Elena Rybakina a câștigat turneul de la Roma, după abandonul Anhelinei Kalinina. Ocupanta numărului 6 WTA s-a impus la turneul WTA 1000, după ce ucraineanca a abandonat la începutul setului secund.
Rybakina câştigase primul set cu 6-4 şi conducea cu 1-0 în cel de-al doilea, când ucraineanca, finalistă surpriză pe zgura romană, s-a aşezat pe scaun şi a chemat un medic.
Elena Rybakina a câștigat turneul de la Roma
Accidentată la coapsa stângă, potrivit WTA, Kalinina a fost nevoită în final să renunţe, în lacrimi, şi a mers să o salute pe Rybakina, care îi succede în palmares polonezei Iga Swiatek, numărul unu mondial (care a abandonat la rândul ei în meciul din sferturile de finală cu reprezentanta Kazahstanului).
În vârstă de 23 de ani, Elena Rybakina, campioană en titre la Wimbledon şi finalistă la Australian Open în luna ianuarie, a cucerit al cincilea titlu din cariera sa şi al doilea din acest an, după cel de la Indian Wells (SUA), unde a învins-o în finală pe belarusa Aryna Sabalenka.
În urma acestui succes, Rîbakina devine una dintre potenţialele favorite la câştigarea turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, care va debuta peste o săptămână.
- Elena Rybakina a câștigat turneul de la Roma
- Este al doilea turneu câștigat de Rybakina, în 2023
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Simona Halep, după ce Centrul Național de Tenis i-a preluat numele: „Aici am crescut și aici am ajuns locul 1 în lume”
- Aryna Sabalenka – Iga Swiatek, LIVE TEXT (16:00). Duel de gală pentru finala de la Roland Garros
- Novak Djokovic poate reveni în Top 4 ATP, după Roland Garros
- Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner
- Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros