Închide meniul

Pe ce loc a coborât Simona Halep după ce Ashleigh Barty a devenit noua campioană de la Wimbledon. Lovitură importantă primită de româncă!

Iulian Focșăneanu Publicat: 10 iulie 2021, 18:30

Comentarii
Pe ce loc a coborât Simona Halep după ce Ashleigh Barty a devenit noua campioană de la Wimbledon. Lovitură importantă primită de româncă!

Profimediaimages

Halep nu şi-a putut apăra cele 2000 de puncte WTA şi a avut de suferit pe durata turneului de Grand Slam. Rezultatele înregistrate în cele două săptămâni de concurs au făcut-o să ajungă de pe poziţia a 3-a până pe locul 9 WTA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe ce loc a coborât Simona Halep după ce Ashleigh Barty a devenit noua campioană de la Wimbledon

Ashleigh Barty a învins-o pe Karolina Pliskova, în finală, cu 6-3, 6-7, 6-3. Chiar şi aşa, Pliskova revine în TOP 10 după ce şi-a trecut în cont 1300 de puncte WTA. Ocupantă a locului 13 la începutul competiţiei de la Londra, jucătoarea din Cehia va ocupa, de luni, locul 7 WTA. A obţinut şi un cec de un milion de euro!

Vă mulţumesc, m-am bucurat pentru fiecare minut în care am fost pe teren. Niciodată nu plâng, niciodată până acum. Eu am făcut tot ce am putut, dar a fost greu să joc împotriva lui Ashleigh. Felicitări!“, a declarat Karolina Pliskova pentru eurosport.ro, după finala cu Ashleigh Barty.

Simona Halep a fost depăşită, în clasament, de Aryna Sabalenka, Sofia Kenin, Bianca Andreescu, Elina Svitolina, Karolina Pliskova şi Iga Swiatek. O despart acum 4605 puncte faţă de Ashleigh Barty şi 3006 puncte faţă de ocupanta locului secund, Naomi Osaka.

Simona Halep, nevoită să se retragă de la Wimbledon

Cu tristeţe vă anunţ că mă retrag de la acestă ediţie a turneului de la Wimbledon deoarece nu m-am putut recupera complet după accidentarea la gambă. Am dat totul pentru a putea juca la Wimbledon. Acum doi ani am trăit momente speciale aici. Eram entuziasmată şi onorată să revin pe teren ca deţinătoare a trofeului. Din păcate, corpul meu nu a cooperat şi trebuie să amân revenirea la Wimbledon pentru anul următor.

Reclamă
Reclamă

Vă spun sincer că sunt foarte dezamăgită şi supărată din cauza acestei situaţii. Această perioadă a fost dificilă pentru mine, să ratezi două turnee majore (n.r. – Halep a ratat şi Roland Garros din cauza accidentării) reprezintă o provocare atât din punct de vedere fizic, cât şi mental. Vom vedea ce ne rezervă viitorul, dar sper că această încercare mă va face mai puternică atât ca om, cât şi ca sportiv. Mulţumesc tuturor celor de la Wimbledon pentru înţelegere şi pentru sprijin”, a scris Simona Halep, pe Instagram, în momentul în care a anunţat că nu va juca la Wimbledon 2021.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:44
Unic în istoria tenisului! Recordul stabilit de Sinner, după calificarea în finala Turneului Campionilor
18:41
Cum o poate duce România pe Moldova la barajul pentru Mondial: “O bucurie pentru două ţări înfrăţite”
18:30
CSM București, victorie clară în Liga Campionilor. Al doilea succes la rând pentru „tigroaice”
18:19
Răzvan Burleanu, mesaj de luptă pentru “tricolori” înainte de Bosnia – România: “Jucăm o finală”
18:19
Bosnia – Romania LIVE TEXT (21:45). Meci crucial pentru tricolori, în preliminariile World Cup 2026. Câți suporteri vor asista
17:57
Belgia, egal surprinzător în Kazahstan. “Dracii roșii” își amână sărbătoarea calificării la World Cup 2026
1 Franța lui Kylian Mbappe a ajutat România. De ce sunt siguri 100% “tricolorii” lui Mircea Lucescu 2 Gigantul care vrea să cumpere Farul Constanţa. Giovanni Becali a dezvăluit: Gică Hagi vinde echipa! 3 Posibilele adversare ale României de la barajul pentru World Cup 2026, după ultimele rezultate din preliminarii 4 Reacţia italienilor după ce Adi Mutu l-a făcut praf pe Walter Zenga, care l-a criticat pe Chivu 5 România U20 – spulberată de Germania, scor 6-0 6 Gigi Becali i-a decis viitorul lui Denis Alibec. Anunţ categoric făcut de patron
Citește și