La ce oră joacă Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian în turul 2 la Australian Open! Meci de gală anunţat de organizatori

Alex Masgras Publicat: 15 ianuarie 2025, 12:17

Comentarii
La ce oră joacă Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian în turul 2 la Australian Open! Meci de gală anunţat de organizatori

Colaj Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian, cele două jucătoare din România care vor evolua în turul 2 de la Australian Open, au aflat orele de disputare ale partidelor de miercuri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Prima este Jaqueline Cristian. Duelul împotriva italiencei Lucia Bronzetti va avea loc pe terenul cu numărul 13, în timp ce Gabriela Ruse o va întâlni pe Madison Keys pe Margaret Court Arena.

Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian joacă în turul 2 de la Australian Open

Meciul lui Jaqueline Cristian, programat al treilea pe terenul 13 de la Melbourne, nu va începe mai devreme de ora 05:30 dimineaţa, ora României.

În ceea ce o priveşte pe Gabriela Ruse, jucătoarea venită din calificări o va întâlni pe Madison Keys în primul meci al sesiunii de seară de pe al doilea stadion din complexul de la Melbourne. Partida de pe Margaret Court Arena va începe la ora 10:00.

În primul tur, Jaqueline Cristian a trecut de Petra Martic, la capătul unui meci dramatic, scor 6-2, 4-6, 7-6(7), după 2 ore şi 36 de minute de joc. De partea cealaltă, Gabriela Ruse a trecut în primul tur de Irina Begu, pe care a învins-o fără prea multe emoţii, scor 6-4, 6-0, după o oră şi 19 minute.

Reclamă
Reclamă

Gabriela Ruse vrea să se menţină în Top 100 WTA: „Acesta este obiectivul meu”

Ruse o consideră pe Keys favorită în meciul din turul secund, dar este de părere că nu are nimic de pierdut şi va încerca să joace cât de bine poate:

„Sincer, nu i-am urmărit jocul. Am văzut că a câștigat un turneu acum o săptămână. Va fi un meci foarte greu. Echipa mea s-a uitat la meciuri și Călin (n.r. Ciorbagiu), antrenorul meu, o cunoaște foarte bine. Monica (n.r. Niculescu) a avut multe meciuri contra ei și cred că amândoi mă pot sfătui. Am încredere în sfaturile lor și, sigur, va fi un joc foarte dificil.

Clar, ea este favorită, eu nu am nimic de pierdut. Voi încerca să joc cât de bine pot eu și să mă bucur de tot ceea ce realizez în ultimul timp”, a declarat Gabriela Ruse, la eurosport.ro.

Reclamă

Gabriela Ruse a dezvăluit că priorităţile sale în acest moment sunt să rămână în Top 100, pentru a-şi asigura prezenţa pe tabloul principal la turneele de Grand Slam:

„Cred că am arătat un joc destul de solid în ultimele 6 zile. Cred că și sănătatea și-a spus cuvântul pentru că am fost foarte bine și am reușit să țin un nivel. Sigur că prioritatea mea este să rămân în Top 100, să pot să fiu pe tablou la Grand Slam-uri, pentru că este foarte dificil să joci calificări. Sunt 3 meciuri foarte grele, unde toate fetele își doresc să câștige. Cred că acesta este principalul obiectiv al meu”, a mai spus Gabriela Ruse.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:39

Ofertă de 6.000.000 de euro pentru Gigi Becali

22:34

Iranul ajunge la Los Angeles într-un context geopolitic tensionat

22:12

Olanda – Japonia LIVE VIDEO (23:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Echipele de start

22:05

Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

22:00

Programul zilei a 4-a de la Cupa Mondială! Partidele transmise în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY

21:35

Lovitură de teatru! Jucătorul român a ratat transferul în străinătate

1 UPDATEInternaţionalul român dorit de Dinamo a ajuns în Turcia pentru a face vizita medicală. Când semnează contractul 2 Alexandru Băluță semnează! Lovitură uriașă pentru noua forță din fotbalul românesc 3 Revenire la FCSB. Se întoarce după trei luni! Gigi Becali a bătut palma cu el 4 OFICIAL | Venit vara trecută la Dinamo, a fost pus pe liber de “câini”. Cele 4 noutăţi anunţate 5 Oficialul lui Dinamo, anunţ important înainte de noul sezon: “Va fi pentru prima dată în istoria clubului” 6 O recunoşti? Prezenţă scandaloasă la inaugurarea bisericii de 10 milioane de euro a lui Gigi Becali
Citește și