Novak Djokovic rămâne pe primul loc după ce s-a calificat în semifinale la Roma. Ons Jabeur, revenire uluitoare cu Maria Sakkari

Valentin Pîrcălabu Publicat: 14 mai 2022, 10:49 / Actualizat: 15 mai 2022, 9:13

Comentarii
Novak Djokovic rămâne pe primul loc după ce s-a calificat în semifinale la Roma. Ons Jabeur, revenire uluitoare cu Maria Sakkari

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Novak Djokovic, numărul 1 ATP, s-a calificat în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 5.415.410 euro, învingându-l în două seturi, 7-5, 7-6 (7/1), pe canadianul Felix Auger-Aliassime, într-o partidă disputată vineri la Foro Italico. Ons Jabeur a oferit revenirea anului în tenis.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Djokovic, marele favorit al competiţiei după eliminarea deţinătorului titlului, Rafael Nadal, în optimile de finală, şi-a asigurat cu această ocazie prima poziţie în clasamentul ATP începând de luni, din care putea fi detronat de rusul Daniil Medvedev în cazul unui eşec înaintea semifinalelor.

Novak Djokovic rămâne pe primul loc ATP

Sârbul, care a triumfat de cinci ori pe zgura din capitala Italiei, îl va înfrunta în penultimul act pe norvegianul Casper Ruud, la fel ca în urmă cu doi ani, la ultimul său succes de la Roma.

Novak Djokovic a obţinut vineri a 999-a sa victorie în circuitul profesionist, iar în cazul unui nou succes, sâmbătă, el va deveni al cincilea jucător cu cel puţin 1.000 de victorii, după Jimmy Connors, Roger Federer, Ivan Lendl şi Rafael Nadal.

Ons Jabeur, revenirea anului în tenis. Meci uluitor cu Maria Sakkari

Ons Jabeur a avut o revenire uluitoare în partida cu Maria Sakkari. Jucătorarea care a învins-o pe Simona Halep la Madrid s-a impus în 3 seturi şi cu Maria Sakkari, scor 1-6, 7-5, 6-1.

Reclamă
Reclamă

Jabeur, campioană la Madrid în urmă cu o săptămână, a obţinut cu această ocazie a zecea sa victorie consecutivă în circuitul profesionist, însă nu fără emoţii. Ea cedat uşor primul set (1-6), iar apoi a fost condusă de Sakkari cu 5-2 în setul secund. Tunisianca a reuşit să facă break-ul în momentul în care adversara sa servea pentru victorie, câştigând apoi alte patru game-uri consecutive, pentru a-şi adjudeca setul cu 7-5. Jabeur a profitat de momentul favorabil şi a dominat setul decisiv, pe care l-a câştigat cu 6-1, scrie agerpres.ro.


În penultimul act, Ons Jabeur o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina, care a profitat de abandonul adversarei sale din sferturile de finală, elveţianca Jil Teichmann, în setul secund, din cauza unei accidentări la coapsa stângă.

În cealaltă semifinală de la Roma, poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial, care a eliminat-o vineri pe canadianca Bianca Andreescu, o va avea ca adversară pe belarusa Arina Sabalenka, învingătoare în duelul cu americanca Amanda Anisimova.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:48

Fede Valverde rupe tăcerea după ce s-a luat la bătaie cu Tchouameni: „Mă doare și mă întristează situația!” Ratează El Clasico

23:56 7 mai

Crystal Palace – Rayo Vallecano, finala UEFA Conference League. Andrei Rațiu va lupta pentru trofeu la Leipzig

23:56 7 mai

Aston Villa – Freiburg e finala Europa League! Cele două au revenit incredibil după înfrângeri în tur

23:55 7 mai

Inegalabil! Unay Emery, pentru a șasea oară în finala Europa League! Câte trofee are

23:47 7 mai

Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

23:30 7 mai

Adio, Panini! FIFA a făcut un anunț uriaș! Ce se întâmplă cu albumele cu stickere, începute în 1970

1 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 2 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 3 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 4 O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit! 5 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni 6 Anunţ şoc în Germania! Fostul câştigător de Champions League se retrage la 30 de ani
Citește și