Închide meniul

Iga Swiatek, mesaj de susținere pentru jucătoarele din Ucraina: ”Nu ştiu dacă eu aş fi putut concura dacă o bombă ar fi picat în ţara mea”

Dan Roșu Publicat: 15 martie 2023, 15:52

Comentarii

Iga Swiatek a avut un mesaj de susținere pentru jucătoarele din Ucraina, în contextul în care duminică Lesia Tsurenko s-a retras înaintea meciului de la Indian Wells cu belarusa Aryna Sabalenka, din cauza unui atac de panică, relatează Reuters.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Înţeleg total de ce s-a retras, pentru că sincer le respect foarte mult pe fetele din Ucraina. Nu ştiu dacă eu aş fi putut concura dacă o bombă ar fi picat în ţara mea sau casa mi-ar fi fost distrusă”, a spus Svitolina, care poartă la meciuri drapelul ucrainei pe şapcă.

Iga Swiatek, mesaj de susținere pentru jucătoarele din Ucraina

“Simt că ar trebui să se facă maai mult pentru susţinerea juucătoarelor din Ucrainaa, pentru că tot ce discutăm în tenis este dacă sportivele din Belarus şi Rusia ar trebui să fie lăsate să participe şi ce se întâmplă cu ele.

Nu cred că este corect, ar trebui să ne concentrăm mai mult pe a ajuta jucătoarele ucraianene şi a le oferi tot ce le trebuie pentru că ele practic trebuie să aibă grijă de familiile lor întregi, povara de pe umerii lor este mare”, a menţionat poloneza.

Iga Swiatek a criticat-o pe Anastasia Potapova

Ea a criticat-o pe Anastasia Potapova, care a purtat tricoul echipei de fotbal Spartak Moscova înaintea meciului cu Jessica Pegula. Swiatek este de părere că situaţia putea fi evitată.

Reclamă
Reclamă

“La început nu am avut leadershipul potrivit pentru a ne ghida în această situaţie. Sunt multe tensiuni în vestiar, care se vor menţine, evident, pentru că este război. Dar poate tensiunea ar fi fost mai mică dacă WTA ar fi reacţionat de la început pentru a explica tuturor ce este corect şi ce nu este corect”, a adăugat liderul WTA.

Iga Swiatek, numărul 1 mondial, s-a calificat, miercuri, în sferturi la Indian Wells, după ce a trecut de britanica Emma Răducanu, locul 77 mondial, scor 6-3, 6-1, după o oră şi 23 de minute. În sferturi, ea va juca împotriva Soranei Cîrstea, locul 83 mondial.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB, până la urmă, să prindă primăvara europeană?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:35
Marius Ștefănescu e OUT de la Konyaspor! Decizie radicală a antrenorului
9:22
VideoJurnal Antena Sport | Răducioiu, Tamaş şi Alexa s-au distrat de minune la Revelionul de la Antena 1
9:21
Atacant de două milioane de euro pentru Costel Gâlcă! Are 15 goluri în 19 meciuri jucate
9:14
Şoferul maşinii lui Anthony Joshua, arestat preventiv! El ar fi responsabil de moartea apropiaţilor boxerului
9:01
Gabriela Ruse, victorie în prima rundă a calificărilor de la Brisbane. Românca a pierdut un singur game
8:49
Un fotbalist din Franţa, printre victimele incendiului devastator din Elveţia, soldat cu cel puţin 47 de morţi!
1 EXCLUSIVCristi Borcea, dezvăluire uluitoare. Câți porci a tăiat de Crăciun pentru el și familia lui 2 Primul transfer pe care Gigi Becali îl face în 2026 la FCSB 3 Gică Hagi taie în carne vie la Farul Constanța. Ce jucători dă afară 4 OFICIAL | Primul transfer al anului din Liga 1! 5 Primul transfer din 2026 pentru Dinamo! “Câinii” l-au convins să semneze pe un cunoscut jucător român din Liga 1 6 Oferte pentru Steven Nsimba. Cât cere Universitatea Craiova pentru omul ajuns în dizgrațiile lui Mihai Rotaru
Citește și