Închide meniul

Organizatorii de la Australian Open plătesc cheltuielile de judecată ale lui Novak Djokovic. Suma este uriașă

Antena Sport Publicat: 19 ianuarie 2022, 15:32 / Actualizat: 1 aprilie 2023, 20:02

Comentarii
Organizatorii de la Australian Open plătesc cheltuielile de judecată ale lui Novak Djokovic. Suma este uriașă

Getty Images

Tennis Australia, organizatorii Australian Open, ar fi plătit cheltuielile de judecată în urma apelului formulat de Novak Djokovic la decizia de anulare a vizei şi pierdut, duminică, la Melbourne, informează presa australiană, citată de lequipe.fr.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Organizatorii Australian Open, care primesc milioane de dolari din fonduri publice în fiecare an, au acceptat să plătească costurile judiciare ale vedetei sârbe expulzate”, a scris ediţia australiană a Daily Mail.

Organizatorii de la Australian Open plătesc cheltuielile de judecată ale lui Novak Djokovic

Pentru a pleda în favoarea sa, liderul ATP a angajat o echipă de avocaţi de nivel înalt care să-l reprezinte în instanţă. Tennis Australia nu a negat informaţia că a plătit taxa, pe care o sursă apropiată TA a dezvăluit-o pentru Daily Mail Australia”, se arată în articolul citat.

Costurile estimate nu au fost încă dezvăluite, dar tot conform publicaţiei citate suma ar putea fi în jur de jumătate de milion de dolari australieni (318.000 de euro).

“Ceea ce oamenii nu ştiu este că Tennis Australia plăteşte costurile din justiţie… Nu Novak. Ei primesc fonduri guvernamentale pentru eveniment (Australian Open), aşa că în cele din urmă contribuabilii îi vor plăti taxele legale, chiar dacă el a pierdut”, a spus sursa publicaţiei citate.

Reclamă
Reclamă

În acelaşi timp, organizatorii Australian Open au refuzat să-i acorde asistenţă juridică jucătoarei cehe Renata Voracova, de asemenea nevaccinată, care a fost şi ea deportată după anularea vizei.

Novak Djokovic a plecat din Australia și riscă interdicție de 3 ani

Novak Djokovic, care se opune vaccinării, a părăsit Australia, duminică, la bordul unui avion al companiei Emirates cu destinaţia Dubai, după ce apelul său la decizia de anulare a vizei de intrare în Australia a fost respins de un tribunal din Melbourne. El riscă o interdicție de 3 ani în Australia.

El a ajuns, luni, la Belgrad, fiind aşteptat la Aeroportul Nikola Tesla de un număr mare de jurnalişti, dar şi de câteva zeci de fani. Tenismenul nu a discutat cu presa, folosind o altă ieşire pentru a părăsi aeroportul.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va fi golgheterul Champions League în sezonul 2025-2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:23
Ion Țiriac nu s-a abținut când a fost întrebat când va mai avea România o Simona Halep: “Nu sperăm în asta”
14:07
Costin Curelea a anunţat lotul naţionalei U21 pentru meciurile cu Serbia şi Cipru
14:07
Statistică înfiorătoare pentru România înainte de “dubla” cu Moldova și Austria. Cum arată cifrele atacanților
13:51
Surprizele uriaşe ale lui Mircea Lucescu! Mai mulţi jucători, convocaţi în premieră la echipa naţională
13:30
VIDEOMax Verstappen a câştigat al treilea antrenament din Singapore. Cursa e duminică (14:45, Antena 1 şi AntenaPLAY)
13:24
Mircea Lucescu a anunțat lotul României pentru meciurile cu Moldova și Austria
1 “Nu mai facem” Jucătorii FCSB-ului s-au revoltat! S-au opus, în frunte cu liderul lor 2 Gigi Becali, mesaj după răbufnirea lui Denis Alibec: “Păi ce faci, bă? Bag-o în poartă”. Promisiunea patronului 3 Inedit! Gigi Becali a fost întrebat care va fi echipa de start la FCSB – Univ. Craiova, iar replica sa a uimit 4 “Perla” de 1 milion de euro de la Universitatea Craiova e OUT: “De abia acum s-au convins și ei” 5 Un fost jucător de la FCSB l-a făcut praf pe Gigi Becali, după 0-2 cu Young Boys: “Vina cea mai mare! N-ai cum” 6 Mihai Stoica a răbufnit după FCSB – Young Boys 0-2: “Un program infernal. FRF nu dă doi bani pe doleanțele noastre”
Citește și