Irina Begu, eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open! Cu câți bani s-a ales românca, după duelul cu Madison Keys

Alex Ioniță Publicat: 25 aprilie 2024, 16:26

Irina Begu, eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open!

Irina Begu / Profimedia

Irina Begu a fost eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open! Jucătoarea română de tenis a fost învinsă de americanca Madison Keys, cu 7-6 (7/3), 7-6 (8/6), joi, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Begu (33 ani, 128 WTA) s-a înclinat după două ore şi 11 minute de joc, în faţa unui cap de serie (18).

În primul set, Begu a revenit de la 2-4 şi a ratat o minge de set la 5-4, ulterior ajungând tiebreak, unde americanca s-a impus cu 7-3. În actul secund, Keys (29 ani, 20 WTA) a avut 5-3, dar Begu a restabilit egalitatea, 5-5, după ce a salvat trei mingi de meci. Keys a avut din nou nervii mai tari în tiebreak, câştigând cu 8-6, notează agerpres.ro.

Keys s-a impus şi la singura lor confruntare anterioară, cu 6-3, 6-1, în 2016, în optimi la Miami.

Irina Begu rămâne cu un cec de 30.255 de euro şi 35 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Irina Begu a pierdut și finala turneului din Antalya

Irina Begu a pierdut finala turneului din Antalya. Jucătoarea din România nu a reușit să câștige prima întrecere la care a participat, după revenirea în circuit.

Irina Begu, locul 126 WTA, a pierdut, duminică, finala turneului de categorie WTA 125 Megasaray Hotels Open, din Antalya.

Begu, favorită 4, a fost învinsă de spaniola Jessica Bouzas Maneiro (127 WTA şi cap de serie 5), scor 6-2, 4-6, 6-2. Meciul a durat două ore şi jumătate, notează news.ro.

La turneul din Turcia a participat şi Gabriela Ruse, jucătoare care a fost eliminată în primul tur.

Câştigătoarea turneului a obţinut 15.000 de dolari şi 125 de puncte, iar Begu primeşte 8.000 de dolari şi 81 de puncte în clasamentul WTA.

Performanța Irinei rămâne totuși una impresionantă, având în vedere că a ajuns în ultimul act al competiției fără să piardă vreun set! A trecut cu scorul de 2-0 de Kraus, Wurth, Hercog și Uchijima.

Înainte de acest turneu, Irina Begu a jucat ultimul meci la finalul lunii august a anului trecut. Atunci, pierdea cu scorul general de 0-2 partida cu Korpatsch, la US Open.

22:45 VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00) 22:35 Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!” 22:20 Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!” 22:02 Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic 21:31 NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final 21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” Vezi toate știrile