Închide meniul

Ilie Năstase critică tactica lui Novak Djokovic: „Ce scutire, el nevaccinat joacă cu ăia vaccinați? Cum vine asta? Eu nu m-aș duce până acolo dacă nu știu sigur dacă joc”

Antena Sport Publicat: 6 ianuarie 2022, 14:24

Reclamă
Ilie Năstase critică tactica lui Novak Djokovic: „Ce scutire, el nevaccinat joacă cu ăia vaccinați? Cum vine asta? Eu nu m-aș duce până acolo dacă nu știu sigur dacă joc

Hepta

Sârbul trece printr-un adevărat calvar, fiind expulzat de australieni după 8 ore în care a fost blocat în aeroport. Nole a făcut apel şi va rămâne în Australia până luni, fiind cazat într-un hotel destinat refugiaţilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„De ce s-a dus acolo…? Nu știu, habar n-am! Ce scutire, el nevaccinat joacă cu ăia vaccinați? Cum vine asta? Eu nu m-aș duce până acolo dacă nu știu sigur dacă joc. Nu-i dai voie… Dacă așa-i regula pentru toata lumea”, a spus Ilie Năstase pentru Pro TV.

Rafael Nadal l-a criticat şi el pe rivalul Novak Djokovic

Năstase nu este singurul om din tenis care l-a pus la zid pe Djokovic. Chiar şi Rafael Nadal consideră că sârbul ar fi putut evita uşor această situaţie grea, vaccinându-se.

„Lumea a suferit destul. Vaccinați-vă! Dacă și-ar fi dorit, ar fi jucat la Australian Open fără probleme. El își ia propriile decizii. Fiecare este liber să facă asta, dar există niște consecințe, corect?”, a spus Nadal, conform cunoscutului jurnalist Ben Rothenberg.

Novak Djokovic a făcut apel după ce i-a fost anulată viza de Australia

Novak Djokovic a făcut apel la decizia de anulare a vizei şi de expulzare din Australia. Cererea sa va fi examinată joi de judecătorul din Melbourne, Anthony Kelly.

Reclamă
Reclamă

Pe de altă parte, în noiembrie 2021, Tennis Australia (forul australian de tenis care se ocupă de Australian Open) a primit două scrisori de la guvernul federal în care se spunea că o persoană nevaccinată care a contractat Covid-19 în ultimele şase luni, aşa cum ar fi cazul lui Novak Djokovic, nu poate intra în Australia fără a sta în carantină

Potrivit The Age, două scrisori au fost trimise lui Craig Tiley, directorul Australian Open, pe 18 şi 29 noiembrie. Prima de către prim-secretarul departamentului de sănătate, Lisa Schofield, care a indicat că „persoanele care au contractat anterior Covid-19 fără să fi primit o doză de vaccin nu sunt considerate a fi complet vaccinate” şi li s-ar refuza „o intrare în teritoriu”. fără carantină, chiar dacă ar fi primit o scutire de vaccinare străin㔑.

Unsprezece zile mai târziu, însuşi ministrul Sănătăţii, Greg Hunt, i-a scris lui Tiley, amintindu-i că „poliţia de frontieră australiană a sfătuit ca oamenii să fie complet vaccinaţi, aşa cum este definit de ATAGI (Australian Technical Advisory Group on Immunization) pentru a putea intra în Australia fără carantină”.

Reclamă

Şi a adăugat: „Pot confirma că persoanele care au contractat Covid-19 în ultimele şase luni, care încearcă să intre în Australia din străinătate şi care nu au primit două doze de vaccin recunoscut nu sunt considerate pe deplin imunizate”.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:13

Mihaela Cambei a revenit în ţară după cele 3 medalii cucerite la Campionatele Europene: „Am avut emoţii”

11:59

Ana Maria Bărbosu, două medalii de argint la Trofee Citta. Rezultate remarcabile pentru româncă

11:34

Gigi Becali îl va suna pe Daniel Bîrligea, după egalul cu Universitatea Craiova. Ce l-a nemulțumit: „E zero”

11:22

„Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă”

11:08

„Se dădeau trei zile libere”. Mihai Rotaru, reacție savuroasă după ratarea oltenilor din meciul cu FCSB

10:54

VIDEOMax Verstappen, reacție dură după Marele Premiu al Bahrainului: „Totul a mers prost”

1 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct” 2 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 3 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta” 6 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă”
Citește și