Închide meniul

Programul duelului dintre Grecia și România, de la Cupa Davis. Tsitsipas – Copil, primul meci

Alex Ioniță Publicat: 2 februarie 2024, 19:40

Reclamă
Programul duelului dintre Grecia și România, de la Cupa Davis. Tsitsipas – Copil, primul meci

Stefanos Tsitsipas / Profimedia

A apărut programul duelului dintre Grecia și România, de la Cupa Davis. „Tricolorii” se vor duela la Atena, în acest sfârșit de săptămână.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Întâlnirea Grecia – România, din play-off-ul pentru menţinerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis, va începe cu meciul de simplu Stefanos Tsitsipas – Marius Copil, notează news.ro.

Programul duelului dintre Grecia și România, de la Cupa Davis

Vineri a avut loc tragerea la sorţi a meciurilor întâlnirii din weekend de la Atena, din Liossia Olympic Sports Hall.

Astfel, sâmbătă vor avea loc meciurile de simplu Stefanos Tsitsipas – Marius Copil (de la ora 16.00) şi Aristotelis Thanos – Nicholas Ionel. Ziua de duminică va începe cu partida de dublu în care vor evolua perechile Stefanos Tsitsipas / Petros Tsitsipas şi Marius Copil / Victor Vlad Cornea (ora 12.00), pentru ca apoi să se joace meciurile de simplu: Stefanos Tsitsipas – Nicholas Ionel şi Aristotelis Thanos – Marius Copil.

Căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a României, Gabriel Trifu, i-a convocat pentru întâlnire pe: Marius Copil (33 de ani, 294 ATP la simplu), Nicholas David Ionel (21 de ani, 265 ATP), Cezar Creţu (22 de ani, 364 ATP), Luca Preda (17 ani, 1.095 ATP) şi Victor Vlad Cornea (30 de ani, 69 ATP la dublu).

Reclamă
Reclamă

De partea cealaltă, selecţionata Greciei va fi alcătuită din Stefanos Tsitsipas (25 de ani, 10 ATP), Alexandros Skorilas (23 de ani, 753 ATP), Ioannis Xilas (22 de ani, 1.286 ATP), Aristotelis Thanos (22 de ani, 1.428 ATP) şi Petros Tsitsipas (23 de ani, 95 ATP la dublu).

Aceasta este cea de-a treia confruntare în Cupa Davis dintre cele două echipe, fiecare având câte o victorie. În 1933, Grecia a învins cu 4-1, la Atena, în turul al doilea al zonei Europa. România a câştigat în 1970, cu 5-0, la Bucureşti, în sferturile zonei Europa, victoriile fiind reuşite de Ilie Năstase, Ion Ţiriac, Viorel Marcu, Sever Mureşan şi perechea Ilie Năstase/Ion Ţiriac.

Novak Djokovic a rămas pe primul loc ATP după Australian Open!

Novak Djokovic a rămas pe primul loc ATP după Australian Open, chiar dacă a fost eliminat în semifinale. Primul turneu de Grand Slam al anului a fost câştigat de Jannik Sinner, după finala cu Daniil Medvedev.

Reclamă

Sârbul Novak Djokovic rămâne lider în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP), publicat luni, după primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, la care s-a oprit în semifinale. Pe locul secund se află spaniolul Carlos Alcaraz, la exact 600 de puncte de lider, urmat de cei doi finalişti de la Melbourne, rusul Daniil Medvedev şi italianul Jannik Sinner. Sinner, noul campion de la Australian Open, s-a apropiat la 455 de puncte de Medvedev şi va ataca podiumul în următoarele săptămâni potrivit agerpres.ro.

Indianul Rohan Bopanna, campion în proba de dublu la Melbourne, alături de australian Matthew Ebden, este noul lider mondial de dublu (premieră), la 43 de ani.

Prima rachetă a Greciei, Stefanos Tsitsipas, a coborât trei locuri şi se află pe locul 10 în lume. Alexandros Skorilas ocupă locul 755 la simplu, Ioannis Xilas este pe 1.286, iar Aristotelis Thanos pe 1.433, în timp ce Petros Tsitsipas este pe 107 la dublu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:40

Lionel Messi vrea să joace la World Cup 2026. A fost dat de gol de Luis Suarez

11:20

„Nu spun ca să atrag atenția”. Ilie Dumitrescu, mesaj ferm înainte de FCSB – CFR Cluj

11:03

Aaron Boupendza a murit la 28 de ani! Fostul atacant al Rapidului a căzut de la etajul 11, în China

10:52

„Poate Real Madrid să întoarcă scorul cu Arsenal?” Specialiștii englezi au dat verdictul: „De asta au nevoie”

10:20

Horațiu Moldovan, ca și transferat! Portarul român va evolua în Serie A din sezonul viitor

9:54

„Favoritul” lui Mihai Rotaru de la Universitatea Craiova nu e Alexandru Mitriță: „Cu el începe echipa”

1 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 2 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 3 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 4 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2 5 Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze” 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 ani
Citește și