Închide meniul

ITIA a dat replica după acuzaţiile făcute de Simona Halep: “A existat un acord între experţii ştiinţifici”

Alex Masgras Publicat: 29 noiembrie 2024, 14:02

ITIA a dat replica după acuzaţiile făcute de Simona Halep: A existat un acord între experţii ştiinţifici

Iga Swiatek şi Simona Halep / Profimedia

Simona Halep a primit un răspuns din partea ITIA, după ce românca a comentat suspendarea primită de Iga Swiatek. Poloneza a primit o lună de suspendare după ce a fost testată pozitic cu trimetazidină.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La fel ca în cazul lui Jannik Sinner, Iga Swiatek a primit o pedeaspă foarte uşoară, iar detalii legate de testul pozitiv al acesteia au fost făcute publice abia la finalul anchetei. Simona Halep a cerut însă explicaţii, după ce cazul ei de dopaj a fost tratat diferit.

ITIA, replică pentru Simona Halep: “Comparaţiile directe nu sunt întotdeauna utile”

Agenţia Internaţională pentru Integritate în Tenis (ITIA) a reacţionat după ce românca Simona Halep a acuzat modul diferit în care a fost tratat cazul său de dopaj, care a forţat-o să stea departe competiţie mai mult de un an şi jumătate, faţă de cel al polonezei Iga Swiatek, informează Reuters, potrivit agerpres.ro.

ITIA a anunţat joi că Swiatek a acceptat o suspendare de o lună după ce a fost testată pozitiv pentru substanţa interzisă trimetazidină (TMZ).

Poloneza a fost testată pozitiv în august, dar ITIA, care conduce programul antidoping din tenis, a acceptat că rezultatul a fost cauzat de contaminarea medicamentului utilizat de poloneză, melatonină.

Reclamă
Reclamă

Halep a fost suspendată provizoriu în octombrie 2022 şi ulterior suspendată pentru patru ani, perioadă care a fost redusă la nouă luni în martie, după un apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

Românca a negat cu fermitate că a utilizat cu bună ştiinţă substanţa interzisă roxadustat şi a spus că are dovezi care să demonstreze că mici cantităţi ale medicamentului pentru anemie au pătruns în organismul său după ce a consumat un supliment autorizat contaminat.

ITIA a ţinut să sublinieze însă că toate cazurile au fost tratate pe baza faptelor şi dovezilor, nu în funcţie de nume, clasament sau naţionalitatea unui jucător.

Reclamă

“Nu există două cazuri la fel, ele implică adesea circumstanţe diferite, iar comparaţiile directe nu sunt întotdeauna utile. Există câteva diferenţe foarte importante în aceste două cazuri”, a precizat ITIA într-un email transmis agenţiei Reuters.

ITIA: “A fost un medicament reglementat, nu un supliment”

“Produsul contaminat în cazul Swiatek a fost un medicament reglementat, nu un supliment. A existat un acord între experţii ştiinţifici independenţi cu privire la fapte, iar jucătoarea a recunoscut încălcarea regulilor antidoping. Îndemnăm jucătorii să fie extrem de precauţi atunci când iau suplimente şi suntem întotdeauna bucuroşi să răspundem la orice întrebări pe care le au”, a adăugat ITIA în răspunsul său.

“Stau şi încerc să înţeleg dar îmi este realmente imposibil să înţeleg aşa ceva. Stau şi mă întreb, de ce o aşa mare diferenţă de tratament şi judecată? Nu găsesc şi nici nu cred că poate exista un răspuns logic. Nu poate fi decât rea voinţă din partea ITIA, organizaţia care a făcut absolut totul să mă distrugă in ciuda evidenţei. S-a dorit foarte tare să mi se distrugă ultimii ani din carieră, s-a dorit ceva ce niciodată nu mi-aş fi putut imagina că se poate dori”, a scris fostul lider mondial în mesaj postat pe reţelele de socializare.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:31 30 mai

PSG – Inter LIVE TEXT (22:00), în finala Champions League. Istvan Kovacs va conduce ultimul act de la Munchen

23:12 30 mai

VideoJurnal Antena Sport | Andreea Ogrăzeanu, dublă campioană europeană, prinde viteză către Los Angeles

23:02 30 mai

Marius Lăcătuş, verdict despre transferul lui Denis Alibec la FCSB. Ce a spus despre concurenţa cu Daniel Bîrligea

23:00 30 mai

UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii

22:41 30 mai

Moment tensionat la Roland Garros. Holger Rune a cerut evacuarea unui fan nervos

22:36 30 mai

Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni

1 VIDEOPiloţii McLaren, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Spaniei. Cursa e duminică, pe Antena 1 (16:00) 2 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 3 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 4 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 5 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează” 6 Denis Alibec a semnat cu FCSB
Citește și