Închide meniul

Simona Halep a urcat 252 de locuri în clasamentul WTA. Sorana Cîrstea e prima dintre românce

Dan Roșu Publicat: 7 octombrie 2024, 9:53 / Actualizat: 10 octombrie 2024, 8:57

Comentarii
Simona Halep a urcat 252 de locuri în clasamentul WTA. Sorana Cîrstea e prima dintre românce

- Getty Images

Simona Halep, care a ajuns până în turul doi la turneul WTA 125 de la Hong Kong, a urcat 252 de locuri în clasamentul mondial dat publicităţii luni şi este pe poziţia 878, cu 26 de puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătoarea română cel mai bine clasată în topul WTA dat publicităţii luni este Sorana Cîrstea, care a coborât de pe locul 64 pe 69, cu 914 puncte.

Simona Halep a urcat 252 de locuri în clasamentul WTA. Sorana Cîrstea e prima dintre românce

În clasamentul WTA de luni, a doua româncă este Jaqueline Cristian, care a urcat de pe 80 pe 75, cu 894 puncte.

Gabriela Ruse a urcat trei locuri şi este pe 90, cu 787 puncte. Irina Begu a urcat trei locuri şi este pe 100, cu 718 puncte. Ana Bogdan se menţine pe 120, cu 622 puncte.

În Top 200 se mai află Anca Todoni, care a coborât un loc şi este pe 137, cu 547 puncte. Miriam Bulgaru a urcat de pe locul 178 pe 177, cu 407 puncte.

Reclamă
Reclamă

Iga Swiatek, lider incontestabil

Lider incontestabil este în continuare poloneza Iga Swiatek, cu 9.785 de puncte.

Pe locul doi se află belarusa Arina Sabalenka, cu 8.716 puncte.

Sportiva americană Jessica Pegula este pe locul 3, cu 5.945 puncte.

Reclamă

Ce urmează pentru Simona Halep, după eşecul fără drept de apel cu Anna Blinkova

Iată ce urmează pentru Simona Halep, după eşecul fără drept de apel cu Anna Blinkova. Românca a fost eliminată în turul doi al turneului Hong Kong 125 Open. A pierdut cu scorul de 2-6, 1-6 disputa cu cea de-a şaptea favorită a competiţiei.

Simona Halep va reveni pe teren tot în China, acolo unde va juca într-o competiţie mai importantă decât cea de acum. „Simo” a confirmat prezenţa tot la Hong Kong, dar într-un turneu de 250 de puncte.

Românca în vârstă de 33 de ani va participa la Hong Kong Tennis Open, care este programat în perioada 28 octombrie – 3 noiembrie. Leylah Fernandez este campioana en-titre.

Simona Halep a trecut printr-o perioadă de coşmar şi a obţinut, în meciul cu Arina Rodionova, prima victorie după 777 de zile. Din păcate, cu Blinkova a reuşit să îşi treacă în cont numai trei game-uri. A cedat cu după numai o oră şi 7 minute.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:27
Victor Pițurcă, mesaj direct pentru Mircea Lucescu înaintea confruntării cu Turcia: „Intră în joc valoarea lui”
11:17
Mircea Rednic, asaltat de oferte după despărţirea de Standard Liege! Două dintre acestea, chiar din România!
10:42
Gigi Becali și Mihai Stoica, sancționați de UEFA. Ce pedeapsă au primit cei doi, după amenda FCSB-ului
10:20
Veste bună pentru FCSB înaintea meciului cu Petrolul. Revenire de ultim moment în lotul campioanei
10:15
FCSB – Petrolul, 20:30, LIVE TEXT. Campioana vrea să se apropie de locurile de play-off
9:47
Veste proastă pentru Cristi Chivu înainte de primul Derby della Madonnina pe banca lui Inter!
1 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați 6 Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
Citește și