Patrick Mouratoglou, mesaj superb pentru Simona Halep: “Sunt recunoscător pentru oportunitatea de a lucra cu o asemenea campioană”

Dan Roșu Publicat: 12 mai 2022, 15:58

Comentarii
Patrick Mouratoglou, mesaj superb pentru Simona Halep: Sunt recunoscător pentru oportunitatea de a lucra cu o asemenea campioană

Patrick Mouratoglou, pe terenul de antrenament / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Patrick Mouratoglou a avut un mesaj pentru Simona Halep după eşecul cu Danielle Collins (6-7, 3-6), din turul 2 de la Roma. Antrenorul a folosit cuvinte uriaşe la adresa dublei câştigătoare de Grand Slam. Pentru Simona, urmează Roland Garros, turneu pe care l-a câştigat în 2018.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Felicitări pentru Danielle Collins, pentru un meci foarte bun făcut ieri, la Roma. A meritat să câştige. Acestea fiind spuse, vreau să îmi exprim mândria și recunoștința – mândria pentru Simona Halep, care a dat tot ce a avut cu curaj şi pasiune şi recunoştinţa pentru oportunitatea de a lucra cu o asemenea campioană.

Patrick Mouratoglou a avut un mesaj pentru Simona Halep după eşecul cu Danielle Collins

Pentru a avea succes trebuie să munceşti mult, să ai determinare şi timp. Voi da totul pentru a o ajuta să îşi îndeplinească obiectivele. Le mulţumesc tuturor fanilor care ne-au încurajat şi ne vedem la Roland Garros”, a fost mesajul scris de Patrick Mouratoglou, pe contul oficial de Instagram.

 
View this post on Instagram
 
A post shared by THE COACH (@patrickmouratoglou)

Simona Halep este a doua favorită a caselor de pariuri la turneul de la Roland Garros. Iga Swiatek are o cotă de 3.50 pentru o victorie la al doilea Grand Slam al anului, în timp ce Simo are cotă 8 pentru ajudecarea celui de-al treilea turneu major al carierei, pe zgura pariziană.

Reclamă
Reclamă

Cristian Tudor Popescu, avertisment pentru Simona Halep

Cristian Tudor Popescu a analizat jocul Simonei Halep din meciul cu Danielle Collins, pierdut de jucătoarea noastră, după două ore şi două minute. CTP susţine că Simo nu a mai făcut pasul în faţă, precum reuşise la Madrid, în victoriile cu Zhang, Badosa şi Gauff.

“Singurul lucru care m-a îngrijorat este faptul că Simona a mai renunțat la jocul agresiv, venea și în față în primele 3 meciuri de la Madrid. A fost mai timidă acum, asta nu e bine. Dincolo de scoruri și rezultate, e important ca Simona să continue să joace în acest fel, să încerce să câștige pe mâna ei, nu pe mâna adversarei, să nu aștepte greșeala.

Totuși, când ai în față o jucătoare precum Collins, care lovește decisiv de câte ori are ocazia, chiar și atunci când nu are ocazia, e foarte greu să faci un joc de inițiativă. Oricum, Simona ar fi putut să facă mai multe, chiar dacă probabil tot n-ar fi câștigat.

Reclamă

CTP: “Simona nu mai e nici între primele 20”

Pur și simplu, a fost mai bună. Simona a făcut tot ce a putut, a încercat să reziste loviturilor diabolice ale lui Collins. Nu știu dacă există în momentul de față un rever în cross cu două mâini în circuitul WTA mai bun decât al lui Collins. Adversara Simonei a găsit niște unghiuri în regim de viteză absolut ieșite din comun, este una dintre cele mai bune jucătoare ale lumii!

Acum, Simona nu mai e nici între primele 20 și evoluează împotriva unor jucătoare din TOP 10. E nevoită să joace în primele tururi cu astfel de adversare foarte valoroase. Nu am ce să-i reproșez, poate doar că ar fi trebuit să riște ceva mai mult la un moment dat, pentru că nu mai avea ce pierde. Când era condusă în setul doi, cu 1-5, a făcut 3-5, dar era târziu. Abia atunci a început să returneze mai curajos și să riște mai mult”, a spus CTP, citat de gsp.ro.

Simona Halep, eliminată la Roma

Simona Halep, locul 21 WTA, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 7-6 (1), 6-3, de americanca Danielle Collins, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, în turul al doilea al turneului de la Roma.

Meciul de pe arena Pietrangeli a fost unul cu emoţii pentru Simon Halep, din cauza unui moment care i-ar fi putut pune din nou în pericol cariera. La scorul de 3-4, Halep a alunecat şi şi-a „îndoit” glezna dreaptă, aducând aminte de accidentarea gravă suferită anul trecut, tot la Roma. Din fericire, ea a putut continua partida fără să ceară asistenţă medicală.

Simona Halep a câştigat ediţia din 2020 a turneului de la Roma, iar anul trecut a părăsit competiţia în turul al doilea, după ce a suferit o accidentare gravă la gamba stângă, care a privat-o de cea mai mare parte a sezonului. Ea mai are două finale pierdute în capitala Italiei, în 2017 şi 2018, ambele în faţa Elinei Svitolina din Ucraina.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:54

LIVE VIDEORomânia – Franţa 1-1. “Bernie” Szocs restabilește egalitatea la general! Urmează meciul Andreei Dragoman

20:54

“Din punctul ăsta de vedere am fost norocos”. Jucătorul lui Voluntari accidentat extrem de grav a “rupt tăcerea”

20:48

VideoJurnal Antena Sport | Servește pentru marile victorii

20:46

VideoJurnal Antena Sport | Poftă de Mondial

20:43

VideoJurnal Antena Sport | Europa, marele vis

20:40

VideoJurnal Antena Sport | Au marcat și la padel

1 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 2 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 3 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 4 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 5 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League 6 FotoBruneta celebră şi-a făcut iubit, după ce soţul milionar, cu care are 3 copii, a înşelat-o! A luat şi o decizie radicală
Citește și