Ons Jabeur e în finala de la Charleston. Semifinala dintre Pegula şi Bencic, întreruptă

Dan Roșu Publicat: 9 aprilie 2023, 8:34

Ons Jabeur e în finala de la Charleston! Sportiva din Tunisia a ajuns în ultimul act, după ce a învins-o pe Daria Kasatkina. A doua favorită s-a impus cu 7-5, 7-5.

Vicecampioană în 2022, tunisianca va lupta duminică pentru titlu cu învingătoarea partidei dintre principala favorită Jessica Pegula şi elveţiana Belinda Bencic.

Ons Jabeur e în finala de la Charleston

Meciul dintre Pegula şi Bencic a fost întreupt din cauza ploii, după ce elveţianca a câştigat primul set, scor 7-5, iar în setul doi scorul era 6-6, americanca fiind la conducere în tiebreak, scor 4-2.

Meciul se va relua duminică, atunci când se va disputa şi finala.

Pentru Ons Jabeur este prima finală din acest an, iar în 2022, ea a pierdut la Charleston în faţa Belindei Bencic, care s-a impus, scor 6-1, 5-7, 6-4.

Irina Begu, eșec dramatic cu Jessica Pegula

Mai devreme în turneu, Irina Begu, locul 34 WTA şi cap de serie 15, a ratat, cu trei zile în urmă, calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Charleston, cu premii totale de 780.000 de dolari. Begu a fost învinsă de americanca Jessica Pegula, principala favorită şi locul 3 WTA, scor 7-5, 4-6, 6-4.

Begu a pierdut primul set, scor 5-7, dar l-a câştigat pe următorul, scor 6-4. În setul 3, Begu a condus cu 4-0, după ce a reuşit 10 ghemuri consecutive, dar apoi Pegula a câştigat şase ghemuri la rând şi s-a impus în cele din urmă, scor 6-4.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute. Pentru prezenţa în optimi, Begu şi-a asigurat un premiu de 9.340 de dolari şi 55 de puncte.

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa