Roland Garros 2021 | Irina Begu, prima reacţie după calificarea în semifinale la dublu. „Am simţit presiunea!” Românca şi colega sa au mers la baie ca să schimbe strategia

De Mihai Ispas
Publicat: 9.06.2021, 18:46
Actualizat: 9.06.2021, 18:47

Irina Begu a recunoscut că a trecut prin momente dificile în meciul din sferturile de finală ale probei de dublu de la Roland Garros.

Irina Begu, la Roland Garros 2021

Irina Begu a oferit prima reacţie după calificarea în semifinale la dublu, la Roland Garros 2021.

Roland Garros 2021 | Irina Begu, prima reacţie după calificarea în semifinale la dublu

Românca a dezvăluit că evoluţia sa a avut de suferit când scorul a devenit 1-1 la seturi.

„Noi de la început am fost agresive. Ne-am dorit să ne câştigăm cross-urile şi, atunci când avem posibilitatea, să facem intercepţia. Din păcate, în setul al doilea, după break-ul de la 2-1, am simţit oarecum presiunea câştigului. Am început să fiu un pic pasivă, n-am mai servit la fel. Practic, ne gândeam mai mult la victorie.

Când ne-am dus la baie la set-set (n.r. 1-1 la seturi), am vorbit puţin cu Nadia şi am zis: ‘Ok, hai să schimbăm un pic atitudinea. Să încercăm să fim agresive, cum am fost în primul set. Dacă câştigăm bine, dacă nu, nu. Dar cel mai important e să ne facem jocul'”, a declarat Irina Begu, pentru eurosport.ro.

Roland Garros 2021 | Irina Begu, calificare cu emoţii

Echipa Irina Begu/Nadia Podoroska (România/Argentina) s-a calificat, miercuri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de grand slam de la Roland Garros.

Begu şi colega sa au învins în sferturile de finală echipa Petra Martic/Shelby Rogers (Croaţia/SUA), scor 6-3, 4-6, 6-2, în două ore şi 10 minute.

În penultimul act, Irina Begu şi Nadia Podoroska vor întâlni perechea favorită 14, Bethanie Mattek-Sands/Iga Swiatek(SUA/Polonia). Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu total de 84.749 de euro şi cu câte 780 de puncte WTA.

„Cu siguranţă, un meci dificil. Ne vom uita la jocul lor din sferturi. Vom analiza, vom încerca să avem o tactică cât mai bună”, a mai spus Irina Begu.

Românca a povestit şi cum a ajuns să facă echipă cu Nadia Podoroska.

„Am vorbit de la finalul anului trecut. Primul turneu împreună a fost la Linz. Ne-am înţeles foarte bine şi în teren, şi în afara terenului. Avem o relaţie foarte bună. Nu am avut cele mai bune rezultate în Australia, dar simţeam că putem, că avem potenţial ca echipă”, a precizat Irina Begu.

Irina Begu
Tenis • 10 oct., 23:47
Indian Wells 2021 | Irina Begu – Shelby Rogers 0-6, 2-6. Înfrângere grea pentru româncă
Simona Halep, la Indian Wells
WTA • 10 oct., 8:31
Indian Wells 2021 | Organizatorii au anunțat ora meciului Simona Halep – Aliaksandra Sasnovich. Când joacă și celelalte românce. Programul complet
Irina Begu
Tenis • 9 oct., 8:22
Indian Wells 2021 | Irina Begu, meci de senzaţie în turul 2. Ce a făcut românca în faţa elveţiencei Jil Teichmann

Mihai Zmărăndescu, la AS.ro LIVE

Mesajul lui Zarug după eliminarea de la Asia Express sezon 4. Ce a postat pe internet
22
oct.
0:00
Olimpiu Moruțan e magic! Pasă de gol senzațională în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Turcii sunt în extaz. „Cine are nevoie de Mbappe și Haaland?”
23:55 Olimpiu Moruțan, pasă de gol în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Ianis Hagi, titular în Rangers – Brondby 2-0. Înfrângere dramatică pentru Niță în Sparta – Lyon 2-3. Cele mai tari meciuri sunt sunt AICI 23:40 HC Motor – Dinamo 28-27. Echipa lui Pascual, înfrângeri pe linie în Liga Campionilor. Cum arată clasamentul grupei 23:20 Kremlin Cup 2021 | Simona Halep – Maria Sakkari, duel de foc în sferturi: „Va fi o provocare pentru mine!” Anunț uriaș făcut de Simo: „Sunt vindecată 100%, nu mai am dureri!” 23:03 Alexandru Cicâldău, noul Kimmich?:)) Imagini uluitoare de la Lokomotiv Moscova – Galatasaray. Rușii au încurcat jucătorii pe tabela de marcaj 22:20 Bodo Glimt – AS Roma 6-1. Rezultat halucinant în Conference League. Jose Mourinho, umilință istorică și fără precedent: „Este vina mea!” 21:32 Petrolul – CSA Steaua 2-0. „Lupii galbeni” au dat de pământ cu echipa lui Daniel Oprița! 9 victorii la rând în Liga 2 pentru ploieșteni 21:05 CFR Cluj – AZ Alkmaar 0-1. Campioana e în criză. A doua înfrângere consecutivă. Echipa lui Dan Petrescu a rămas fără victorie în Conference League 20:59 Simona Halep, reacție genială după victoria cu Veronika Kudermetova. „Voi juca cu o altă rusoaică în runda următoare?” 20:30 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6. Românca, încă o victorie la Kremlin Cup! Când va avea loc meciul din sferturi și cu cine se va bate pentru un loc în semifinale
Reuniune emoționantă la Paris! Lionel Messi a luat-o la fugă când l-a văzut pe Ronaldinho. Imaginile care fac înconjurul planetei