Închide meniul

Irina Begu, eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open! Cu câți bani s-a ales românca, după duelul cu Madison Keys

Alex Ioniță Publicat: 25 aprilie 2024, 16:26

Comentarii
Irina Begu, eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open! Cu câți bani s-a ales românca, după duelul cu Madison Keys

Irina Begu / Profimedia

Irina Begu a fost eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open! Jucătoarea română de tenis a fost învinsă de americanca Madison Keys, cu 7-6 (7/3), 7-6 (8/6), joi, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Begu (33 ani, 128 WTA) s-a înclinat după două ore şi 11 minute de joc, în faţa unui cap de serie (18).

Irina Begu, eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open!

În primul set, Begu a revenit de la 2-4 şi a ratat o minge de set la 5-4, ulterior ajungând tiebreak, unde americanca s-a impus cu 7-3. În actul secund, Keys (29 ani, 20 WTA) a avut 5-3, dar Begu a restabilit egalitatea, 5-5, după ce a salvat trei mingi de meci. Keys a avut din nou nervii mai tari în tiebreak, câştigând cu 8-6, notează agerpres.ro.

Keys s-a impus şi la singura lor confruntare anterioară, cu 6-3, 6-1, în 2016, în optimi la Miami.

Irina Begu rămâne cu un cec de 30.255 de euro şi 35 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Reclamă
Reclamă

Irina Begu a pierdut și finala turneului din Antalya

Irina Begu a pierdut finala turneului din Antalya. Jucătoarea din România nu a reușit să câștige prima întrecere la care a participat, după revenirea în circuit.

Irina Begu, locul 126 WTA, a pierdut, duminică, finala turneului de categorie WTA 125 Megasaray Hotels Open, din Antalya.

Begu, favorită 4, a fost învinsă de spaniola Jessica Bouzas Maneiro (127 WTA şi cap de serie 5), scor 6-2, 4-6, 6-2. Meciul a durat două ore şi jumătate, notează news.ro.

Reclamă

La turneul din Turcia a participat şi Gabriela Ruse, jucătoare care a fost eliminată în primul tur.

Câştigătoarea turneului a obţinut 15.000 de dolari şi 125 de puncte, iar Begu primeşte 8.000 de dolari şi 81 de puncte în clasamentul WTA.

Performanța Irinei rămâne totuși una impresionantă, având în vedere că a ajuns în ultimul act al competiției fără să piardă vreun set! A trecut cu scorul de 2-0 de Kraus, Wurth, Hercog și Uchijima.

Înainte de acest turneu, Irina Begu a jucat ultimul meci la finalul lunii august a anului trecut. Atunci, pierdea cu scorul general de 0-2 partida cu Korpatsch, la US Open.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:00 7 dec.
Cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi, LIVE VIDEO (14:45, Antena 1 și AntenaPLAY). Titlul mondial se decide azi
23:48
VIDEOLionel Messi e campion! Inter Miami a câștigat finala MLS și a cucerit primul titlu din istorie
23:40
Charalambous i se opune lui Gigi Becali! Patronul a dictat amendă, cipriotul nu e de acord: “A fost cel mai bun”
23:27
Zeljko Kopic, mulțumit după FCSB – Dinamo: “Puteam să câștigăm acest meci”
23:18
Gigi Becali “taie în carne vie” la FCSB. Doi jucători vor fi amendați după derby-ul cu Dinamo
23:15
“Demult n-a mai fost un derby atât de urât” Reacţia lui Tănase după FCSB-Dinamo 0-0! Ce a spus de Gigi Becali
1 VIDEOMax Verstappen, pole în cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi! Norris, pe 2 în calificări, Piastri, pe 3! 2 Românul celebru care a dezvăluit suma de bani cu care Gigi Becali l-a ajutat într-un moment critic al vieţii 3 Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după FCSB – Dinamo 0-0: “Am vrut să îl schimb” 4 Dan Petrescu a dat-o în judecată pe Rapid. Motivul uluitor din spatele deciziei 5 “Cutremur” la Rapid. Costel Gâlcă a exclus un jucător din lot pentru “acte de indisciplină” 6 Hansi Flick a cerut transferul lui Andrei Raţiu la Barcelona: “Cu nume şi prenume”
Citește și