“Înţeleg că după o analiză atentă, ministrul Imigraţiei a decis să anuleze viza domnului Djokovic pe motive de sănătate şi ordine, în baza faptului că a fost în interesul public să procedeze astfel.
Pandemia a fost incredibil de dificilă pentru fiecare australian, însă am rămas uniţi şi am salvat vieţi şi mijloace de trai. Împreună am reuşit să avem una dintre cele mai scăzute rate a deceselor, una dintre cele mai puternice economii şi una dintre cele mai înalte rate de vaccinare din lume.
Reacția premierului Australiei, Scott Morrison, după ce Novak Djokovic a rămas fără viză
Australienii au făcut multe sacrificii în pandemie şi ei se aşteaptă în mod corect ca rezultatul acestor sacrificii să fie protejat. Asta a făcut ministrul acţionând astfel astăzi.
Politicile noastre cu privire la protejarea graniţelor i-au menţinut pe australieni în siguranţă, înainte de covid şi acum în perioada pandemiei.
Pentru că mă aştept ca procedurile legale să continue, nu voi mai face alte comentarii”, a precizat Morrison, potrivit The Guardian.
Ce urmează pentru Novak Djokovic după ce i-a fost anulată viza
Ministrul australian al Imigraţiei, Alex Hawke, a anulat, vineri, viza liderului ATP Novak Djokovic, el precizând că a luat decizia ţinând cont de interesul public.
Novak Djokovic ar putea ajunge din nou la Park Hotel, acolo unde a stat alături de refugiați și imigranți după ce i-a fost anulată viza prima oară. Decizia luată de ministrul australian al Imigrării, Alex Hawke, l-ar putea aduce din nou în detenție, iar hotelul menționat mai sus ar avea condiții inumane, după cum spuneau cei din familia sârbului.
În acest moment, după ce Hawke i-a anulat pentru a doua oară viza de Australia, Djokovic are două variante: să fie deținut într-un hotel până când avocații vor afla răspunsul la apelul făcut, sau să părăsească imediat țara.
- Novak Djokovic a rămas din nou fără viză
- Reacția Premierului Australiei
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Roger Federer vrea ca Alcaraz să doboare la Australian Open recordul lui Rafael Nadal: “Ar fi o nebunie”
- Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse şi Sorana Cîrstea şi-au aflat adversarele din primul tur de la Australian Open
- Jaqueline Cristian, eliminată în sferturi la Adelaide după un meci de peste 3 ore
- Amatorul care a câştigat 1 milion de dolari înainte de Australian Open 2026! Jannik Sinner, printre “victimele” sale
- Karolina Pliskova a primit un wild card la Transylvania Open































