Gabriela Ruse, prima victorie din carieră, la Australian Open 2022! Și-a distrus adversara în 70 de minute

Antena Sport Publicat: 17 ianuarie 2022, 9:51 / Actualizat: 28 martie 2023, 0:50

Gabriela Ruse, prima victorie din carieră, la Australian Open

Profimediaimages

• Gabriela Ruse s-a calificat în turul 2 de la Australian Open 2022
  • Ruse o va întâlni pe Kudermetova, în runda a doua

Gabriela Ruse, prima victorie din carieră, la Australian Open! Gabriela Ruse s-a calificat în turul 2 de la Australian Open 2022. Românca a trecut de Jasmine Paolini (52 WTA), în două seturi scurte, 6-1, 6-3, după numai o oră și 10 minute de joc. Pentru Ruse, aceasta este prima victorie pe tabloul principal de la Australian Open 2022.

Gabriela Ruse, prima victorie din carieră, la Australian Open!

În turul al doilea, Ruse o va întâlni pe Veronika Kudermetova, cea care a trecut în prima rundă de Claire Liu, din Statele Unite, cu 6-4, 6-4.

Kudermetova are un început de sezon excelent, ea jucând finala turneului Melbourne Summer Set 1, pierdută în fața Simonei Halep, 2-6, 3-6.

Programul de marți al româncelor, la Australian Open 2022

Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, şi Irina Begu, locul 64 WTA, vor evolua, marţi, în turul întâi al Australian Open.

Halep va da piept cu poloneza Magdalena Frech, în al treilea meci de pe arena Margaret Court. Această întâlnire se dispută după un meci de simplu feminin, Daria Saville (Australia) – Rebecca Peterson (Suedia) şi unul de simplu masculin, Andrei Rublev (Rusia) – Gianluca Mager (Italia). Partidele pe a doua arenă de la Melbourne Park încep la ora 02.00.

În primul meci de pe John Cain Arena, Sorana Cîrstea evoluează, de la ora 02.00, cu Petra Kvitova din Cehia, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20.

Tot în primul joc, dar pe terenul 15, Irina Begu o va întâlni pe americanca Oecane Dodin, locul 85 WTA. Şi pe acest teren meciurile încep la ora 02.00.

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

10:42 FotoCole Palmer, „poker” şi trei recorduri spulberate pentru Chelsea! Imagini ruşinoase cu londonezii care se „bat” pentru minge 10:25 „E peste Coman, e de nivelul lui Drăguşin!” Dumitru Dragomir a dat verdictul despre cel mai valoros jucător din Liga 1 10:13 Al Ain – Al Hilal LIVE VIDEO în AntenaPLAY, de la ora 19:00. Se anunţă show total în prima semifinală a Ligii Campionilor Asiei 10:00 Cum va arăta echipa de Champions League a FCSB-ului! Gigi Becali transferă cinci jucători după câştigarea titlului 9:33 Adina Diaconu – Manika Batra (12:00) şi Elizabeta Samara – Sabine Winter (13:20) vor fi LIVE VIDEO în AntenaPLAY 8:57 „Nu aş face-o pentru nimic în lume!” Primul refuz după ce Rapid a pierdut al 4-lea meci din playoff 8:49 Ce se întâmplă la FCSB, imediat după câştigarea matematică a titlului! Apel de urgenţă: „Avem deschidere totală!” 8:29 „I se umflă vena la gât când pierde!” Carlos Martinez, dezvăluiri despre Simona Halep: „Poate câştiga Roland Garros!” 8:22 Ilie Dumitrescu i-a propus doi antrenori lui Dan Șucu, pentru a scoate Rapidul din criză. Ar fi o lovitură de proporții! 7:56 Programul complet al semifinalelor Ligii Campionilor Asiei. Toate meciurile sunt exclusiv în AntenaPLAY Vezi toate știrile
Gabriela Ruse a pierdut încă din primul tur la turneul din Antalya
Tenis • 27 mart., 18:32
Gabriela Ruse a pierdut încă din primul tur la turneul din Antalya. Premiul de consolare primit de româncă
Aryna Sabalenka - Qinwen Zheng, finala feminină de la Australian Open!
Australian Open • 25 ian., 15:12
Aryna Sabalenka – Qinwen Zheng, finala feminină de la Australian Open! Jucătoarea din Belarus luptă să îşi păstreze trofeul
Marta Kostiuk, dezvăluiri tulburătoare!
Australian Open • 23 ian., 18:53
Marta Kostiuk, dezvăluiri tulburătoare! Prietenii săi din Kiev au urmărit meciul cu Coco Gauff în timp ce rachetele zburau!
Jannik Sinner - Novak Djokovic, duel de vis în semifinalele Australian Open
Australian Open • 23 ian., 16:59
Jannik Sinner – Novak Djokovic, duel de vis în semifinalele Australian Open. Italianul, demonstraţie de forţă cu Rublev!
Australian Open • 23 ian., 11:51
Novak Djokovic s-a calificat în semifinale la Australian Open pentru a 11-a oară! Reacţia sârbului după victorie