Simona Halep (30 ani) a fost la un pas de retragere în 2021. Campioana noastră era hotărâtă să ia decizia după ce s-a accidentat la Roma și a lipsit 4 luni din circuit. În această perioadă, „Simo” a ratat turneele de la Roland Garros și Wimbledon, dar și Jocurile Olimpice de la Tokyo.
„M-am gândit că la 30 de ani o voi termina cu tenisul și eram aproape să termin anul acesta. De fapt anul trecut, din cauza accidentării pe care am avut-o. Nu credeam că voi mai reveni la același nivel deoarece am lipsit patru luni. N-am lipsit niciodată patru luni din circuit, așa că m-am chinuit mult. Și, de asemenea, am crezut că la 30 de ani este o vârstă bună să te retragi. Mereu m-am gândit la asta. Mi-ar plăcea foarte mult să am copii, dar mai pot aștepta puțin pentru că am această plăcere la care nu vreau să renunț.
Simona Halep, la un pas de retragere în 2021
La începutul lui 2022 eram puțin mai bine, dar încă nu eram foarte încrezătoare, așa că m-am gândit că poate fi ultima perioadă în care pot juca tenis. Apoi am descoperit academia lui Mouratoglou și simt din nou dorința de a juca. Văzându-i pe copiii de aici făcând tot posibilul pentru a ajunge în vârf, am revenit. Aveam nevoie de asta, să văd această dorință de a juca în alți oameni, în alți copii, și așa am revenit”, a declarat Simona Halep, potrivit Tennis Majors.
Simona Halep, a doua favorită la Madrid
Simona Halep e a doua favorită a turneului de la Madrid. Conform caselor de pariuri, doar Paula Badosa are şanse mai mari la adjudecarea trofeului. Cele două se pot întâlni chiar în runda a doua a competiţiei de la Caja Magica.
Simona are o cotă de 7.50 pentru a deveni pentru a treia oară campioană la Madrid, iar Badosa are cotă 7. Naomi Osaka (9), Maria Sakkari (9), Garbine Muguruza (10) şi Aryna Sabalenka (12) sunt şi ele printre favorite. Sorana Cîrstea are o cotă uriaşă – 200.
Simona Halep se simte ca acasă la Madrid, acolo unde s-a impus în 2016 şi 2017, după finale cu Dominika Cibulkova, respectiv Kristina Mladenovic. Simo a mai pierdut şi de două ori în ultimul act, în 2014, cu Maria Sharapova, şi în 2019, cu Kiki Bertens.
În 2021, Simona Halep a fost învinsă încă din faza optimilor, de Elise Mertens, cu 4-6, 7-5, 7-5. Ea trecuse în primele două tururi de Sorribes Tormo şi Zheng.
- Simona Halep, la un pas de retragere
- Bosnia – România (7 iunie, 21:45, Antena 1) şi România – Finlanda (11 iunie, 21:45, Antena 1)
- WTT Champions Yokohama 2026 se vede în AntenaPLAY (4-9 august)
- Juventus - Inter e pe 8 august, de la ora 14:00, în AntenaPLAY
- Sorana Cîrstea, eliminată în turul al doilea de la Toronto de Maya Joint
- Confirmarea Simonei Halep: „M-au făcut să mă simt ca…”
- Carlos Alcaraz s-a retras de la încă un turneu. Probleme înainte de US Open
- Gabriel Ruse, eliminată în turul doi la Toronto de Potapova. Câți bani primește
- Emma Răducanu e OUT şi de la US Open

































