Gabriela Ruse a pierdut finala Transylvania Open. Tamara Korpatsch, campioană în premieră

Alex Ioniță Publicat: 22 octombrie 2023, 19:47

Gabriela Ruse a pierdut finala Transylvania Open

Gabriela Ruse, în timpul unui meci / Profimedia

Gabriela Ruse a pierdut finala Transylvania Open. Sportiva a pierdut duelul cu jucătoarea din Germania, Tamara Korpatsch.

Duelul dintre Gabriela Ruse și Tamara Korpatsch s-a încheiat cu scorul de 3-6, 4-6. Astfel, adversara româncei a devenit, în premieră, campioană în circuitul WTA.

Gabriela Ruse a pierdut finala Transylvania Open. Românca nu a reușit să câștige niciun set

În cadrul finalei Transylvania Open, chiar dacă a început mai bine partida, Gabriela Ruse nu a reușit să câștige niciun set. Setul 1 a fost pierdut în mod uluitor de româncă, după ce aceasta a condus cu 3-0.

Tamara Korpatsch a câștigat 6 gameuri la rând și și-a adjudecat fără prea mari probleme primul set al duelului.

Setul al doilea a fost unul mult mai strâns, însă jucătoarea din România a condus-o pe Tamara doar în primul game al acestuia. Apoi, Gabriela Ruse a egalat-o jucătoarea din Germania la 2-2. Totuși, Korpatsch a reușit să câștige acest set, cu scorul final de 6-4.

După acest duel, numărul 105 în clasamentul WTA a încheiat seria de victorii a Gabrielei, care a reușit, în cadrul turneului de la Cluj, cel mai bun rezultat din acest an.

Înainte de a ajunge în finală, Gabriela Ruse a trecut, pe rând, de Alycia Parks, Anna Bondar, Emiliana Argano i Rebeka Masarova.

Sorana Cîrstea a fost eliminată ruşinos de la Transylvania Open

Sorana Cîrstea, eliminată ruşinos de la Transylvania Open! Eva Lys, numărul 133 WTA, s-a impus în două seturi în faţa româncei de pe locul 26 WTA, cap de serie numărul 1 la turneul de la Cluj-Napoca.

Jucătoarea născută în Ucraina care reprezintă Germania s-a impus în două seturi identice, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 14 minute de joc.

Eva Lys, jucătoare care nu a trecut niciodată de locul 112 în clasamentul WTA, a produs cea mai mare surpriză de la ediţia din acest an a Transylvania Open.

În primul set, reprezentanta Germaniei a obţinut primul break în al treilea game, după care s-a distanţat la 5-2. Chiar dacă a recuperat un break, Sorana a pierdut un game mai târziu pe propriul serviciu şi a cedat setul la 3.

În setul al doilea, prima care a cedat serviciul a fost tot Sorana Cîrstea, dar în primele două dăţi a reuşit să recupereze imediat. Din nefericire, Sorana a mai cedat pe propriul serviciu şi la 3-4, după care Lys a închis meciul cu un game alb pe propriul serviciu. Acesta a fost primul meci dintre Cîrstea şi Lys.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României