Gabriela Ruse a pierdut meciul din turul 2 de la Australian Open 2025, în faţa lui Madison Keys. Americanca s-a impus cu 7-6, 2-6, 7-5.
Madison Keys a început excelent meciul de pe Margaret Court. Americanca a reușit două break-uri și s-a distanțat rapid la 4-0, dar Gabriela Ruse a avut o reacție incredibilă. Românca și-a recuperat game-urile pierdute pe propriul serviciu și a restabilit echilibrul în setul care avea să ajungă la tie-break. Acolo, experiența lui Keys și-a spus cuvântul, câștigând cu 7-0.
Gabriela Ruse a pierdut dramatic meciul cu Madison Keys
Gabriela Ruse nu și-a pierdut însă încrederea după acest moment dificil și a reușit două break-uri la rând în setul secund. După ce a ajuns la 4-1, românca și-a făcut serviciul foarte bine, după care, la 5-2, a avut nevoie de patru mingi de set pentru a trimite partida în decisiv.
Prima jucătoare care a reușit break-ul în decisiv a fost Ruse, la 2-2, dar Keys a răspuns imediat și și-a recuperat serviciul pierdut. Cele două au mers cap la cap până la 6-5 pentru americancă. Atunci, Madison a reuşit break-ul care i-a adus victoria. Înainte, la 5-4, Gabriela salvase două mingi de meci.
- Gabriela Ruse, capăt de drum la WTA Bad Homburg! Românca, eliminată în semifinale. Ce sumă a primit
- Româncele și-au aflat primele adversare de la Wimbledon. Sorana Cîrstea a fost cap de serie la tragerea la sorți
- Gabriela Ruse, în semifinale la Bad Homburg! Victorie superbă în faţa fostului număr 8 WTA
- Irina Begu, victorie dramatică în primul tur la WTA Bad Homburg! A învins o legendă a tenisului în aproape trei ore
- Lovitură uriașă în tenisul profesionist! Campioana de la Wimbledon, suspendată patru ani. Decizia ITIA

































