Închide meniul

Novak Djokovic, o nouă criză de nervi pe terenul de tenis. Şi-a făcut praf racheta după ce arbitrul l-a confundat cu Federer

Gal Dorin Publicat: 19 septembrie 2020, 19:38

Comentarii
Novak Djokovic, o nouă criză de nervi pe terenul de tenis. Şi-a făcut praf racheta după ce arbitrul l-a confundat cu Federer

Novak Djokovic își izbește racheta de zgură în ianuarie 2020

La scorul de 3-3 în setul secund, sârbul și-a izbit racheta de zgură în frustrare și a distrus-o complet. După gestul său, Djokovic a primit și un avertisment de la Nacho Forcadell, arbitrul de scaun.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Novak Djokovic: ”Nu e nici prima și nici ultima rachetă pe care o stric!”

Contrar cu ceea ce s-a întâmplat la US Open, Djokovic nu a părut să regrete foarte mult că și-a distrus racheta.

”Nu este nici prima și nici ultima oară când stric o rachetă în cariera mea. Am mai făcut-o înainte și probabil o voi mai face în continuare.

Nu vreau să o fac, dar când se întâmplă, se întâmplă. Cred că așa îmi eliberez eu furia și nu este în mod clar cel mai bun mesaj de transmis, mai ales pentru jucătorii tineri de tenis așa că nu încurajez asta în mod clar”, a declarat numărul unu mondial la finalul partidei, conform The Guardian.

Reclamă
Reclamă

Frustrarea lui Djokovic a fost alimentată și în setul trei când, după ce a reușit break-ul, arbitrul Nacho Forcadell a anunțat în microfon ”Game, Federer!”

Novak Djokovic, descalificat de la US Open

Liderul mondial a fost descalificat în optimile turneului de Grand Slam. În primul set al partidei cu Carreno Busta, după ce ibericul a făcut break-ul la 6-5, Djokovic a aruncat mingea spre o arbitră, pe care a şi lovit-o. 

Reclamă

Aceasta s-a prăbuşit şi nu a putut respira pentru un moment. Chiar dacă şi-a cerut scuze, oficialii au decis că meciul nu mai poate continua.

"A fost neaşteptat, dar regulile sunt clare. Trebuie să accept consecinţele şi să merg mai departe. Nu promit că nu voi mai face un gest similar în viaţa mea. Mi se putea întâmpla şi înainte de US Open, o puteau păţi şi alţi jucători. A fost o lecţie la care trebuie să reflect, am discutat cu echipa mea şi sper că nu se va repeta. Totuşi, orice este posibil în viaţă”, a declarat sârbul la acel moment.

Reacția nervoasă l-a costat pe Djokovic. El a avut de plătit o amendă de un sfert de milion de dolari și a pierdut toți banii și punctele pe care le acumulase în timpul turneului de la New York.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:53
BREAKING NEWSBombă în Gruia! Cristi Balaj demisionează de la CFR Cluj: „Am decis să ne strângem mâna”
19:51
Dan Petrescu a numit cei doi jucători care nu trebuie să mai lipsească de la naţională: “Mă rog să fie sănătoşi”
19:48
“Un salariu pe măsură”. Ce contract i se pregăteşte lui Raţiu în Spania după evoluţia cu Austria
19:44
Adrian Iencsi, devastat după ce România a încasat cinci goluri cu Cehia: „Nu e ușor”
19:04
Greşeala lui Edi Iordănescu pe care Lucescu a reparat-o la naţionala României. Dan Petrescu: “Băi, dar chiar nimeni nu vede”
19:02
România U20, umilință în fața Cehiei, la al doilea meci din Liga Elitelor
1 “Hoția secolului”. Naționala lui Kluivert a făcut scandal după ce a fost eliminată din cursa pentru Mondial 2 VIDEORomânia – Austria 1-0. Virgil Ghiţă, gol în minutul 90+5 din centrarea lui Hagi! Victorie dramatică a tricolorilor 3 Posibilele adversare ale României la barajul pentru World Cup 2026 după victoria cu Austria 4 Lovitura pe piaţa transferurilor încercată de Gigi Becali! Primul fotbalist care poate semna în iarnă cu FCSB 5 EXCLUSIVIanis Hagi, căpitan în România – Austria. Decizia luată de Mircea Lucescu înaintea meciului “de foc” din preliminarii 6 Istvan Kovacs, criticat dur în Albania după meciul plin de scandal cu Serbia: “De ce naiba?”
Citește și