Jannik Sinner a câștigat Australian Open 2024! A revenit miraculos de la 0-2 și a făcut spectacol în finala cu Daniil Medvedev

Dan Roșu Publicat: 28 ianuarie 2024, 14:29

Jannik Sinner / Profimedia

Jannik Sinner a câștigat Australian Open 2024. Tânărul sportiv italian și-a adjudecat, în premieră, titlul de la Melbourne, dar și primul titlu de Grand Slam din carieră.

Finala dintre Sinner și Medvedev a fost una cu adevărat spectaculoasă. Jucătorul antrenat de Darren Cahill, fostul tehnician al Simonei Halep, a revenit, după ce a fost condus cu 0-2 și a dus duelul în setul decisiv. Acolo, a reușit să se impună în fața rusului cu scorul de 6-2. Astfel, Sinner s-a impus cu scorul de: 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3. Duelul dintre Sinner și Medvedev a ținut timp de 3 ore și 44 de minute!

Jannik Sinner a câștigat Australian Open 2024. L-a învins pe Daniil Medvedev, într-o finală fabuloasă

UPDATE: Jannik Sinner a câștigat Australian Open 2024! S-a impus cu 6-3 în setul decisiv!

UPDATE: 14:08: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 2-1. Italianul conduce în setul decisiv!

UPDATE 13:53: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 6-4, în setul al 4-lea! Italianul a dus meciul în setul decisiv!

UPDATE: 13:45: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 4-4! Final strâns de set!

UPDATE: 13:30: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 3-2! Italianul dă tot ce are mai bun pentru a restabili egalitatea la seturi.

UPDATE: 13:11: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 1-1! Început strâns în al 4-lea set.

UPDATE 12:57: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 6-4! Italianul a revenit în meci și a câștigat setul al 3-lea! Finală „de foc” la Melbourne!

UPDATE: 12:50: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 5-4! Italianul, aproape de câștigarea primului set.

UPDATE: 12:40: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 4-3! Italianul, din nou la conducere.

UPDATE: 12:30: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 2-2! Italianul a condus cu 2-1, dar nu a reușit să își mențină avantajul!

UPDATE 12:23: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 1-1! Început echilibrat în setul al 3-lea!

UPDATE 12:12: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 3-6! Finalul setului al 2-lea! Jucătorul din Rusia își continuă forma excelentă.

UPDATE 12:07: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 3-5! Italianul are parte de o revenire de senzație!

UPDATE: 11:58: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 1-5! Rusul, aproape de câștigarea celui de-al doilea set.

UPDATE 11:50: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 1-3! Break reușit de sportivul din Rusia!  Numărul 3 ATP are o evoluție excelentă!

UPDATE: 11:40: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 1-1, în setul 2! Italianul a dat tot ce avea mai bun pentru a restabili egalitatea, la game-uri!

UPDATE: 11:23: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 3-6! Jucătorul din Rusia a câștigat primul set din marea finală!

UPDATE: 11.10: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 3-4. Luptă strânsă pentru primul set al marii finale.

UPDATE 11:05: Jannik Sinner – Daniil Medvedev 2-3 în primul set!

UPDATE 11:00: Jannik Sinner – Daniil Medvedev, 1-3 la gameuri, în primul set al finalei!

UPDATE 10:40: A început marea finală!

Cu a 27-a victorie pe Melbourne Park, Medvedev este al 13-lea jucător din Era Open care ajunge în finala Australian Open în trei sau mai multe rânduri, după ce a pierdut în 2021 şi în 2022.

De partea cealaltă, Sinner a reuşit să-l elimine în semifinale pe Novak Djokovic, de 10 ori campion la Melbourne.

Victoria italianului în faţa numărului 1 mondial nu este un şoc, dar scorul de 6-1, 6-2, 6-7(6), 6-3 este unul dintre cele mai surprinzătoare din istoria recentă, notează site-ul ATP. El va lupta acum pentru primul său titlu de Grand Slam al carierei, cu Medvedev.

Daniil Medvedev: Sunt capabil de mai mult decât am crezut

Daniil Medvedev s-a impus vineri în cinci seturi pentru a treia oară în şase meciuri la ediţia din acest an a Australian Open şi a ajuns în a şasea sa finală de turneu major. Numărul 3 mondial a revenit de la 0-2 la seturi pentru a-l învinge pe Alexander Zverev.

„Psihic sută la sută, sunt mai puternic decât eram înainte de acest turneu, pentru că acum ştiu că sunt capabil de unele lucruri pe care poate credeam că nu le pot face”, a spus Medvedev, potrivit site-ului ATP.

„Pentru că înainte nu am făcut aşa ceva pentru a ajunge în finală. Din punct de vedere mental sunt mai puternic decât înainte şi mă bucur pentru asta. Probabil că, sincer, este mai bine să fii în finală câştigând meciuri de trei seturi, patru seturi. Aşa e mai bine din punct de vedere fizic. Dar asta este, sunt mândru şi aştept cu nerăbdare finala pentru a da din nou 100%”.

Finala de la Australian Open 2024 va fi a zecea întâlnire directă dintre cei doi jucători. Medvedev conduce la acest capitol cu 6-3. De notat e că acesta este primul duel dintre cei doi la un turneu de Grand Slam, dar şi că italianul a câştigat ultimele trei meciuri împotriva lui Daniil.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!