Iga Swiatek, în sferturile US Open 2024

Dan Roșu Publicat: 3 septembrie 2024, 8:33

Iga Swiatek, în sferturile US Open 2024 - Profimedia Images

Iga Swiatek s-a calificat în sferturile US Open 2024. Jucătoarea poloneză de tenis, numărul 1 mondial, s-a calificat, luni, în sferturi, la ultimul Grand Slam al anului.

Swiatek a trecut în optimi de Liudmila Samsonova, locul 16 mondial, scor 6-4, 6-1.

În sferturi, Swiatek va evolua cu americanca Jessica Pegula, locul 6 mondial.

Tot în sferturi s-a calificat şi brazilianca Beatriz Haddad Maia, favorită 22, care a trecut de daneza Caroline Wozniacki, scor 6-2, 3-6, 6-3.

Este prima jucătoare braziliană care ajunge în sferturile de finală ale US Open la simplu feminin de la Maria Bueno în 1968. (Gustavo Kuerten a ajuns în sferturile de finală ale US Open la simplu masculin în 1999 şi 2001).

În sferturi, Hadda Maia va evolua cu sportiva cehă Karolina Muchova, locul 52 mondial.

Ce rezultat va înregistra România la meciul cu Kosovo?

Florin Manea ştie cum poate da lovitura Dan Şucu, după transferul ratat al lui Daniel Bîrligea: „Aşa omori tot campionatul!”

19:30

Mihai Popescu a fost prezentat oficial la FCSB! Ce număr va purta noul fundaș din lotul campioanei

19:25

Nana Antwi, prezentat oficial la Hermannstadt! Clip spectaculos pentru fundaşul împrumutat de FCSB

19:09

Când poate debuta Jadon Sancho la Chelsea! Fabrizio Romano a făcut anunțul: „Deja e în formă!”

19:03

„De ce l-ai mai luat?” Transferul lui Daniel Bîrligea la FCSB, analizat „la sânge”! Clauza care a ridicat semne de întrebare

18:17

Lovitura pregătită de Aston Martin, chiar înainte de Marele Premiu al Azerbaidjanului: „Cea mai importantă veste a anului!”

1 FotoLarisa Iordache este însărcinată! Primul mesaj al fostei gimnaste, care aşteaptă un copil cu Cristian Chiriţă 2 Foto„E păcat!” I-a fost alături un deceniu lui Bernadette Szocs şi a spus totul după marea dezamăgire din viaţa vedetei 3 FotoFosta gimnastă Anda Ivan a făcut anunţul mult aşteptat! Reacţia lui Andrei Ivan a apărut imediat: „Vă iubesc!” 4 „O victorie incredibilă împotriva arbitrilor și a VAR” Răzvan Lucescu, scos din minți în Atromitos – PAOK 1-2: „Cum e posibil?” 5 FotoDueluri tari între tricolori la al doilea antrenament al naţionalei sub comanda lui Mircea Lucescu: „Fără menajamente” 6 U Cluj – Dinamo 1-0. Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău s-a desprins de Universitatea Craiova în fruntea clasamentului din Liga 1