Simona Halep o “surclasează” pe Sorana Cîrstea, la Miami. Decizia specialiştilor, înainte de turneu

Dan Roșu Publicat: 18 martie 2024, 9:06

Comentarii
Simona Halep o surclasează pe Sorana Cîrstea, la Miami. Decizia specialiştilor, înainte de turneu

Simona Halep şi Sorana Cîrstea - Colaj Profimedia Images

Simona Halep o “surclasează” pe Sorana Cîrstea, atunci când vine vorba de cotele pe care cele două le au la câştigarea turneului de la Miami, primul pentru Simo, după revenirea în circuit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep e considerată a cincea favorită la câştigarea trofeului de la Miami, ceea ce reprezintă cu siguranţă o surpriză din partea bookmakerilor, ţinând cont că Simo nu a mai jucat un meci oficial de la US Open 2022. Chiar şi aşa, ea are o cotă de 3 ori mai mică decât a Soranei Cîrstea.

Simona Halep o “surclasează” pe Sorana Cîrstea, la Miami

Simona Halep se va duela în primul tur cu Paula Badosa, pe care a învins-o în precedentele două întâlniri, fără set pierdut. Totuşi, dacă ajunge în runda a doua, Simo va da peste Aryna Sabalenka.

De aceea, faptul că Simona este a cincea favorită a turneului este o surpriză din partea specialiştilor. Simo are cotă 25 la adjudecarea titlului, Iga Swiatek fiind principala favorită (2.55).

Aryna Sabalenka are o cotă de 7, Elena Rybakina (9) şi Coco Gauff fiind în faţa Simonei, la acest capitol. Pe de altă parte, Simo o “surclasează” pe Sorana Cîrstea, care are o cotă de 75 la ridicarea trofeului de la Miami.

Reclamă
Reclamă

Sorana Cîrstea, favorită 19, va juca direct în turul doi, cu învingătoarea din meciul Sloane Stephens (SUA) – Angelique Kerber (Germania).

Paula Badosa, adversara Simonei Halep de la Miami, trece printr-o perioadă cruntă a carierei

Paula Badosa, adversara Simonei Halep de la Miami, trece printr-o perioadă cruntă a carierei. Iberica a fost numărul 2 mondial în 2022, dar ultimele luni au fost un calvar pentru iubita lui Stefanos Tsitsipas.

Paula Badosa şi Simona Halep se vor întâlni în primul tur de la Miami, duelul fiind unul dintre două jucătoare cu mari probleme în ultima perioadă, una în care Simo a lipsit în urma suspendării pentru dopaj, iar Paula a fost chinuită de o accidentare.

Reclamă

Problemele pentru Badosa, actualul număr 73 WTA, au început la Wimbledon 2023 şi au continuat la US Open, turneu de la care a fost obligată să se retragă. Jucătoarea de 26 de ani anunţa atunci câ nu va mai juca restul sezonului.

Din păcate pentru ea, nici 2024 nu e un an cu noroc, cel puţin nu prima parte a lui. Aceeaşi problemă la spate a pus-o în situaţia de a se retrage la Hua Hin şi Dubai, asta după ce câştigase două dueluri în primul Grand Slam al anului, la Australian Open. La Dubai, aceasta a clacat şi a plâns pe teren. În 2024, Badosa a disputat doar nouă meciuri, înregistrând patru victorii şi cinci înfrângeri.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:15

Primul jucător care pleacă de la FCSB! Mihai Stoica: “Și-a luat rămas bun de la băieți”

9:01

Mohame Salah, ultimul meci la Liverpool? Arne Slot: “Răspunsul meu sincer este da”

9:00

VIDEOGolazo pentru Tony Strata în Liga Portugal! A marcat cu un şut perfect, în prelungiri

8:43

Acuzaţii grave după CFR Cluj – U Cluj 1-0: “Cred că din cască i-au spus! Cum se poate aşa ceva?”

8:24

Verdictul presei din Grecia, după ce Răzvan Lucescu a pierdut Cupa Greciei: “Un PAOK naiv”

8:20

VIDEOLouis Munteanu a marcat primul gol în MLS şi a fost omul unui meci dramatic

1 VIDEONebunie totală în Anglia! Au promovat în minutul 90+13, după ce fanii adverşi au sărbătorit pe teren cu 8 minute mai devreme 2 Anunţul lui Gigi Becali despre viitorul antrenor al FCSB-ului: “Bat palma cu el şi mă ţin de cuvânt” 3 Salariu de 30.000 de euro pentru Daniel Pancu. Antrenorul e gata să semneze: “E un fenomen” 4 Mesajul postat de Elias Charalambous, după ce Gigi Becali a anunţat că-l aşteaptă la FCSB: “Caracterul face diferenţa” 5 Cristi Chivu poate deveni campion cu Inter săptămâna viitoare fără să joace! Cum arată scenariul 6 Vlad Chiricheş pleacă de la FCSB înainte de finalul sezonului. Şi-a luat deja la revedere de la colegi
Citește și