Irina Begu, învinsă dramatic de Bianca Andreescu! Meci maraton, decis la tie-break în setul decisiv. Câţi bani va lua pentru sfertul de finală de la Melbourne

Antena Sport Publicat: 17 februarie 2021, 10:51

profimediaimages

Irina Begu, învinsă de Bianca Andreescu, în sferturile de finală de la Phillip Island

• Irina Begu, învinsă în sferturile de finală
  • Meciul cu Bianca Andreescu a durat 2 ore şi 25 de minute

Irina Begu a pierdut meciul din sferturile de finală de la Melbourne contra Biancăi Andreescu. Cele două s-au înfruntat la Phillip Island Trophy, o competiţie creată pentru jucătoarele care au părăsit Australian Open încă din prima săptămână.

Bianca Andreescu, victorie maraton contra Irinei Begu

Begu a câştigat primul set cu 6-3, dar Andreescu a revenit şi s-a impus cu 6-4 şi 7-6 în următoarele două seturi. Meciul a durat 2 ore şi 25 de minute. "Haide!", a exclamat Andreescu în momentele tensionate ale meciului.

Pentru performanţa ei, Irina va încasa 5.250 de dolari. Irina Begu şi Bianca Andreescu s-au mai întâlni de alte trei ori până la meciul de astăzi. Jucătoarea născută în Canada a câştigat de două ori, iar Begu o dată. Fiecare meci a fost strâns şi s-a decis în trei seturi.

Irina Begu are 30 de ani şi ocupă locul 74 WTA, în timp ce Bianca Andreescu este cu zece ani mai tânără şi este a 9-a în topul mondial. În faza următoare a competiţiei, Andreescu o va înfrunta pe Marie Bouzkova, numărul 50 WTA. Ea va disputa prima semifinală după 15 luni. Andreescu a revenit în Australia după o lunga absenţă cauzată de operaţia suferită la genunchi.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

16:22 „Merită Ianis Hagi să fie la EURO?” Răspunsul pe care l-a dat Anghel Iordănescu 15:42 Stadionul pe care va juca Dinamo, după sancțiunea primită! Anunț de ultim moment: „Îi ajutăm cu orice!” 14:56 Dan Şucu, mesaj pentru fanii Rapidului, după ce ultraşii au ajuns în arest: „Au început campaniile de dezinformare” 14:24 Cristiano Bergodi, reacție fermă înainte de Universitatea Craiova – Rapid: „Ne-a prăbușit!” Ce a spus despre Dan Șucu 14:03 Surpriză de proporții! Max Verstappen ar fi favorit să-i ia locul lui Lewis Hamilton la Mercedes 13:25 Italienii dau de pământ cu George Puşcaş după ultimele evoluţii ale atacantului lui Bari: „Până acum a fost dezamăgitor” 13:24 Adrian Mutu își poate pierde una dintre vedetele de la CFR Cluj! Poate prinde transferul carierei în Premier League sau Serie A 12:09 Cine îi poate lua locul de titular lui Ștefan Târnovanu la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica: „Nu poți să-i dai gol” 11:53 Programul românilor la Cupa Mondială de haltere. Competiţia e în AntenaPLAY, în perioada 31 martie – 11 aprilie 11:20 VIDEO„E un imbecil!” Cea mai dură reacție despre Fernando Alonso, după incidentul cu George Russell din Australia Vezi toate știrile
Irina Begu s-a retras de la Australian Open
Australian Open • 29 dec., 18:56
Irina Begu s-a retras de la Australian Open 2024! Anunţul de ultim moment făcut de româncă
Sorana Cîrstea, în timpul unui meci
WTA • 18 dec., 10:50
Cum arată clasamentul WTA după ultima actualizare! Care este situaţia româncelor în ierarhia tenisului feminin
Sorana Cîrstea, în timpul turneului Transylvania Open
WTA • 11 dec., 10:44
Sorana Cîrstea conduce în continuare româncele în clasamentul WTA! Cinci jucătoare din România au urcat în ierarhia feminină
Bianca Andreescu, mesaj de susţinere pentru Simona Halep
WTA • 2 nov., 22:01
Bianca Andreescu, mesaj de susţinere pentru Simona Halep! Ce i-a transmis în limba română
Sorana Cîrstea, Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian şi-au aflat adversarele din primul tur
WTA • 2 oct., 10:21
Cum arată clasamentul WTA după ultima actualizare. Pe ce loc este Sorana Cîrstea. Trei românce, în TOP 100