Roland Garros 2023 | Ana Bogdan, eliminată la Paris. Revenire spectaculoasă în decisiv

Dan Roșu Publicat: 29 mai 2023, 14:27

Comentarii
Roland Garros 2023 | Ana Bogdan, eliminată la Paris. Revenire spectaculoasă în decisiv

Ana Bogdan, în timpul unui meci / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Roland Garros 2023 | Ana Bogdan a fost eliminată la Paris, încă din primul tur. Sportiva noastră a fost învinsă de Camila Osorio, 6-3, 3-6, 5-7, chiar dacă a salvat două mingi de meci, în setul decisiv.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ana Bogdan a fost condusă în decisiv cu 5-1, dar a revenit la 5-5, salvând două mingi de meci. Apoi, ea şi-a pierdut serviciul şi Osorio a servit din nou pentru meci, calificându-se în turul 2.

Roland Garros 2023 | Ana Bogdan, eliminată la Paris

Aceasta a fost prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare. În turul secund, Osorio se va duela cu Elise Mertens, după ce sportiva din Belgia a eliminat-o pe Hruncakova, în două seturi.

Ana Bogdan trebuia să evolueze împotriva lui Caty McNally, dar sportiva din Statele Unite s-a retras pe ultima sută de metri, înainte de al doilea Grand Slam al anului. Osorio (21 ani, 84 WTA) a intrat pe tabloul principal din postura de „lucky loser”.

Irina Begu, în turul 2 la Roland Garros

Irina Begu, cap de serie numărul 27, s-a calificat, duminică, în turul doi al turneului de Grand Slam de la Roland-Garros.

Reclamă
Reclamă

Begu, locul 27 WTA, a trecut în primul tur de sportiva din Ungaria Anna Bondar, numărul 104 mondial, scor 6-4, 6-2, într-o oră şi 39 de minute.

În runda următoare, Irina Begu o va întâlni pe italianca Sara Errani, numărul 73 mondial.

„A fost un început de meci mai lent, până mi-am căpătat ritmul, până am reușit să intru în joc a durat un pic, dar mă bucur că am reușit să fiu un pic mai agresivă de la 4-2 și să preiau conducerea.

Reclamă

Nu am așteptări (n.r. de la meciul cu Sara Errani), încerc să mă bucur de fiecare meci, încerc să fiu liniștită, să tratez la fel orice rezultat, orice meci. Așa că vom vedea.

Va fi un meci greu, e o jucătoare foarte bună, cu rezultate extraordinare aici la Roland Garros, dar momentan nu mă gândesc la asta, mai am două zile de pauză, o să încerc să pregătesc cât mai bine meciul și vom vedea atunci”, a spus Begu, citată de eurosport.ro. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:05 17 aug.

Marius Şumudică: „Îmi asum, ştiu unde am venit!” Spune că va răspunde din octombrie de rezultate

23:58

Uluitor! Lens a învins-o în 10 oameni pe PSG şi a câştigat în premieră Supercupa Franţei!

23:53

Neaşteptat! Maxim i-a felicitat pe cei de la CFR după ce i-a umilit pe teren! Ce a spus de Marius Şumudică

23:38

FotoGestul făcut de Marius Şumudică după ce Corvinul a marcat al treilea gol şi umilinţa CFR-ului a fost completă!

23:15

Corvinul – CFR Cluj 3-0. Marius Şumudică, umilit la debut!

23:08

Doi jucători importanţi revin la FCSB! Anunţul făcut de Mihai Stoica

1 A murit Mircea Marius, nepotul lui Mircea Rednic. A fost găsit mort în dimineaţa nunţii 2 A greșit la gol și i s-a reziliat contractul! Fostul jucător de la FCSB a rămas liber de contract după 3 meciuri 3 BREAKING NEWSCristiano Ronaldo şi-a anunţat retragerea! Când îşi încheie activitatea superstarul portughez 4 Cine este și cu ce se ocupă mama lui David Popovici. Detaliul mai puţin ştiut din viaţa sportivului 5 Oraşul din România care rămâne fără fotbal. Echipa intră în faliment, datorii uriaşe! 6 UEFA a luat decizia în cazul lui Florin Prunea, după filmarea controversată din preliminariile Conference League
Citește și