Monica Niculescu şi Cristina Bucşa au fost eliminate în sferturi la Tokyo. Ce premiu au primit după ce au ratat semifinalele

Alexandra Costea Publicat: 25 octombrie 2024, 15:56

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa au fost eliminate în sferturi la Tokyo

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa - Profimedia

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa au fost eliminate în sferturi la Tokyo, la dublu. Perechea România/Spania, cap de serie numărul 4, a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 500 de la Tokyo.

Monica Niculescu (37 de ani, 36 WTA) și Cristina Bucşa (26 de ani, 22 WTA), au câştigat anul acesta turneul de la Strasbourg.

După un prim set câștigat de gazde cu 6-3, Niculescu și Bucsa au evoluat mult mai bine în actul secund și și-au luat revanșa cu același scor. Astfel, s-a ajuns în decisiv, acolo unde cele două jucătoare din Asia s-au impus la tie-break cu 10-4.

Niculescu şi Bucşa au fost învinse de echipa japoneză Shuko Aoyama/Eri Hozumi, scor 6-3, 3-6, 10-4, într-o oră şi jumătate. Pentru participarea în sferturi, cele două sportive vor fi recompensate cu 8.510 dolari şi 108 puncte.

Monica Niculescu şi Cristina Bucșa, înfrângere în finala Japan Open! Meciul a durat o oră și 36 de minute

În urmă cu o săptămână, Monica Niculescu şi Cristina Bucşa nu au reușit să cucerească titlul WTA de la Osaka, fiind învinse în finala de la dublu de perechea Shibahara/Siegemund. La Osaka, Monica Niculescu și Cristina Bucșa aveau ca obiectiv să obțină al doilea titlu WTA al anului, după cel câștigat pe zgura de la Strasbourg. Finala turneului din Japonia a început bine pentru cele două, care s-au impus în primul set cu 6-3, în fața perechii Shibahara/Siegemund.

Începutul setului al doilea a adus un joc de calitate din partea echipei japoneze și germane, care s-a distanțat rapid la 3-0. Această avansare s-a dovedit suficientă pentru a câștiga setul cu 6-2. În setul decisiv, Shibahara și Siegemund au avut un start fulminant, conducând cu 5-0 și cedând doar două puncte până la finalul meciului. Meciul a durat o oră şi 36 de minute.â

În urma participării de la Osaka, Niculescu și Bucșa au obținut un cec în valoare de 7.210 dolari. Mai mult, au fost recompensate 163 de puncte WTA la dublu.

Cine va câştiga Balonul de Aur?

0:42 28 oct.

VIDEOIndiana Pacers – Philadelphia 76ers 114 – 118 a fost LIVE în AntenaPLAY. Philadelphia, victorie fără starul Joel Embiid

0:19 28 oct.

LIVE VIDEOEdmonton Oilers – Detroit Red Wings se joacă ACUM în AntenaPLAY! Continuă spectacolul din NHL

0:14 28 oct.

„Să nu facem asta!” Elias Charalambous a descris într-un singur cuvânt scandalul cu Marius Şumudică, de după FCSB – Rapid 0-0

0:09 28 oct.

VIDEOCarlos Sainz, prima reacţie după ce a triumfat în Marele Premiu al Mexicului: „Îmi mai doream o victorie alături de Ferrari!”

23:48

Marius Şumudică, primele explicaţii despre scandalul cu Elias Charalambous: „I-am făcut un semn”. Ce a spus după FCSB – Rapid 0-0

23:40

„Nu mă așteptam!” Darius Olaru, surprins de tactica lui Șumudică după FCSB – Rapid 0-0. Se gândește deja la derby-ul cu Dinamo

1 VIDEOCarlos Sainz va pleca din pole position în Marele Premiu al Mexicului! Tur perfect pentru pilotul Ferrari în calificări 2 FCSB – Rapid 0-0. Derby al ratărilor pe Arena Naţională! Siegrist, eroul lui Şumudică. Cum arată clasamentul Ligii 1 3 VIDEOCarlos Sainz a câştigat Marele Premiu al Mexicului! Lando Norris şi Charles Leclerc au completat podiumul 4 Nota umilitoare primită de Kylian Mbappe, după primul său El Clasico! Evoluţie dezastruoasă în Real Madrid – Barcelona 0-4 5 Replica memorabilă dată de Vinicius Jr. după ce a fost umilit de Gavi în El Clasico. Schimb de replici după Real–Barcelona 0-4 6 VIDEOLos Angeles Clippers – Denver Nuggets a fost live în AntenaPLAY! Echipa lui James Harden, victorie dramatică