoară la Montreal.
Sorana Cîrstea, învinsă în două seturi de Lulu Sun
Sun s-a impus în două seturi, scor 6-3, 7-5, după o oră şi 25 de minute de joc.
Jaqueline Cristian rămâne singura reprezentantă a României, la simplu, în turneul de la Montreal.
Anterior, Gabriela Ruse a fost eliminată din competiţie de jucătoarea britanică, cu origini româneşti, Emma Răducanu. Emma Răducanu (22 de ani, locul 33 WTA)) s-a impus în două seturi în faţa Gabrielei Ruse (27 de ani, locul 58 WTA), câştigând după o oră şi 37 de minute cu scorul de 6-2, 6-4.
În turul al doilea de la turneul WTA 1000 Omnium Banque Nationale Presente Par Rogers, care se desfăşoară la Montreal, Emma Răducanu o va înfrunta pe jucătoarea americană Peyton Stearns (23 de ani, locul 37 WTA).
- Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Hong Kong! Revenire spectaculoasă în primul set pentru româncă
- Anunţ oficial. Simona Halep participă la Turneul Campioanelor de la Riad: “Sunt încântată”
- Jaqueline Cristian, la cea mai bună clasare din carieră după semifinalele de la Osaka
- Jannik Sinner a câștigat turneul de la Viena. Succes în trei seturi în finala cu Alexander Zverev
- Belinda Bencic a câştigat turneul de la Tokyo! Al zecelea trofeu al carierei pentru jucătoarea elveţiană

































